Pazar , Temmuz 21 2019
Anasayfa / Havlayan / Minyatür Kurt Coyote

Minyatür Kurt Coyote

Road Runner’ın peşinde heder olan şapşal Coyote’yi bilmeyen yoktur herhalde. Coyote diğer ismi ile kıl kurdu Kuzey Amerika’da yaşayan ve kurdun küçüğü olarak tanımlayabileceğimiz bir hayvan ve kendisi köpekgiller familyasının da bir üyesi aynı zamanda.

Yüksekliği en fazla 50 santime ulaşıyor

Coyote küçük kurt olarak tanımlanabilecek bir hayvan

Coyote gerçekten de minyatür kurt, kurtların yerden yüksekliği ortalama olarak 80 cm kadarken Coyote maksimum 50 cm yüksekliğe ulaşabiliyor.

Ağırlığı 10 kilocuk

 

Coyote hem kısa hem de hafif 🙂

Coyote sadece kısa değil hafif de aynı zamanda, bu minyatür kurtların maksimum ulaşabileceği kilo 11. Yani kurdun neredeyse üçte biri.

Uyum sağlama uzmanı

Coyote her ne kadar Kuzey Amerika’ya özgü bir tür olsa da aslında yaşam alanları oldukça geniş bir alana yayılmış durumda, Kosta Rika’ya kadar uzanıyor bu küçük kurtların yaşam alanı. Coyote her koşula kusursuz şekilde uyum sağlayabilen bir tür bu arada, öyle ki ormanda da, açık alanda da, şehirde de yaşayabiliyor coyoteler.

Hızla şehirlileşiyor

Şehrin sokaklarında anne bir coyote

Son yıllarda coyote hızlı bir şekilde şehre iniyor ve sokaklarda sokak köpekleri gibi yaşar hale geliyor. Amerika’da son on yılda çok sayıda coyotenin şehre geldiği ve şehrin sokaklarındaki yaşama uyum sağladığı gözlemleniyor. Tabi bu iyi bir şey değil, coyote bir yaban hayvanı ve doğada kalması kesinlikle daha doğru. Ama çeşitli olumsuzluklar coyotenin şehirlileşmesine zemin hazırlıyor ne yazık ki…

Bonus: Road Runner ve Coyote

https://www.youtube.com/watch?v=qWdFIXn2Mdo

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir