Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Yürüyen / Minnak Bir Hayvan: Güneş Ayısı

Minnak Bir Hayvan: Güneş Ayısı

Ayılar daha doğrusu ayıgiller genellikle iri kıyım ve neredeyse 1 tona yaklaşan ağırlıkları ile dünyanın karada yaşayan en büyük hayvanları arasında yer alıyor. Ancak güneş ayısı ya da diğer ismi ile malaya ayısı en küçük ayı türü olarak yalnızca ortalama bir insan ağırlığına ulaşabiliyor.

İsmini boynundaki güneş rengi halkadan alıyor

Güneş ayısı boynundaki güneş rengi halka ile tanınıyor.

Bu güzel hayvan ismini boynundaki güneş renkli ve halka şeklindeki tüylerden alıyor. Dünyanın en küçük ayısı olan güneş ayısı aynı zamanda bal ayısı ismi ile de biliniyor.

Maksimum 80 kilo ağırlığa ulaşıyor

Bal ayısı ismi ile de tanınan bu güzel ayılar yalnızca 80 kilo

Boyu 120-150 santim arasında değişen güneş ayıları en fazla 80 kilo ağırlığa ulaşıyorlar, yani gerçekten çok küçük ayılar. En küçük ayı türü olan bal ayısı en büyük ayı türü olan Alaska boz ayısı ile kıyaslandığında minnacık kalıyor, çünkü Alaska boz ayısı 780 kilo ağırlığa sahip olabiliyor, bu da demek oluyor ki malaya ayısı Alaska boz ayısının 10’da biri kadar 🙂 .

O bir Asyalı

Güneş ayıları Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında yaşıyorlar.

Çeşitli böcekler ve meyveler ile besleniyorlar

Bu küçük ayılar termitler, karıncalar, bazı böcekler, arı yumurtalarının yanı sıra yağmur ormanlarında bulunan bazı ağaçların meyvelerini yiyerek besleniyorlar.

Çok iyi tırmıyorlar

Güneş ayıları çok iyi birer tırmanıcı olmalarıyla da tanınıyorlar, iyi tırmanmaları beslenmelerini sağlamak açısından da önemli.

Avlanmaları yasak!

Bu nadide ve küçük ayı türünün nesli de tehlikede. Bu nedenle her ne için olursa olsun avlanmaları yasak, ancak bu önlem elbette ki yeterli değil, çünkü ne avlanmalarını engelliyor ne de doğal yaşam alanlarının yok olmasını…

 

 

Ayrıca bakınız

Japonya’da bir park, eğlence için 5 bin balığı buz pistinde dondurdu!

Japonya’nın Kitakyuşu kentinde açılan SpaceWorld isimli temapark ilgi çekmek amacıyla buz pisti içinde 5 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir