Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Havlayan / Melez Köpeklerin 5 Harika Özelliği

Melez Köpeklerin 5 Harika Özelliği

Sokaklar, barınaklar binlerce hatta on binlerce yavru, yetişkin harika köpek ile doluyken, hayvan severler bu köpeklere yuva bulmak için uğraşırken ne yazık ki söz konusu safkan köpekler olduğunda saniyeler içinde yuva bulunurken melez köpekler olduğundaysa yuva bulmak inanılmaz zor. Oysaki melez köpekler birçok özellikleri ile safkan köpeklerden daha iyiler. Elbette safkan ya da melez tüm köpekler muhteşemler ve sevilmeyi sonuna kadar hak ediyorlar, ancak ülkemizde safkan köpek düşkünlüğü gittikçe artıyor ve bu artış esnasında melez köpeklerin harika özellikleri gözardı ediliyor. Melez genel olarak iki farklı safkan köpeğin çiftleşmesi ile dünyaya gelen köpekleri tanımlamakta kullanılsa da annesi ve babası karışık ırklardan gelen yani çok daha karışık köpekleri de tanımlıyor. İşte melez köpeklerin özellikleri, eminiz ki “cins köpek” sevdalılarının yazımızı okuduktan sonra melez kuçulara bakışı değişecek.

1-Melez köpeklerin görünüşü eşsizdir

Safkan köpek ırklarının belirli görünüm standartları vardır ve bu nedenle hepsi az ya da çok birbirine benzer, oysaki melez köpekler için bu geçerli değildir. Melez köpeklerin görüntüsü eşsizdir, evet melez kuçular da birbirine benzeyebilir ancak bu benzerlik safkan köpeklerinkinden çok daha azdır.

 

2-Melez köpekler daha sağlıklıdır

Herhangi bir ırktaki tüm safkan köpekler sadece potansiyel ataların sınırlı bir gen havuzundan yararlanabilir; yani bazı saf ırklarda genetik olarak kalıtsal hastalık ve sağlık problemleri ırkın özellikleri arasında yer alır. Sınırlı gen havuzu genetik hastalıkların nesiller boyunca aktarılması anlamına gelir. Melez köpeklerde ise gen havuzu geniştir ve bu da atalarından miras genetik hastalıklar taşıma risklerini büyük ölçüde azaltır. Melez köpeklerin herhangi bir genetik hastalıktan mustarip olma riski yok denecek kadar azdır.

3-Melez köpeklerin ömrü daha uzundur

Gen havuzunun geniş olması ve böylece genetik hastalıklardan korunmaları melez köpeklerin ömrünün de daha uzun olmasını sağlar. Ayrıca bağışıklık sistemleri de safkan ırklardan daha güçlü olduğu için gençken hastalıklar nedeni ile ölme olasılıkları da safkan ırklardan daha düşüktür. Bununla da kalmaz, melez köpekler kendilerini kazalardan, belalardan koruma konusunda da safkan ırklardan daha başarılıdırlar ve bu da daha uzun yaşamalarına yardım eden bir özelliktir.

4-Melez köpeklerde karakter aşırılıkları ile karşılaşılmaz

Melez köpekler genellikle orta yolu izleyen karakterlere sahiptir. Bir melez köpek ne çok saldırgan ne de çok sakin ya da hırçın olmaz zira bu karakter yapılarının hiç birini baskın olarak taşımazlar. Uyumlu, aşırılıktan uzak karakterleri tabi ki melez köpek özellikleri içinde en harika olanlardan biridir.

5-Melez köpekler gayet rahat eğitilebilirler

Halk arasında safkan ırkların eğitilmeye daha yatkın olduğuna ilişkin yaygın bir kanı olsa da bu gerçeği yansıtmaz zira melez köpekler de en az safkan ırklar kadar rahat eğitilebilirler.  Yani aslında melez köpeklerin safkan köpeklerden eksiği olmadığı gibi fazlası vardır. Eğer hayatınıza bir köpek katmayı düşünüyorsanız tercihinizi sokaklardaki, barınaklardaki melez köpeklerden yana kullanarak hem eşsiz bir dost, hem de uzun süre yanı başınızda sağlıklı şekilde yaşayacak bir tüylü kankaya sahip olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Sahibinin Öldüğünden Habersiz Köpek Yatağının Başında Geri Dönmesini Bekledi

ABD’de, sahibinin yaşamını yitirdiğinden habersiz bir şekilde, onu hasta yatağının yanında bekleyen köpek sosyal medyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir