Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Köklenen / Mayıs Ayının Şifacısı Dut

Mayıs Ayının Şifacısı Dut

Yılın en güzel zamanlarını yaşamaya başladık ve hele de Mayıs ayında çok daha keyifli günler bizi bekliyor. Mayıs sadece havasıyla değil sağlıklı ve lezzetli meyve ve sebzeleri ile de yılın en güzel aylarından biri. Hele de bir Mayıs meyvesi var ki, tadı ile herkesi kendine aşık etmekle kalmıyor çok da faydalı. Evet, sözünü ettiğimiz meyve dut. Bu lezzetli meyve “tadı güzel olan her şey zararlı” inanışını yerle bir ediyor ve süper tadı, sağladığı sayısız fayda ile Mayıs ayında hayatımıza renk katıyor. Bu arada “sinek,arı yapıyor” bahanesi ile şehirlerdeki güzelim dut ağaçlarını hunharca kesenlere de selam olsun! Hem kendilerini hem de bizleri ne denli önemli bir sağlık kaynağından mahrum bıraktıklarını anlamalarına umuyoruz bu yazı yardımcı olur! İşte Mayıs ayının şifacısı dutun faydaları.

1-Kanseri önlüyor!

Dut başta prostat kanseri olmak üzere kanseri önlüyor.

Dünyanın tümünde olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir sorun olan kanser ile beslenmenin ilişkisi artık herkesçe biliniyor. Bazı besinleri tüketmek kansere zemin hazırlarken bazı besinlerse tam tersine kanserden koruyor ve dut da bunlardan biri. Dut içerisinde bulunan farklı antioksidan maddeler sayesinde kansere karşı koruyucu yiyeceklerin başında geliyor ve yapılan araştırmalar dutun özellikle de erkeklerin kabusu olan prostat kanserinin oluşumunu önlemede oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

2-Kanın pıhtılaşmasını engelliyor!

Dut kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp ve damar sağlığını koruyor.

Dut kan basıncının seviyesini dengeleyerek sağlıklı kan akışına yardımcı oluyor ve bu sayede pıhtılaşmayı engelliyor. Ayrıca içerisinde bol miktarda demir bulunması da dutun kan hastalıkları için bir şifa kaynağı olmasını sağlıyor.

3-Kanın temizlenmesini sağlıyor

Alkol ve içki tüketenler için dut tam bir ilaç!

Dutun kan basıncını düzenleyici etkisinin yanı sıra kanı temizleyici özelliği de bulunuyor. Geleneksel olarak kan hastalıklarının tedavisinde kullanılan dut hele de düzenli olarak alkol ve sigara içenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir meyve.

4-Böbrekleri kuvvetlendiriyor

Böbrekleri güçlendiriyor!

Dutun faydaları içinde belki de en önemlilerinden biri toksinleri temizleyerek böbreklerin güçlenmesini sağlaması. Kandaki toksinleri temizleyen dut bu sayede böbreklerin yorulmasını engeller.

5-Karaciğeri temizliyor

Dut karaciğeri temizliyor!

Dut aynı böbrekler gibi karaciğeri de toksinlerden arındırıyor ve bu sayede karaciğeri temizleyip daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Evet, Mayıs ayının şifacısı dut gördüğünüz gibi vücudun hemen her bölgesine sayısız fayda sağlıyor ve bu sayede daha sağlıklı işleyen organlara ve dolayısıyla daha sağlıklı bir vücuda kavuşturuyor.

Nisan ayının yıldızı semizotu yazımıza da göz atın deriz, zira semizotu da çok faydalı ve Mayıs ayında da yemeye devam etme şansınız var.

Ayrıca bakınız

Bir Ağaç Kesitini Plak Gibi Dinleyince Ortaya Çıkan İnanılmaz Müzik

Deneysel”, insanı vezir de eder rezil de… Fakat korkmayın, bugün deneysel işlerin en güzellerinden biriyle karşınızdayız. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir