Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Küçük Kara Panter Bombay Kedisi Ve Harika Özellikleri

Küçük Kara Panter Bombay Kedisi Ve Harika Özellikleri

Evcil kediler köpeklerle kıyaslandığında çok daha az ırka ayrılıyorlar, bugün dünyada neredeyse 400 kadar köpek ırkı varken kedilerde bu sayı sadece 70 ve yazımızın konusu olan Bombay kedisi diğer birçok ırktan çok daha yeni. Louisville, Kentucky’li kedi yetiştiricisi  Nikki Horner tarafından 1950’li yıllarda Birman kedisi ile American Shorthair kedisinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.  Nikki Horner’in Bombay kedisini ortaya çıkarırkenki amacı kaslı vücutlu, samimi mizaçlı ve siyah parlak tüylü bir kediye kavuşmakmış ki bunu başardığı da ortada. Bombay 1978 yılında dünyanın en önemli kedi kuruluşlarından biri olan Cat Fanciers Association tarafından bir ırk olarak tanınmış ve o günden bugüne tüm dünyada tanınan ve çok da sevilen bir kedi ırkı haline gelmiştir. Peki, Bombay kedisini bu denli sevilesi kılan nedir? İşte Bombay kedisi özellikleri.

Bombay kedisi çok akıllıdır

Bombay kedileri gerçekten çok akıllıdır ve bu tabi ki onu çok sevilesi kılar.

Bombay kedisinin görünüşü büyüleyicidir

Bombay kedisi gerçekten çok etkileyici bir görünüşe sahiptir, küçük bir siyah pantere benzer. Bu görüntüsü ona egzotik bir hava katar zaten ismini de bu egzotik havası nedeni ile Hindistan’ın egzotik kenti Bombay’dan almıştır. Ancak kendisinin Hindistan ile hiç bir ilgisi yoktur.

Sosyal yönden inanılmaz başarılıdır

Bombay kedisinin çok akıllı olduğunu yazımızın başında belirtmiştik, bu kedilerin akıllı ve zeki oluşları beraberinde yüksek sosyal beceri sahibi olmalarını da getirir. Bombay kedisi herkesle içten ilişki kurabilen bir iletişim gurusudur.

Bombay kedisi çocuklarla da çok iyi anlaşır

Bu harika kediler aynı zamanda çocuklarla da mükemmel derecede iyi anlaşırlar. Anlayışlı ve samimi bir kedi olan Bombay minik hayvan severlerin hayatına gerçek bir mutluluk katacak bir dosttur.

Köpeklerin kankasıdır

Köpekli aileler için de Bombay kedisi ideal bir tüylü kankadır zira bu küçük panterler köpeklerle en iyi anlaşan kediler arasında ilk sıralarda yer alır.

Tüyleri çok az dökülür

Bizler için her ne kadar kedilerin tüy dökmesinden şikayet etmek son derece saçma olsa da az tüy döken kediler denilince de akla ilk gelmesi gereken ırklardan biri simsiyah, parlak tüyleri ile haklı bir üne sahip olan Bombay’dır. Kendisi az tüy döker ayrıca bu sayede tüy bakımına da çok ihtiyacı yoktur.

Bombay kedisi her ortama uyum sağlar

Bombay kedisi özellikleri içinde bu güzel kedileri çekici kılanlardan biri de her ortama ve duruma kolayca adapte olabilmeleridir. Ev hayatına inanılmaz bir başarı ile uyum sağlayan Bombay kedisi aynı başarıyı bahçe hayatına adapte olmakta da gösterebilir. Kısacası Bombay kedisi hem fiziksel özellikleri hem de karakteri ile gerçek bir kedi fenomenidir.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

9 Yorumlar

 1. Bir yaşında bir kızım var Bombay cinsi. Akıllı olması dılında bu özelliklerin hiçbirine sahip değil. Çocuklardan, misafirden, kalabalıktan, kalabalık olmasına gerek yok eve dışarıdan gelen herhangi bir kişiden ve en önemlisi başka bit hayvandan mefret ediyor.
  Canı çok sıkıldığu için iki kez başka bir kedi sahiplenmeye kalkıştık sonuç evde zarar görmemiş eşyamız kalmadı. Uzun süre bana küsüp yemek yemedi ve zayıfladı. Sonuç olarak onun sağlığı ve mutluluğu için evimize misafir davet etmiyoruz.
  Biz kızımı yaklaşık 4 aylıkken sokaktan sahiplendik. Sokakta tekmelenip dayak yemiş. İnsanlarda ve çocuklardan nefret etmesinin sebebi bu olabilir mi?

  • Benimde var bana geleli bir ay oldu bende sokakta buldum zaten ğet shoptan hayvan edinmeye karşıyım yaralıydı boynunun altında kocaman bir ısırık var yara belkide başka bir şekilde oluştu bilmiyorum birden önüme atşadı karanlıkta avucum kadardı şimdi yanımdan ayrılmıyor evdekileri benimsedi ama ne zaman misafir gelse bir yere girip çıkmıyor çocuklardanda nefret ediyor belkide ikimizinkide dışarda kötü şeyler yaşamış olduğundan dolayıdır.

  • bombay kedilerinin tek ahbapları vardır o da sahipleri. eve gelen misafiri takip ederler ama kendilerine dokundurtmazlar. sizi ve evini kimse ile paylaşmak istemezler. ve evet küsme huyları vardır hele ki başka bir kedi gelmişse eve asla ama asla sizinle o kedi evden gidene kadar muhatap olmaz 🙂

  • Hırçın olmasının sebebi dışarda zarar görmedi değil benimde de var aynısı 1 buçuk yaşında ve 3 haftalık ancaydı aldığımda aynı dizin kızın huyları hareket ileri özellikle beni kimsey le paylaşmıyor ve sürekli anne diyor

 2. Benim de Bombay bir yavrum var, bana aşırı düşkün ve seviyor. Ama asla ve asla dışarıdan gelen misafirleri sevmiyor. Hemen kaçıp, saklanıyor. 4,5 aylık ve sokak görmemiş bir kedi. :/

 3. Benim de 4.5 aylık bir bombay oğlum var. Yukarıda sayılan özelliklere ve çok daha fazlasına sahip.Bana aşırı düşkün, başucumda uyur, nereye gitsem peşimde dolanır.Üstelik diğer kedilerle de çok iyi iletişim kuruyor.Canı sıkılmasın diye sahiplendiğim dişi kırık kuyruk siyama öyle misafirperver davrandı ki kızımız 2.gün yeni evine alışmıştı.Şimdi çok mutlulular birlikte oynayıp birlikte uyuyorlar.Eve gelen misafirlere karşı da oldukça sıcakkanlılar.Kediler çekingen, ürkek ya da saldırgan davranıyorlarsa muhakkak geçmişte olumsuz bir durum yaşamışlardır.Onların yeniden samimi, rahat ve huzurlu olmaları için bizlerin çaba göstermesi gerekli.Onların güvenini kazanmak için bir şeyler yapmayı deneyin.Oynayın, ödül mamaları verin ve onları sevdiğinizi gerek sözlerinizle gerekse dokunuşlarınızla belli edin.Yabancılara karşı rahat davranmalarını istiyorsanız evinize gelen misafirlerin kedilerinizle oynamasını sağlayın.Güven yeniden oluştuğunda Bombaylerin ne kadar özel bir cins olduğunu fark edeceksiniz.

 4. Benimde bir Bombay kedim var uysal ağırbaşlı yemeyi çok seven uykuya düşkün

 5. Bende bir bombay kedisi sahiplendim 4 aylık filan çok fazla ısırıyor ve çiziyor he4 harekete saldırıyor nedeni nedir acaba bilen var mı?

 6. Benim oğlan 5 yaşında.Onun yüzünden jiletçi muamelesi görüyorum.Başka bi kedi gördüğümde cıngarlık yapıyor.Sevdiğimde de saldırıyor.Çok nankör yediği önünde yemediği arkasında.Hele aşı zamanında hayatımın en yorucu gününü yaşıyorum.Almayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir