Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kristal kedi kumunun zararları

Kristal kedi kumunun zararları

Binlerce yıldır yanı başımızda olan tatlımız ballımız kediler de bizlerle beraber köylerden, kırsaldan şehirlere göç ettiler ve onlar da artık apartman bebesi oldular. Evde kedi bakımı denilince akla gelen ilk şeylerden hatta olmazsa olmazlardan biri tabi ki kedi kumu. İçgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapmaya ve sonra da kapatmaya programlanmış olan pisilerin tuvaletlerini rahat yapabilmeleri için kedi kumu vazgeçilmez. Piyasada farklı malzemeler kullanılarak üretilmiş farklı kedi kumları bulunuyor ve bu kumlardan biri olan kristal kedi kumu son yıllarda en çok tercih edilen kedi kumu durumunda. Silika kedi kumu olarak da bilinen kristal kedi kumunun bu denli çok tercih edilmesinin altında yatan neden pratik olması, bu kum kolayca topaklanıyor, kedilerin patisine diğer kumlarla kıyaslandığında daha az yapışıyor ve idrarı iyi emiyor. Peki, çoğumuzun pratik olduğu için tercih ettiğimiz kristal kedi kumunun zararları konusunda bilgimiz var mı? Evet, silika kedi kumunun zararları dünyada uzun süreden beri tartışılıyor ancak ülkemizde bu konuda fazla bir bilgi yok oysaki yapılan araştırmalar kristal kedi kumunun kanserojen olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu kedi kumlarının zararları yalnızca kediler için değil bizler yani insanlar için de geçerli.

Silika kedi kumu silikozis hastalığına neden oluyor!

kristal-kedi-kumu

Ülkemizde kot taşlama işinde çalışan işçilerin hastalığı olarak bilinen silikozis silika maddesinin solunması nedeni ile ortaya çıkıyor. Yani silika kedi kumu bu hastalık ile direkt ilişkili! Silika tozunun solunması ile birlikte ortaya çıkan bu hastalık nefes darlığına, yorgunluk gibi belirtilere neden oluyor ve ne yazık ki hastalığın ne insanlar ne de kediler için spesifik bir tedavisi yok!

Bronşit ve tüberkülozla ilişkisi var!

silika-kedi-kumu-kanser

Yapılan araştırmalar silika tozunun tüberküloz ve bronşite neden olduğunu kanıtlamış durumda. Bugün silika tozuna maruz kalmanın kot taşlama işçilerinin yanı sıra madenlerde çalışan işçiler, inşaat işçileri ve benzer işlerde çalışanlar için yarattığı tehlike ile ilgili kesin bilgilere sahibiz. Ancak silika solumanın kedi sahipleri için zararları da hafife alınmayacak denli ciddi. Kedileri ele alırsak kedilerin ciğerleri bizlerden çok daha küçük dolayısıyla kristal kedi kumu kediler için bizlere kıyasla çok daha tehlikeli.

Tehlike bununla da sınırlı değil!

kristal-kedi-kumunun-zararlari

Kristal kedi kumunun zararları bunlarla da sınırlı kalmıyor, zira sıvıyı emmek üzere üretilen bu kedi kumları kedilerin tüylerine, patilerine de yapışabiliyor ve kediler kendilerini temizlerken bu kumları yutabiliyorlar. Kedinin yuttuğu kristal kedi kumları hayvanın midesindeki ya da bağırsaklarındaki suyu emiyor ve bu da beraberinde dehidrasyonu yani sıvı kaybını getiriyor ayrıca besinlerin bağırsaklardan emilimini de engelleyerek son derece ciddi sorunlara zemin hazırlıyor. Amerika’nın en önemli hayvan hakları kuruluşlarından biri olan ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) tüm bu nedenlerle kristal kedi kullanılmamasını öneriyor.

Talaş kedi kumu iyi bir alternatif

talas-kedi-kumu

Uzun süredir tartışılan ve artık sadece kanserle değil tüberküloz, bronşit gibi hastalıklarla olan ilişkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olan silica kedi kumu yerine doğal içerikli talaş kedi kumu oldukça iyi bir alternatif. Bilinçli kedi sahipleri tarafından tercih edilen bu kum doğal içerikli, tozsuz ve kedi yuttuğu takdirde doğal olduğu için hemen hiç zarar vermemesi ile gayet makul bir seçenek. Ayrıca bu kedi kumları biyolojik olarak parçalanabiliyorlar, koku, boya gibi maddeler içermiyorlar ve kompost yapımında da kullanılabiliyorlar. Yani kristal kedi kumu kanser yapar mı sorusunun yanıtı evet. Ancak kanser yapmasa bile yukarıda saydığımız hastalıklara neden olması bile hem kedilerimizi hem de kendimizi bu kumdan uzak tutmamız için yeterinde geçerli sebepler.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

6 Yorumlar

 1. Merhaba, talaş kum kullanın demişsiniz. Ben sahil kumu veya dışarda bulduğum doğal kumlardan falan kullanıyorum zararı olur mu? Kristal kum hiç kullanmadım zararını önceden bildiğim için, piyasadaki diğer kumlar da çok tozuyor kedilerim nefes alamaz diye düşünüp 2. kullanışımda bıraktım şuan dışardan kum alıp getiriyorum çok seviyorlar zararı olur mu?

  • Dışarıdan ya da deniz kenarından alınan kumlarda parazit bulunma riski var.

  • Ayrıca dışarıdan alınan kumlarda birçok virüs de olabilir, yani bence dışarıdan almak yerine selülozik çam peleti de kullanabilirsiniz.

 2. Ünal Mehmetbeyoğlu

  Bir kedimiz tümden felç oldu. Sebebini kesin olarak bilmiyoruz. Evdeki diğer büyük kedilerin bu küçük çocuğua cinsel ilişki yaparmış gibi abandıklarını görmüştük. Acaba onların ağır vücutları altında omurilik zedelenmesi mi diye düşünüyoruz.
  Bir de Silikonlu kum kullandığımızdan bu küçük çocuk bazen kum tanelerini yediğini gördük, sonrasında beyaz köpükler kusuyordu. Felç olmaya sebep olabilir mi, sinir sistemine etkisi var mıdır bilmiyoruz.

 3. Merhaba tavsiye ederim doğal çam pelet kedi kumu olarak;

  https://urun.n11.com/diger/pakcats-dogal-cam-pelet-kedi-kumu-10-lt-P241531190

  • Merhabalar, ben de mısır peleti kullanıyorum, çam da denedim ancak mısır daha iyi gibi geldi ama tabi çam peleti de kesinlikle silikadan ve diğer kumlardan çok daha sağlıklı ve iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir