Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kraliçesi Ve Cinsiyet Ayrımı Olmayan Panda Karınca

Kraliçesi Ve Cinsiyet Ayrımı Olmayan Panda Karınca

Her zaman söylediğimiz gibi doğa birbirinden ilginç, güzel hatta büyüleyici canlıların yurdu, işte panda karınca da bu canlılardan biri. Siyah-beyaz rengi nedeni ile panda karınca denilen bu küçük hayvanlara inek öldüren karınca da deniliyor. Yani kendileri son derece zehirliler, bilginize 🙂 .

Türün genel ismi “kadife karınca”

Panda karıncanın zehri çok acı veriyor

Panda karınca Mutillidae ailesine üye bir karınca türü. Genellikle renkleri turuncu ya da parlak kızıl oluyor ve bu nedenle genel olarak kadife karınca olarak adlandırılıyorlar. Bu türün arasında diğerlerine kıyasla daha nadir olarak görülen siyah-beyaz renklerde olanlarına da renklerinden ötürü panda karınca deniliyor.

Tabi ki renklerinin bir amacı var!

Panda karıncanın renkleri düşmanlarına bir uyarı!

Elbette ki doğadaki her şey gibi panda karıncanın renklerinin ve deseninin de bir amacı var. Bu renkler aslında aposetamik özellikte. Tabi “aposetamik nedir?” diye düşünmüş olabilirsiniz, hemen açıklayalım; bu renkler ve keskin desenler bazı böceklerin uyarı aracıdır, olası avcılara “ben zehirliyim, bana yaklaşır, beni yakalamaya, yemeye kalkışırsanız canınızı yakarım!” mesajı verir. Yani aposetamik parlak ve uyarıcı renkleme anlamındadır kısaca.

Kraliçeleri yoktur

Panda karıncaların kraliçesi de işçileri de yok!

Karınca denilince hepimizin aklına ilk gelen kraliçe karıncadır. Tabi işçi karıncaları da unutmamak gerekir, ama söz konusu panda karınca olunca kraliçeyi de işçi karıncaları da unutabilirsiniz çünkü bu karıncaların kraliçesi de işçileri de yoktur.

Cinsiyet ayrımı da yok!

Panda karıncalarda iş bölümü olmamasının yanı sıra cinsiyet ayrımı da yoktur, bu karıncaların cinsiyeti yumurtalarının döllenip döllenmemesi ile belirlenir. Kısacası panda karınca karınca denilince aklımıza gelen karıncalardan total olarak çok farklılar, bu arada hiyerarşi ve cinsiyet ayrımı olmayışına da bayıldık 🙂 .

Ayrıca bakınız

Devasa Bir Kedi-Köpek Mezarlığı Üzerinde Yaşıyoruz!

Dünya uzun zamandır hayvanlar için hiç de iyi bir yer değil. Eti, kürkü ya da …

Bir yorum.

  1. Bu bir arı türü ve
    zehirli değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir