Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Korkunç Far Avı Gerçeği

Korkunç Far Avı Gerçeği

Avcılık insanlığın yaşamını sürdürmesi için ortaya çıkmış bir olgu ancak günümüzde modern insanların hayatta kalmak için masum canlıları avlamasına gerek olmadığı ortada ve bu nedenle avcılık “spor” olarak tanımlanıyor, ancak hayvanları öldürmenin spor olduğu görüşüne katılmamız tabi ki imkansız. Avcılık bazı kurallara tabi ve avcılar bu kurallara uymak zorundalar, ama hayvan öldürmeyi spor olarak görenlerin kural dinleyeceğini düşünmek de biraz saflık oluyor ki zaten bazı caniler bu kuralları da gözardı ediyor ve korkunç yöntemlerle hayvanları öldürüyor. Far avı avcıların kullandığı en adice yollardan biri ve ülkemizde yasak olmasına karşın ne yazık ki cani avcılar bu korkunç yöntemi kullanarak hayvanları acımasızca öldürmeye devam ediyorlar.

Far avı nedir?

Far avı gece yapılıyor, başta tavşan olmak üzere tilki, kurt, vaşak gibi hayvanlar ile çulluk gibi bazı kuşlar gecenin karanlığında gözlerine kuvvetli ışık tutularak geçici körlük yaşamaları sağlanıyor ve bu arada hareketsiz kalan hayvanlar avcılar tarafından kolayca öldürülüyor.

Far avı ile en çok tavşan yakalanıyor

Hemen herkes “gözüne ışık tutulmuş tavşan” deyimini duymuştur, bu deyim kalakalmak anlamına gelir çünkü gözüne ışık tutulan tavşanlar geçici körlük yaşadıkları için şoka girip gerçekten de oldukları yerde donup kalırlar ve bu da onları çok kolay bir av haline getirir. Bunu bilen avcılar güçlü ışık kaynakları ile ormanlara giderek tavşanları kolayca avlıyorlar.

Far avı avcılığın spor olduğunu iddia edenlerin de tepkisini çekiyor

Her ne kadar bizler için avcılığın spor olduğu görüşünü kabul etmek kesinlikle imkansız olsa da bu görüşte olanlar bile far avı ile avlanmanın kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtiyorlar. Avcılığın bul-kovala-yakala mantığı ile yapılan bir spor olduğunu, oysaki far avı ile hayvanlara geçici körlük yaşatıp oldukları yerde donup kalmalarına neden olarak vurmanın bu mantık ile uzaktan yakından ilgisi olmadığını söylüyorlar. Tabi, bizler de onlara hiç bir av şeklinin kabul edilebilir olmadığını haykırmaya devam edeceğiz.

Ülkemizde far avı yasak

Türkiye’de far avı yapmak yasak ve far avı yaparken yakalanan avcılara çeşitli para cezaları kesiliyor ayrıca far avı yapmakta kullandıkları araçlara da el koyuluyor, ancak ne yazık ki bu yaptırımların canileri far avı yapmaktan alıkoyamadığı da bir gerçek.

Ayrıca bakınız

Partilerin Seçim Bildirgesinde Yer Alan “Hayvan Hakları” Vaatleri Neler?

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne sayılı günler kaldı. Seçime …

Bir yorum.

  1. ben av yapmanın her türlüsüne karşıyım öldürmek mantığıyla bakarım ava
    fakat benim bir hobi merakım var gündüz yada gece hayvanların fotoğraf çekme merakım gece projektörle ışık tutup fotoğraf çekiyom acaba yaptığım bu iş yasakmı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir