Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / haber / Köpeklerin Kulaklarını, Kuyruklarını Kesen Caniler

Köpeklerin Kulaklarını, Kuyruklarını Kesen Caniler

Bir insan neden bir köpeğin kulaklarını ve kuyruğunu kesmek ister? Bunu yapan ve yaptıranlara hayvan sever denilebilir mi? Kulak ve kuyruk kesimi köpekleri sakatlamaktır, tıbbi gerekçeler haricinde hiç bir hayvanın bir uzvunun alınması kabul edilemez ki zaten ülkemizde halen yürürlükte olan Hayvanları Koruma Kanunu‘nun 8. maddesi ile bu tip müdahaleler açıkça yasaklanmıştır.

Yasak müdahaleler

MADDE 8. – Bir hayvan neslini yok edecek her türlü müdahale yasaktır.

Hayvanların, yaşadıkları sürece, tıbbî amaçlar dışında organ veya dokularının tümü ya da bir bölümü çıkarılıp alınamaz veya tahrip edilemez.

Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik  cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir.

Bir hayvana tıbbî amaçlar dışında, onun türüne ve etolojik özelliklerine aykırı hale getirecek şekilde ve dozda hormon ve ilaç vermek, çeşitli maddelerle doping yapmak, hayvanların türlerine has davranış ve fizikî özelliklerini yapay yöntemlerle değiştirmek  yasaktır.

Yasada açıkça veteriner hekimlerin tıbbi bir gereklilik nedeni ile bir organın cerrahi müdahale ile alınmasını gerekli gördüğü durumlar dışında köpeklerin kulak ve kuyruklarının kesilmesinin yasak olduğu belirtilmiş. Hal buyken sosyal paylaşım platformlarında kendilerine “köpek estetikçisi” diyen ve hiç bir tıbbi eğitimleri olmayan şahıslar köpek kuyruk kulak kesimi yapılır ilanları paylaşıyorlar, hatta kampanyalar düzenliyorlar!

Nereden nereye!!!

Özellikle facebook üzerindeki Pitbull gruplarında aktif olan H.A takma isimli şahıs kulaklarını yasa dışı şekilde kestiği köpeklerin fotoğraflarını büyük bir övünçle paylaşıyor!

“3 aylık oldu, acısız ameliyatsız lazerle kulak kesimi yapan usta” diyerek H.A takma isimli şahsın kulaklarını kestiği köpeğini övünçle paylaşan bir köpek sever(!). Yasa dışı şekilde kulak kesen, hiç bir tıbbi eğitimi olmayan cani ise bu övgüyü büyük bir keyifle kabul ediyor!

Türkiye’yi geziyor!

H.A takma isimli şahıs köpeklerin kulaklarını ve kuyruklarını kesmek için Türkiye’yi geziyor, yasayı çiğneyip hayvanları sakatlayarak işlediği suçlardan “çalışmak” olarak bahseden şahıs iller arası gezerek hayvanları sakatlama programı yapıyor! Köpeklere işkence etmek için kampanyalar düzenliyor!!!

Bebecik köpeklerin acısı yüzlerinden okunuyor!

Caninin yasa dışı kulak kesimi mağdurları bebecik köpeklerin çektiği acı yüzlerinden okunuyor!

H.A takma adlı şahıs tek cani değil, A.T isimli şahıs da gruplarda 350 liraya kulak ve kuyruk kesme ilanları paylaşıyor! Görülen o ki bu canilerin yasalardan hiç bir çekincesi yok!

LÜTFEN ŞİKAYET EDELİM!

YASADA AÇIKÇA YASAKLANMIŞ OLAN VE KÖPEKLERE HEM ACI ÇEKTİREN HEM DE SAKATLANMALARI ANLAMINA GELEN KULAK VE KUYRUK KESİMİNİ HİÇ BİR TIBBİ EĞİTİMLERİ DAHİ OLMAMASINA KARŞIN YAPAN BU VE BUNLAR GİBİ ŞAHISLARIN PAYLAŞIMLARINI GÖRDÜĞÜMÜZDE LÜTFEN ŞİKAYET EDELİM!

Şikayetlerinizi hayvanhaklari@ormansu.gov.tr e-posta adresine mail yollayarak yapabilirsiniz.

Ayrıca köpeklerin kulaklarını kesmenin zararları yazımıza da göz atabilirsiniz.

NOT: YAZIMIZDA YASAYI ÇİĞNEYEREK KÖPEKLERİN KUYRUK VE KULAKLARINI KESEN ŞAHISLARIN İSİMLERİ KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERİN BU ŞAHISLARA ULAŞIP KÖPEKLERİN KULAĞINI VE KUYRUĞUNU KESTİRMESİNE ARACI OLMAMAK ADINA VERİLMEMİŞTİR.

Ayrıca bakınız

Balina Eğitmenlerinden Korkunç İtiraflar

Yıllarca balinalarla akvaryum şovları yapan iki eğitmen korkunç itiraflarda bulundu. Vicdan azabı içinde yaşadıklarını belirten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir