Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Havlayan / Köpeklerin En Kırpığı Bergamasco Çoban Köpeği

Köpeklerin En Kırpığı Bergamasco Çoban Köpeği

Dünyada ortalama olarak 400 kadar köpek ırkı bulunuyor ve Bergamasco çoban köpeği de bu ırklardan biri. Kendisini diğer hav havlardan ayıran en önemli özelliğiyse kelimenin tam manası ile bir kırpık olması 🙂 Düğümlenmiş tüyleri ile rasta kılıklı kırpık Bergamasco çoban köpeği feci sevimli bir canlı 🙂

O bir İtalyan

Bergamasco çoban köpeği İtalya menşei bir köpek. Üstelik dünyanın en eski köpek ırklarından biri olarak kabul ediliyor, zira bu tatlı kırpıkların ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı bile bilinmiyor, yani o kadar eski bir ırk.

Hem kırpık hem dev!

Bergamasco çoban köpekleri kırpık olmalarının yanı sıra kocaman cüsseleri ile de takdire şayan canlılar. Ağırlıkları 38 hatta 40 kiloya kadar ulaşabiliyor Bergamasco çoban köpeklerinin.

10-15 yıl yaşayabiliyorlar

Bergamasco çoban köpeklerinin ortaşama ömrü 10-15 yıl arasında değişiyor. Yani büyük köpek ırkları için aslında gayet makul bir yaşam süreleri var.

Tüylerindeki düğümler soğuktan ve yağmurdan korunmalarını sağlıyor

Bu sevimli köpeklerin en karakteristik fiziksel özelliği tabi ki rasta saçı andıran görünümlü düğümlü tüyleri. Bu tüyler sadece kırpık bir görüntüye ulaşmalarını sağlamıyor, esas görevleri köpekleri sudan ve soğuktan korumak. Bu nedenle Bergamasco çoban köpekleri yıkanırken çok dikkatli olmak gerekiyor, çünkü tüylerindeki düğümlerin çözülmemesi önemli.

Yumuşak başlı ve duygusal

Bergamasco çoban köpeği yumuşak başlı ve duygusal karakteri ile de tanınıyor. Ayrıca isminde her ne kadar çoban köpeği ibaresi bulunsa da Bergamasco çoban köpekleri arama-kurtarma ve bekçilik konularında da son derece başarılılar.

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir