Pazar , Temmuz 21 2019
Anasayfa / Havlayan / Köpekleri Pirelerden Kurtarmanın Doğal Yolları

Köpekleri Pirelerden Kurtarmanın Doğal Yolları

Havalar hızla ısınıyor ve minik asalaklar olan pireler de havaların ısınması ile birlikte hem köpeklerin hem de hayatını köpekler ile paylaşanların kabusu olmaya başladılar bile. Ancak pireler ile olan mücadelemizde kimyasal içerikli yöntemler kullanmamız beraberinde bir takım riskleri de getiriyor ki bilinçsiz ve aşırı kullanım sonucu ölümler ile bile karşılaşılabiliyor. Üstelik kimyasal içerikli ürünler hem köpeklere, hem doğaya hem de bütçelere zarar veriyor. Çünkü pire ilaçları oldukça pahalı. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda köpeklerdeki pirelere karşı doğal çözümler kullanmanın çok daha makul olduğu ortada. Ayrıca bu çözümler yalnızca köpeğin üzerindeki pirelerden değil evlerdeki pirelerden de kurtulmayı sağlıyor. İşte evimizi ve köpeğimizi pirelerden kurtarmanın doğal yolları.

Doğal pire ilacı

Ucuz ve doğal malzemeler ile köpeğiniz için pire spreyi yapabilirsiniz
Ucuz ve doğal malzemeler ile köpeğiniz için pire spreyi yapabilirsiniz

Doğal yollarla pire mücadelesi için ilk silahımız tabi ki ev yapımı pire ilacı. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şunlar;

  • Badem yağı
  • Sedir ağacı yağı
  • Lavanta yağı ya da esansı

Hazırlanışı

10 ml badem yağına 10 damla lavanta yağı ve 5 damla sedir ağacı yağını katın ve iyice karıştırın, işte ev yapımı pire damlası hazır bile.

Kullanılışı

Bu karışımı haftada 1-2 kere (pirelerin yoğunluğuna göre) köpeğinizin vücuduna bir kaç damla damlatın ve vücuduna yayın. Doğal pire damlası pireleri köpeğinizden uzak tutacaktır.

Şampuanına okaliptüs yağı katın

Köpeğinizi yıkarken şampuanına okaliptüs yağı katın.
Köpeğinizi yıkarken şampuanına okaliptüs yağı katın.

Eğer köpeğiniz hali hazırda pirelendiyse yukarıda verdiğimiz doğal pire damlasını uygulamadan önce üzerindeki pirelerden kurtulmanız gerekli. Bunun için köpeğinizi içine 5-6 damla okaliptüs yağı katılmış 100 ml köpek şampuanı ile iyice yıkamalısınız. Yalnız şunu söyleyelim; köpekleri çok sık yıkamak doğru değildir, bu nedenle köpeğinizi okaliptüs yağı katılmış şampuanla iyice yıkadıktan sonra kurulayın ve 50 ml suya 3 damla okaliptüs yağı katıp sprey şişesine koyun, köpeğin kuru tüylerine de bu spreyi sıkın. Böylece köpeği tekrar yıkamanıza gerek kalmaz.

Pire tarağı kullanın

Pire tarağı pirelere karşı oldukça etkili bir yöntem.
Pire tarağı pirelere karşı oldukça etkili bir yöntem.

Köpeğinizi okaliptüslü şampuanla yıkadıktan sonra kurutmadan önce pire tarağı ile taramanız vücudundaki tüm pirelerin dökülmesini sağlayacaktır.

Evi temizleyin

Köpeğiniz kadar evinizi temizlemeniz de önemli!
Köpeğiniz kadar evinizi temizlemeniz de önemli!

Köpeğinizi pirelerden temizledikten sonra evinizi de iyice temizlemelisiniz. Bunun için halılara, koltuklara kısacası pirelerin ve yumurtalarının olabileceği her yere tuz ve boraks karışımı serpip bir süre bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile süpürmeniz yeterli olacaktır. Ya da boraks yerine karbonat da kullanabilirsiniz. Bu iki madde sadece pireleri değil yumurtalarını da öldürür, yani tam bir temizlik sağlar! Şunu da söylemeden geçmeyelim; boraks ve karbonat eşyalara zarar verebilir bu nedenle önce küçük bir kısma döküp deneme yapın.

Köpeğin eşyalarını ve örtüleri yıkayın

Evdeki örtüleri ve köpeğin eşyalarını yıkayın!
Evdeki örtüleri ve köpeğin eşyalarını yıkayın!

Son olarak da köpeğin yatağını, yatak örtüsünü, koltuk örtülerini kısacası evdeki tüm örtüleri çamaşır makinesinde sıcak suda yıkayın ve bu yıkama suyuna da karbonat eklemeyi unutmayın.

 

 

 

 

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir