Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Köpeklere Sarılmak Doğru Değil!

Köpeklere Sarılmak Doğru Değil!

Hepimiz dünyanın en sevgi dolu canlılarından biri olan köpekleri çok seviyoruz ve birçoğumuz hayatımızı bu tatlı hayvanlar ile paylaşıyoruz. Köpeği olanlar bilir, dünyanın en keyifli şeylerinden biri köpeklere sarılmak, onların kendilerine has kokusunu duymaktır. Ancak köpek eğitimi uzmanları köpeklere sarılmanın kesinlikle doğru olmadığı görüşünde.

Sarılmak köpeği strese sokuyor!

Sarılma köpeği hareketsiz kılıyor ve bu nedenle strese sokuyor!

Köpeklere sarıldığımızda rahatsız olduklarını, bir an önce bırakmamız için uğraştıklarını biliriz. Bunun sebebi köpeklere sarılınca bu hayvanların strese girmesi. Çünkü sarılmak köpeği hareketsiz durmaya zorlamak oluyor ve bu da köpeğin kendini güvende hissetmesini engelliyor.

Uzmanlar özellikle köpeklere sarılmakta ısrarcı olan çocukların köpeği aşırı derecede strese sokabileceği konusunda uyarıyor!

Köpek davranışı bilimcileri köpeklerin herhangi bir tehlike anında yaptıkları ilk şeyin kaçmak olduğunu ancak sarılmanın köpeklerin kaçmasını engellediği için hayvanları strese soktuğunu ve kendilerini güvende hissetmelerini engellediğini söylüyor.

Bunun sonu ısırılma olabilir!

Burada şu uyarıyı yapmadan geçmemek gerekli; köpekler insan değil ve sarılma insanlara özgü bir sevgi gösterme biçimi. Evet, köpekleri çok seviyoruz ancak onlara olan sevgimizi sarılarak göstermemiz bu hayvanların strese girmesine neden oluyor. Uzmanlar özellikle köpeklere sarılma konusunda ısrarcı olan çocukların köpekleri aşırı strese sokabileceği ve bu durumun da köpeğin ısırması ile sonuçlanabileceği konusunda uyarıyorlar.

Siz ya da çocuğunuz sarıldığında köpeğiniz hiç bir şey yapmasa bile sarılmanızın onun hoşuna gitmediğini bilmelisiniz. Köpek sevmek köpeklere sevgimizi kendi istediğimiz gibi değil onların hoşuna gidecek şekilde göstermektir.

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir