Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Düşünen / Köpeklerden Başka Derdi Kalmayan İnsanlar..

Köpeklerden Başka Derdi Kalmayan İnsanlar..

Evet kesinlikle kendi cinsimin hiçbir derdinin kalmadığına, tek sıkıntılarının “köpekler” olduğuna karar verdim.

Bu karara varma nedenim çok açık aslında. Görsel medyada, yazılı basında gün geçmiyor ki köpeklerle ilgili haber çıkmasın. Saldırma, ısırma, korkutma haberleri.

Anadolu Kedisi isimli “bilim sitesi” olma iddiasındaki site ve sayfa sürekli halkı köpeklere karşı kıştırtan, köpek düşmanı yayınlar yapıyor.

Bu haberlerin pek çoğu eski görüntüler üzerinden köpürte köpürte veriliyor birçok TV kanalında, döne döne hiç bıkmadan.

Bu hayvanlarla ilgili iki olumlu yayın yapılıyorsa belki de on tane olumsuz, onları linç etmeye yönelik haberler çıkıyor.

Hayvan sever kisvesi altında dahi hayvanları, köpekleri linç etmek için uğraşan, bu uğraş için site kurmuş olanlar var, Anadolu Kedisi gibi.

E, böyle olunca da doğal olarak diyorum ki ben de: Ne kadar güzel! Kendi cinsimin köpeklerden başkaca bir sıkıntısı kalmamış! Pahalılık, enflasyon, zamlar karşısında pula dönen maaşlar gıda terörü, beyin göçü, kadına şiddet, çocuk istismarları falan filan..

Bunları dert etmiyormuşuz kendimize, ne güzel.

Ama sahipsiz köpekler ve hatta kediler, daha da ilerisi kuşlar! Bunlar bizim derdimiz olmalı! Oluyor da işte.

Koca koca köşe yazarları, yaşını başını almış, isim yapmış kalemşörler bile yazıyor da yazıyor; Köpek de köpek!

Korkanlar, tiksinenler, kısacası o canlarla birlikte yaşamak, şehrini, mahallesini paylaşmak istemeyenler. Çünkü bu dünya bizim! Biz İnsanların! Bizlerin dışındaki canlılara yaşama hakkı yok!

Yetmez! Onları sevme, haklarını koruma gafletine, yanlışlığına düşmüşlerin de yaşama hakları yok gibi. İlginç vallahi. Bu durumda ne etmeli? Açık. Soyutlamalı ülkemizi patililerden ve dahi kanatlılardan.

“Çevremde köpek istemiyorum” diye haykırabiliyor bir insan(!)

Böyle olunca kendi cinsimizle mutlu mesut yaşarız öyle mi? Karşılıklı haklarımıza saygı gösterir, sevgi duyar, barış içinde yaşamlarımızı sürdürürüz. Tek derdimiz şu hayvanlar, onlardan hele bir kurtulalım bakın nasıl da her şey güzel olacak.

Böyle düşünenler kaç kişi bilmiyorum. Ama çok fazla olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Sadece yaygaraları çok çıkıyor gibi.

Onlarla birlikte yaşamayı öğrenmeye çalışmak yerine sürekli çatışmak neden? Neden o haklarını savunmaktan aciz canlara bu kadar yüklenmek? Kolay da ondan mı? Toplumun en zayıf halkası nasılsa öyle mi?

Böyle düşünenlerin göz ardı ettikleri bir şey var. Biz yaşam hakkı savunucuları ve  duyarlı kişiler masum canlar için yürütülen bu linç kampanyalarından ciddi şekilde rahatsız olmaktayız. Bizler vicdanlı, naif, duygu yüklü insanlarız. Haklarını savunduğumuz canlarımızın böyle sözlü, yazılı, fiziksel tacizi, sayıları hiç de küçümsenmeyecek kadar olan bizleri üzmekte, kırmakta, isyana sürüklemektedir. Bunun bilincinde olarak yazılarınızı, yayınlarınızı objektif, tarafsız olarak yapmanızı ummak, beklemek de en doğal hakkımızdır diye düşünmekteyim. “Korkuyorum Anne” filminden bir replik: Çocuk annesine sorar, “Anne köpekler neden insan ısırır, içlerinde kemik olduğu için mi? Anne yanıtlar; hayır içlerinde KALP! Yok diye.” Kalpsizlerin en kısa zamanda kalplerine kavuşabilmeleri umuduyla.  

ECE BİLGİN

Kaynak: sakaryagazetesi.com

Ayrıca bakınız

Ankara’da köpekleri zehirleyenlere beş yıl hapis cezası istendi

Yenimahalle ilçesinde 16 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesiyle ilgili tutuksuz üç sanık, 24 Eylül’de, beş yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir