Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Köpekler neden kuyruk sallar

Köpekler neden kuyruk sallar

Köpekler ortalama olarak 12 bin yıl önce evcilleştiler ve binlerce yıldır insanların yanı başındalar. Ancak bizler hala köpeklerle gerektiği kadar başarılı bir iletişim kurmayı ne yazık ki başarabilmiş değiliz ve bunun en önemli sebeplerinden biri köpeklerin beden dili konusunda düştüğümüz yanılgılar. Köpekleri anlamanın dolayısıyla onlarla çok daha gerçek ve başarılı bir iletişim kurmanın yolu her şeyden önce bu güzel canlıların beden dilini anlamaktan geçiyor. Köpeklerde vücut dili denilince akla gelen ilk şeyse tabi ki kuyrukları ve köpeklerle ilgili düşülen yanılgıların ilk sırasında da köpeklerin mutlu olduklarında kuyruk salladıkları inanışı geliyor. Oysaki köpekler sadece mutlu olduklarında kuyruk sallamıyorlar. Peki, köpekler neden kuyruk sallar? İşte bu sorunun yanıtları.

Çelişki

kuyruk-sallayan-köpek

Kuyruk sallayan köpek ısırmaz inanışı kesinlikle gerçeği yansıtmaz, zira köpeklerin kuyruk sallamasının altında yatan neden çoğunlukla çelişki içinde olmalarıdır. Bir köpek aynı anda hem kalmak hem gitmek istiyor olabilir ve çelişkiye düşebilir. İşte böyle durumlarda köpekler çelişki nedeni ile kuyruk sallarlar. Çelişki nedeni ile kuyruk sallayan bir köpeğin üstüne gitmeniz köpeğin kendini korumaya geçmesine neden olabilir ve bu da ufak da olsa bir ısırıkla kendini gösterebilir. ANCAK HİÇ BİR KÖPEĞİN KİMSEYİ DURUP DURURKEN ISIRMAYACAĞINI UNUTMAYIN! 

Selamlama

kuyruk-sallayan-köpekler

Köpekler başta kendi aralarında olmak üzere hem diğer hayvanlarla hem de insanlarla selamlaşırken de kuyruk sallarlar. Aslında özellikle de ilk kez karşılaştığı bir köpek ya da insan karşısında kuyruk sallayan köpek de bunu hem tanımadığı bu yeni canlı nedeni ile düştüğü çelişkiden hem de selamlama amacıyla yapar.

Sevinç ve heyecan

köpek-kuyruğu

 Köpekler neden kuyruklarını sallar sorusuna birçok kişinin vereceği yanıt sevinçten olur. Evet, köpekler kimi zaman sevindiklerinde ve heyecanlandıklarında da kuyruk sallarlar. Ancak şunu unutmamak gerekir ki bir köpeğin kuyruk sallaması salt sevinçten olmayabilir, evet köpek sevinmiştir ama öte yandan çelişki içinde de olabilir. Tüm bu veriler ışığında köpeğin neden kuyruk salladığının o an içinde bulunduğu duruma göre değerlendirilmesi en doğrusudur.

Bu arada köpeğinizin sizi sevdiğinin 5 kanıtı yazımıza da mutlaka göz atın bizce 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

Sahibinin Öldüğünden Habersiz Köpek Yatağının Başında Geri Dönmesini Bekledi

ABD’de, sahibinin yaşamını yitirdiğinden habersiz bir şekilde, onu hasta yatağının yanında bekleyen köpek sosyal medyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir