Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Köpekler Neden Kedileri Kovalar?

Köpekler Neden Kedileri Kovalar?

Birçok köpek önünden bir kedi geçtiğinde kayıtsız kalamaz ve kediyi kovalamaya başlar, köpeklerle kediler arasındaki bu kovalamaca hatta bazen düşmanlığa varan davranışlar “kedi köpek gibi kavga etmek” deyimine bile konu olmuştur. Peki, köpekler kedileri neden kovalar? Aslında bu sorunun tek bir yanıtı yok, zira köpeklerin kedileri kovalamasının hatta bazen ne yazık ki öldürmesinin altında birçok farklı neden yatabiliyor, en azından köpek davranışı uzmanları bu soruya farklı yanıtlar veriyorlar. İşte köpekler kedileri neden kovalar sorusunun yanıtları.

Evcil köpeklerin atası kurt

Bugün bizlerle birlikte evlerimizde yaşayan can dostlarımız, biricik tüylü kankalarımız evcil köpeklerin atası kurttur. Kurtlar sürüler halinde yaşayan ve avlanan hayvanlardır ve evcil köpek her ne kadar kurttan başka bir hayvan olsa da hala atalarından yadigar olan avcılık içgüdüsüne sahiptir ve kedileri kovalamalarının en önemli sebebi bu içgüdüdür. Bu içgüdü köpeklerin kendilerinden küçük canlıları av olarak algılamalarına neden olur ve böylece köpekler yemeyecek bile olsalar kedilerin peşine düşmekten kendilerini alamazlar.

Bazı ırklar kedi kovalamaya daha düşkün

Bazı köpek ırkları kedi kovalamaya diğerlerine kıyasla çok daha düşkündür. Bu ırkların ilk sırasında tahmin edilebileceği gibi kurt köpeği gelir, ancak özellikle tilki, rakun gibi yaklaşık kedi büyüklüğündeki hayvanları avlamakta kullanılan Terrier cinsleri gibi bazı küçük köpek ırkları, porsuk avcısı olarak kullanılan Dachshund da kedi kovalama konusunda çok daha isteklidir.

Kedi ve köpeklerin beden dillerindeki farklılıklar

Köpekler neden kedi kovalar sorusuna verilen yanıtlardan biri de bu iki harika canlının beden dillerindeki farklılıklar. Kedilerin sinirliyken kuyruk sallaması, köpeklerinse mutluyken kuyruk sallaması nedeni ile birbirlerini yanlış anladıkları ve bu yanlış anlaşmanın da köpeklerin kedileri kovalamasına neden olduğu düşünülüyor.

Kedilerin salgıladığı bazı kokular

Bu konuda ortaya atılan görüşlerden biri de kedilerin salgıladığı bazı kokuların köpekleri kovalama konusunda tetiklediği. Aslında bu görüş de yine köpeklerin avcı genleri nedeni ile kedileri kovaladığı anlamına geliyor.

İnsan yönlendirmesi

Ülkemizde çok ilginç bir insan türü var, sokakta bir köpek ve kedi görünce otomatik şekilde “kıs kıs”, “tut!” diyen, bu tip insanlar sokak köpeklerini kedileri kovalamaya programlıyorlar, evet, yaptıklarının adı bu. Tabi bununla da kalmıyor zira ne yazık ki bazı kötü insanlar köpekleri özellikle kedi yakalamak üzere eğitiyorlar. Özellikle Pitbull, Dogo Argentino gibi köpekleri kedileri kovalamak, yakalamak ve öldürmek üzere eğiten bu insanlar aslında sadece kedilere değil eğittikleri zavallı köpeklere de kötülük yapıyorlar, bu insanlar yüzünden aslında gayet sevgi dolu olabilecek bu köpek ırkları canavar olarak algılanıyor, oysaki her zaman söylediğimiz gibi “kötü köpek yoktur, kötü insanın eline düşmüş köpek vardır.”.

Köpeğinizin kedi kovalamasını engellemek için ne yapabilirsiniz?

Yukarıda bahsettiğimiz kötü insanlar dışındaki köpek severlerse tabi ki köpeklerinin kedi kovalamasını istemiyorlar ve eğer köpekleri bu davranışı sergiliyorsa onu nasıl engelleyebileceklerini düşünüyorlar. Köpeğim kedi kovalıyor diyorsanız buna karşı alabileceğiniz ilk ve en etkili önlem köpeğinizi daima tasmalı şekilde gezdirmek. Ayrıca uzmanlar köpeklere “dur”, “otur”, “gel” gibi temel komutları öğretmenin de kedi kovalama sırasında bu komutları kullanarak köpeği durdurmakta etkili olduğunu belirtiyorlar. Eğer bu önlemlere karşın köpeğinizin kedi kovalamasını engelleyemiyorsanız bir uzmana başvurmanız en doğrusu.

 

 

 

Ayrıca bakınız

Sahibinin Öldüğünden Habersiz Köpek Yatağının Başında Geri Dönmesini Bekledi

ABD’de, sahibinin yaşamını yitirdiğinden habersiz bir şekilde, onu hasta yatağının yanında bekleyen köpek sosyal medyanın …

Bir yorum.

  1. Benimde mahallemde kucukten besleyip biraz buyuttugum kedi vardi evcildi mahallenin insanlarida yemek su verirdi ne yazikki 7 sekiz tane sokak kopegi arka sokakta kovalamislar en son kapimiza kacti arabanin altina girdi bende icerden su kutusu aldim kopeklere atacaktim birde baktimki kediyi agizlarina almislar boguyorlardi su kutusunu attim kactilar ama kedinin yanina yardima gittimya orada öldu cok uzuldum cok cana yakin kediydi neden ölduruyorlar yazik icim yandi daha 4 5 aylik kediydi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir