Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Köpekler kuyruklarını neden kovalar?

Köpekler kuyruklarını neden kovalar?

Köpekler binlerce yıldır yanı başımızda yaşayan sevgi dolu, duygusal, sevimli ve sadık dostlarımız. Ancak binlerce yıldır bu muhteşem hayvanlar ile birlikte yaşasak da hala köpeklerin bazı davranışlarına kafa yormuyor ve daha da kötüsü köpeklerin sergilediği birçok davranışı yanlış yorumluyoruz, köpeklerin kuyruğunu kovalaması da yanlış yorumladığımız bu davranışların ilk sıralarında yer alıyor. Zira çoğumuz bunun neşeli bir oyun olduğunu düşünüyoruz ve kuyruğunu kovalayan bir köpek gördüğümüzde gülüyor, eğleniyoruz. Peki, köpekler kuyruklarını neden kovalar? Bu hareket gerçekten neşeli bir oyun mudur? İşte bu soruların muhtemelen şaşırmanıza neden olacak yanıtları.

Köpekler için sosyalleşmek mama kadar, su kadar gereklidir!

kopekler-kuyruklarini-neden-kovalar Köpekleri diğer birçok hayvandan ayıran ve insanların da bu güzel canlıları bu kadar çok sevmesinin altında yatan en önemli nedenlerden biri köpeklerin sosyal becerileridir. Köpekler son derece sosyal canlılardır ve hem diğer köpekler ve hayvanlarla hem de bizlerle yani insanlarla harika ilişkiler kurmayı kolayca başarırlar. Ama köpekler için sosyalleşmek sanıldığından çok daha önemlidir, yani yeterli düzeyde sosyalleşemeyen, diğer köpekler ile zaman geçirmeyen köpeklerde ciddi ruhsal sorunlarla karşılaşılması hiç de şaşılacak bir durum değildir. Köpekler için sosyalleşme kelimenin tam manası ile hava gibi su gibi gereklidir! Sosyalleşme eksikliği yaşayan köpekler ruhsal sıkıntıya girerler ve bu nedenle bazı rutin dışı davranışlar sergilerler ve kuyruk kovalama da bu davranışlardan biridir.

Yalnızlık hissi de köpeği bu davranışa itebilir!

kopekler-kuyruklarini-neden-kovalar-1 Sosyalleşme eksikliği köpeklerin kendilerini yalnız hissetmesine de neden olabilir. Ayrıca özellikle çalışan insanların köpeklerinde evde uzun saatler boyunca yalnız kalmaktan kaynaklanan yalnızlık hissi de görülebilir ve yalnızlık hissi de köpeklerin kuyruklarını kovalamasına yol açabilir. Şayet yaşam koşullarınız gereği köpeğinizi uzun saatler boyunca evde yalnız bırakmak zorunda kalıyorsanız tavsiye edilen bir köpek daha sahiplenmenizdir. Böylece köpeğiniz evde yalnız kalmayacağı ve sıkılmayacağı için ruhsal açıdan yıkım yaşamasını önlemiş olursunuz.

Yavru köpek sahiplenenler dikkatli olmalı!

kuyrugunu-kovalayan-kopek Kuyruk kovalama hareketi ile yavru köpeklerde de oldukça sık karşılaşılır. Bunun sebebi yavruların annelerinden ve sürekli etkileşim halinde oldukları, oyun oynadıkları kardeşlerinden bir anda ayrılıp yalnız kalmalarının ruhsal durumları üzerinde yarattığı olumsuz etkilerdir! Bu nedenle yavru köpek sahiplenenlerin ailelerinin yeni üyesine karşı çok özenli olması gerekir. Yavru köpek bakımında doğru beslenme kadar yeterli sosyalleşme ve oyun oynama da çok önemlidir. Yavru köpeklerle düzenli olarak oynamak kardeşlerinden ayrılmanın üzerlerinde yarattığı olumsuz etkiyi çok daha kolay atlatmalarını ve daha sağlıklı, mutlu bir yavru köpek olmalarını sağlar. Yani eğer yavru köpeğiniz kuyruğunu kovalıyorsa onu daha çok dışarı çıkartmanız, diğer köpeklerle zaman geçirmesini sağlamanız ve onunla bol bol oyun oynamanız gereklidir.

Gördüğünüz gibi köpekler kuyruklarını neden kovalar sorusunun yanıtları pek de iç açıcı değil! Yazımızı bitirirken köpek bakmanın bu harika hayvanların önüne su ve mama koymaktan ibaret olmadığını, köpeklerin mutlaka düzenli olarak gezdirilmesi, diğer köpeklerle sosyalleşmelerinin sağlanması ve köpeklerle yeterli miktarda oyun oynanması gerektiğini tekrar hatırlatalım! Son bir şey daha; köpekler neden kuyruk sallar yazımıza da bir göz atın bizce.

Ayrıca bakınız

Sahibinin Öldüğünden Habersiz Köpek Yatağının Başında Geri Dönmesini Bekledi

ABD’de, sahibinin yaşamını yitirdiğinden habersiz bir şekilde, onu hasta yatağının yanında bekleyen köpek sosyal medyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir