Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Havlayan / Köpek Kavgası: Köpekler Neden Kavga Eder?

Köpek Kavgası: Köpekler Neden Kavga Eder?

İki köpek arasındaki kavgaya şahit olduysanız, ne kadar korkutucu olabileceğini bilirsiniz. Köpekler kavga veya saldırı sırasında birbirlerine ciddi zarar verebilir. Bazı durumlarda, yaralanmalar ölüme bile yol açabilir. Köpek kavgası ile karşılaştığımızda çoğu kez kendimizi ortaya atıp köpekleri ayırmaya çalışırız, ancak bu her zaman işe yaramayabileceği gibi bizim de yaralanmamız ile sonuçlanabilir. Eğer bir köpeğiniz varsa ve diğer köpeklerle kavga etme eğilimindeyse bunu kesinlikle ciddiye almanız gerekir, zira aksi takdirde gerçekten çok üzücü sonuçlarla karşılaşma riskiniz yüksektir.

Köpekler neden kavga eder?

Köpekler çoğu doğal köpek içgüdülerine dayanan sebeplerle birbirleriyle kavgaya tutuşular. En sakin köpeği bile aniden bir savaşçıya çevirebilecek bazı durumlar vardır. Bu durumlar şunlardır:

 • Bölgesine (örneğin eve ya da bahçeye) yabancı bir köpek girmesi.
 • İnsanlarını, mamasını ve eşyalarını koruma dürtüsü.
 • Etrafta çiftleşmeye hazır bir dişi köpek olması iki erkek köpeğin kavgaya tutuşmasını sıklıkla tetikler.
 • Normalde çok yakın arkadaş olan köpekler arasında yönlendirilmiş saldırganlık olarak adlandırılan durum görülebilir. Bu durumda köpek aslında başka bir kişiye ya da olaya sinirlenmiştir ve aynı insanlar gibi sinirini en yakınındakine yani kankası olan diğer köpeğe yöneltebilir.
 • Köpeklerde oyun da bazen kavgaya dönüşebilir, neşe içinde başlayan iki köpeğin oyunu bir anda çok ciddi bir kavga halini alabilir.
 • Aynı cinsiyete sahip köpeklerin birbirleri ile kavga etme olasılığı daha yüksektir
 • İki dişi köpeğin ya da iki erkek köpeğin birbirleri ile kavga etme olasılıkları karşı cinslerdeki köpeklerin kavga etme olasılıklarından yüksektir.

Köpek kavgası nasıl ayrılır?

Hiç birimizin karşılaşmak istemediği durumlardan biri olan köpek kavgasını ayırmak için ortalarına atlamak yazımızın başında da söylediğimiz gibi pek de etkili olmayabilir. Köpek kavgasını ayırmak için aralarına (elbette köpeklere zarar vermemeye çalışarak) sandalye gibi eşyaları sokup ayrılmalarını sağlamaya çalışabiliriz.

Köpek kavgası nasıl engellenir?

Köpeğinizin kavga etmesini engellemek istiyorsanız bazı önlemler almanız gerekir. Köpek kavgasını engellemek için:

 • Köpeğinizi yavruluk döneminden itibaren yeterli düzeyde sosyalleştirin.
 • Köpeğinizi kısırlaştırın.
 • Bir köpeğiniz varsa ve yeni bir köpek evlat edinecekseniz mümkünse karşı cinsten bir köpeği tercih edin.
 • Eğer evinizdeki köpekler kavga ediyorsa kavgaya sebep olan oyuncak gibi eşyaları ortadan kaldırın.
 • Köpeğinizi TASMASIZ DOLAŞTIRMAYIN.
Oyuncaklar ve eşyalar köpeklerin ciddi kavgalara tutuşmasına sebep olabilir.

Bunlar köpeğimin kavga etmesini nasıl önlerim sorusuna verilebilecek öncelikli cevaplar. Özellikle kısırlaştırma köpeklerin kavga etmesini önleme konusunda çok önemli, bunun altını bir kez daha çizmekte fayda var.

Ayrıca bakınız

Sahibinin Öldüğünden Habersiz Köpek Yatağının Başında Geri Dönmesini Bekledi

ABD’de, sahibinin yaşamını yitirdiğinden habersiz bir şekilde, onu hasta yatağının yanında bekleyen köpek sosyal medyanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir