Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Koca Gözlü Kedigil Margay

Koca Gözlü Kedigil Margay

Kedi demek sadece evlerde pofutuk pofutuk oturup mırıldayan bir canlı demek değil tabi ki. Kedigiller (felidae) familyası oldukça kalabalık bir familya ve bu familyada evlerdeki pofuduklar da var, Serengeti düzlüklerindeki büyük kediler de var. Tabi bir de ne çok küçük ne çok büyük olmayan ara boylardaki kediler var; vahşi kediler. İşte Margay da vahşi kedilerden biri. Daha doğru bir tanımla kedigiller familyasından yırtıcı bir hayvan kendisi.

O bir Amerikalı

Margay Amerika kıtasına özgü bir yırtıcı kedi

Kocaman gözleri ile muhteşem görünen margay Amerika kıtasına özgü bir tür. Her ne kadar çok güzel ve sevimli görünse de kendisi bir yırtıcı ve hayatını avladığı canlılar ile beslenerek sürdürüyor.

Kuyruğu yarım metre!

Margay uzun kuyruğu ile tanınıyor

Yırtıcı kedi margay upuzun kuyruğu ile ünlü. Bu kedilerin kuyrukları 51 santim uzunluğuna kadar ulaşabiliyor. Gövdelerinin uzunluğuysa 46-79 cm arasında değişiyor. Yani kuyrukları neredeyse gövdeleri uzunluğunda.

Ağırlıkları en fazla 4 kg

Margayın kocaman gözleri muhteşem görünüyor

Doğada şişmanlık diye bir sorun yok, ya da yok denecek kadar az. Margay da uzun ince bir kedi, ağırlıkları en fazla 4 kg olabiliyor.

Hayatının çoğu ağaç üzerinde geçiyor

Margay mükemmel bir tırmanıcı ve hayatının neredeyse tamamı ağaç üzerinde geçiyor.

Henüz nesli tehlike altında değil ama…

Vahşi kedi margay henüz türü tehlike altında olmasa da yıllar boyunca yoğun avlanmaya maruz kalmış. Bu nedenle bugün doğada yalnızca 50 bin civarında yetişkin margay kaldığı tahmin ediliyor. Günümüzde her ne için olursa olsun margay avlamak yasaklanmış olsa da yaşam alanlarının yani ormanların hızla yok edilmesi margay için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

 

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir