Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kış uykusuna yatan tek köpek türü: rakun köpeği

Kış uykusuna yatan tek köpek türü: rakun köpeği

Köpekgiller familyası oldukça geniş bir aile ve 400 kadar üyesi bulunuyor. Dünyanın farklı bölgelerine ait bu 400 kadar köpek türünün her birinin hem fiziksel hem de karakter açısından şaşırtıcı farklılıkları var, ancak en ilginç köpek türü hangisidir derseniz buna gayet rahat rakun köpeği cevabını verebiliriz. Bunun sebebiyse her şeyden önce rakun köpeğinin görünüşü. Adından da anlaşılacağı üzere köpekten çok bir rakuna benzeyen bu güzel canlılarla tanışmaya ne dersiniz?

Rakun mu köpek mi olduğu uzun süre tartışılmış!

rakun-köpeği

Bilim dünyası bu köpeğin bir köpek mi yoksa rakun türü olduğu konusunda bir fikir birliğine varamamış ve rakun köpeğinin köpekgiller ile rakungiller arasındaki bağlantıyı oluşturduğu düşünülmüş. Ancak bugün artık rakun köpeğinin köpekgiller familyasına ait bir tür olduğu kesin olarak biliniyor.

Kendisi oldukça minnak

rakun-köpeği-2

Rakun köpeğinin boyutları bir köpekgile göre oldukça küçük; rakun köpeğinin boyu 55 santim kadar ve bunun 15 santimi de pofutuk kuyruğu oluşturuyor. Yerden yükseklikleri ise sadece 20 santime ulaşabiliyor.Sibirya, Japonya ve Çin’de yaşıyor.

rakun-köpeği-3

Bu ilginç hayvanlar Çin, Japonya ve Sibirya’nın doğusunda yaşıyorlar. Ancak Avrupa’nın çeşitli yerlerine getirilen rakun köpekleri de bulunuyor.

Rakun  köpeği hepçil bir canlı

rakun-köpeği-5

Bu güzel hayvanlar hepçil, yani hem et hem de ot yiyorlar. Kuş, balık, fare gibi canlılar ve meyveler en sevdikleri yiyecekler arasında yer alıyor. Ayrıca rakun köpekleri leş de yiyebiliyorlar.

Tek eşliler

rakun-köpeği-yavruları

Rakun köpekleri tek eşli canlılar ve hayatları boyunca tek bir eşe bağlı kalıyorlar. Bir batında dünyaya 6-10 aradında yavru getiriyorlar ve yavruları anne ve baba birlikte büyütüyorlar.

Kış uykusuna yatan tek köpekgil!

rakun-köpeği-6

Rakun köpeği 400 üyeli köpekgiller familyasının tek kış uykusuna yatan türü olması ile de biliniyor.

Kürkü çok değerli

rakun-köpeği-4

Ne yazık ki rakun köpekleri yumuşacık kürkleri nedeni ile avlanıyor…

Ayrıca bakınız

Barınaktaki Köpek Tecavüzden Öldü!

Kocaali Belediyesi’ne büyük tepki Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Zekiye Güneş Kılcı, 26 Mayıs’ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir