Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kış aylarında kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Kış aylarında kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Kış bizler için olduğu gibi hayvanlar için de zorlu geçen bir mevsim ve bu yalnızca sokaklarda yaşam savaşı veren kediler için de geçerli değil. Zira evlerde yaşayan kediler de kış aylarında doğru bakılmaya gereksinim duyuyorlar. Yani kış aylarında kedi bakımı bilgi ve özen gerektiriyor. Bu arada eğer bu özel ilginin sadece kedilerin beslenmesi ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü kış mevsimi kediler için birçok tehlike ile dolu. İşte kış aylarında kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler.

Antifiriz zehirlenmesine dikkat!!!

kedilerde-antifiriz-zehirlenmesi

Yazımıza kış aylarında hem kedilerin hem de köpeklerin ciddi şekilde zehirlenmesine hatta ne yazık ki hayatlarını kaybetmesine neden olan bir madde konusunda sizleri uyararak başlamak istedik; antifiriz. Halk arasında antifiriz olarak bilinen etilen glikol kış aylarında özellikle araç sahipleri tarafından araçtaki suyun donmaması için kullanılıyor. Antifiriz şekerli bir lezzete sahip ve bu nedenle kediler antifiriz ile karşılaştıklarında yalayabiliyor hatta içebiliyorlar. Bu da beraberinde son derece ciddi zehirlenmeleri getiriyor, zira etilen glikol bağırsak tarafından çok hızlı emiliyor ve kedilerde antifiriz zehirlenmesi sinir sistemleri başta olmak üzere tüm vücutlarını etkiliyor ayrıca böbrek hasarlarına yol açıyor. Yani eğer arabanız ya da başka bir iş için antifiriz kullanıyorsanız bunu kesinlikle kedinizden uzak tutmalısınız!

Kedinizi olabildiğince az dışarıya bırakın

kis-aylarinda-kedi-bakimi-1

Birçoğumuz yaşam koşullarımız gereği kedilerimizi hiç evden çıkartamıyoruz ancak daha şanslı olan kediler tamamen evlere kapatılmış halde yaşamıyor ve en azından bahçeye çıkabiliyor. Eğer kediniz eve girip çıkıyorsa kış aylarında bunu minimuma indirmeniz hatta özellikle karlı havalarda dışarı hiç bırakmamanız en doğrusu. Bu arada şunu da ekleyelim; kediler dışarı çıkmak konusunda ısrarcı olabilirler ve bu ısrarlarına kulak asmamanız onların sağlığı için en doğrusu. Bir de kaçmaya çalışabilirler, yani kedinizin kış boyunca evden kaçmaması için de dikkat etmeniz gerekiyor.

Pati bakımı önemli!

kis-aylarinda-kedi-bakimi

Var sayalım ki kediniz karlı bir günde dışarıya çıktı ya da kaçtı ve yakalayıp eve getirdiniz, böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka kedinizin patilerini kontrol etmelisiniz zira kar sıkışarak kedilerin pati aralarında buz topları oluşturuyor ve bu da oldukça acı verici bir durum olmasının yanı sıra buz yanığı olarak adlandırılan ciddi sorunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle de uzun tüylü kediler eğer kara çıktılarsa pati aralarını mutlaka gözden geçirmek gerekiyor.

Bol bol oyuncak alın ve oynamasını sağlayın

kis-aylarinda-kedi-bakimi-2

Çoğu kedi kış aylarında evde çok daha fazla zaman geçiriyor ve bu da beraberinde hareketsizliği getiriyor. Oysaki hareketsizlik ya da diğer bir değişye yeteri kadar egzersiz yapamama kedilerin sağlıkları için son derece tehlikeli. Şişmanlığın kedilere zararları yazımızda da belirttiğimiz gibi hareketsizlik şişmanlığa şişmanlık da çok sayıda hastalığa neden olabiliyor. Bu yüzden kış için kedinize hoşuna gidecek oyuncaklar alıp onunla düzenli olarak oynamanız da sağlığını korumak için etkili bir yöntem.

Kedinizi giydirmekten kaçının

kis-aylarinda-kedi-bakimi-3

Kedileri soğuklardan korumak için giydirmeyi düşünebilirsiniz ancak giysiler kediler için hiç de uygun değil çünkü ciltlerinin hava almasını, kendilerini yalamalarını engelliyor. Ayrıca eğer giydirilen giysi darsa kan dolaşımı üzerinde de olumsuz etkiler yapıyor. Dolayısıyla kedileri giydirmekten kaçınmak en doğrusu. Eğer aşırı soğuk bir ortamdaysanız ve kedinizi giydirmek zorunda kalırsanız dar giysilerden kaçının ve uzun saatler boyunca giyinik tutmayın.

Aşırı beslemeyin

kis-aylarinda-kedi-bakimi-4

Kediler kış aylarında yaza kıyasla daha fazla uyurlar ve enerji tasarrufu yaparlar. Bunun nedeni enerjiyi vücut ısılarını dengelemek için kullanmak istemeleridir. Bu yüzden kış aylarında kedinizi kesinlikle aşırı beslememeniz gerekir çünkü kediler kış aylarında kilo almaya çok daha meyillidirler. Tabi bu ev kedileri için geçerli çünkü ev kedileri zaten aşırı soğukta olmadıkları için vücutlarının depoladığı enerjiyi harcamazlar ve bu da kilo almalarına neden olur.

Aracınızı çalıştırmadan mutlaka kontrol edin!

kis-aylarinda-kedi-bakimi-5

Kış aylarında ne yazık ki çok sayıda kedi soğuktan korunmak ve birazcık ısınmak için arabaların motorlarına giriyor. Bu yüzden aracınızı çalıştırmadan önce mutlaka kedi olup olmadığını kontrol edin, unutmayın o motora sığınmış olan sizin kediniz de olabilir ve tüm kediler değerlidir, yaşamayı hak eder! Sadece bir kaç dakikanızı ayırarak aracınızı kontrol etmeniz bir kedinin hayatını kurtarabilir!

Ve yazımızı son bir not ile bitirelim; KIŞ AYLARI BOYUNCA SOKAKTAKİ KEDİ, KÖPEK, KUŞ KISACASI TÜM CANLARA ELİMİZDEN GELDİĞİNCE ÇOK YİYECEK VERELİM ZİRA SOKAK CANLARI SOĞUK HAVADA VÜCUT ISILARINI ANCAK YETERİ KADAR BESİN ALDIKLARINDA KORUYABİLİYORLAR!!! YETERLİ BESLENMEYEN KEDİLER VE DİĞER CANLAR NE YAZIK Kİ DONARAK HAYATLARINI KAYBEDİYORLAR!

 

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir