Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kedisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

İnsanların kırsaldan ayrılıp yoğun olarak şehirlerde yaşamaya başlaması ile birlikte kedi en popüler evcil hayvan konumuna geldi. Zira kediler ev hayatına diğer birçok evcil hayvana kıyasla çok daha kolay uyum sağlıyorlar, ayrıca hem çok temizler hem de çok akıllılar. Ancak kedili hayatın kuralları olduğunu unutmamak gerekiyor. Çünkü eğer kediler ile ortak yaşam alanımız olan evimizi kedilerin de rahatını ve güvenliğini düşünerek düzenlemezsek üzücü sonuçlar ile karşılaşabiliriz. Ayrıca bir kedi ile yaşamanın hayatımızın tümünü etkileyeceğini de bilmemiz gerekiyor. Kedisi olanların dikkat etmesi gerekenler hakkındaki bu yazımızın pisiniz ile birlikte sürdürdüğünüz ya da sürdüreceğiniz hayatı kolaylaştıracağını umuyoruz. İşte kedisi olanların dikkat etmesi gerekenler.

BALKON VE PENCERELERE DİKKAT!

camdan bakan kedi

İşte apartmanlarda ve özellikle de yüksek katlarda oturan kedi dostları için en önemli kural: Kedi yaşayan bir evde camlar ve balkonlar kesinlikle kedinin güvenliği düşünülerek düzenlenmelidir!!! Aksi takdirde kediler camdan ya da balkondan düşebilir ya da kaçıp kaybolabilir ki bu iki durumda her kedi dostu için kabusun ta kendisidir!!! Kedileri ev kazalarından korumanın yolları yazımıza da göz atabilirsiniz.

KEDİNİN YANINDA SİGARA İÇMEYİN!

Son yıllarda kedilerde görülen astım ve diğer solunum yolları hastalıklarında ciddi şekilde artış var ve veterinerler bu durumun en önemli sebebinin kedilerin yanında sigara içilmesi olduğu konusunda hemfikirler. Kedilerin ciğerleri bizlerden çok daha küçük ve yanında sigara içmek bir kedinin yaşam süresini kısaltan etkenler arasında yer alıyor.

KEDİNİN YANINDA HİÇ BİR SPREY KULLANMAYIN!

kedi ve kadın

Kediler kokulara karşı aşırı hassas canlılardır ve özellikle de spreyler kedileri çok rahatsız eder. Bir kedinin yanında asla parfüm, deodorant gibi spreyleri kullanmamak gerekir. Ayrıca kedinin bulunduğu ortamlarda sinek ve böcek ilacı sıkmak da kesinlikle doğru değildir. Bu spreyler kedileri rahatsız etmekle kalmayıp çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilme riski taşır.

KEDİYİ ASLA BİR ODAYA KAPATMAYIN!

üzgün kedi

Bazı kedi sahipleri akıl almaz şekilde kedilerini evin bir odasına kapatıyorlar! Bunun altında yatan neden genellikle titizlik, oysaki kedi zaten çok temiz bir hayvan! Eğer “evim tüylenmesin” gibi düşünceleriniz varsa ve kediyi alıp bir odada hapis yaşatacaksanız lütfen ellerinizi kedinin üstünden çekin ve temiz evinizde kedisiz yaşayın!

TAZE SU HAYATİDİR!

su içen kedi

Kedi bakımı tembelliği kaldırmaz! Kedime kocaman bir su kabı alayım içini doldurayım bitince doldururum diye düşünmeyin, çünkü kedilerin sağlıklı olması için taze su hayati önem taşır. Eğer imkanınız varsa bu durumun en iyi çözümü kediler için özel olarak üretilmiş su pınarları.

Yazımızı bitirirken kedi bakımında en sık yapılan 5 hata yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşündük 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir