Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizle daha çok oynamanız için 5 geçerli sebep

Kedinizle daha çok oynamanız için 5 geçerli sebep

Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri oyundur, çünkü kediler oyun oynamaya bayılırlar! Ancak kediler için oyun sadece bir eğlence değildir; inanın ki bir kedi için oyun mama ve su kadar gereklidir! Çoğumuz oyun oynamanın kediler için yalnızca eğlence anlamına geldiğini düşünürüz ve belki de bu nedenle kedilerimize düzenli zaman ayırarak onlarla oynamayız. Oysaki oyunun kedilere faydaları eğlencenin çok daha ötesindedir. Emin olun bu yazıyı okuduktan ve oyunun kediler için ne denli faydalı ve gerekli olduğunu öğrendikten sonra kesinlikle her gün kısa sürede olsa zaman yaratıp tüylü kankanız ile oynamaya özen göstereceksiniz.

1- Sosyalleşme

oyun-oynayan-yavru-kediler

Oyun özellikle de yavru kediler için sosyalleşme aracıdır. Yavrular oyun aracılığı ile hem diğer kedileri, hayvanları ve insanları tanır, onlarla iletişim kurarlar hem de çevreyi keşfederler. 4 aylık olana dek hiç oyun oynamamış yavru kedilerde korkaklık, çekingenlik gibi sorunlar ile karşılaşılma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca oyun yetişkin kedilerin de en önemli sosyalleşme araçlarından biridir. Yani kedinizle düzenli oyun oynamanız onun sosyalleşmesini sağlamak için vazgeçilmezdir.

Bu arada eğer kediniz korkak ya da çekingense kedilerin korkak olmasının nedenleri yazımıza göz atabilirsiniz.

2- Egzersiz

Söz konusu evlerde yaşayan kediler olduğunda tüylü dostlarımızın sağlığını tehdit eden en önemli şeylerden biri hareketsizlik. Son yıllarda kedilerde obezite vakalarının sayısı hızla artıyor ve bunun altında yatan en büyük neden de hareketsizlik. Kedinizle düzenli olarak oyun oynamanız günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak için elinizdeki tek araç. Her gün en az yarım saat ayırarak pisinizle hareketli oyunlar oynamanız kilo almasını engellemek için son derece etkili bir yöntem.

Şişmanlığın kedilere zararları  yazımıza göz atarak fazla kiloların kediler için ne gibi riskleri de beraberinde getirdiği hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabileceğinizi de ekleyelim.

3- Aranızdaki bağı kuvvetlendirmek

tekir-kedi

Herkes kedi dostu ile içten, sevgi dolu bir ilişki kurmak ister ve bunun yolu da onunla oyun oynamaktan geçer! Kedinizle düzenli oyun oynamanız aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için çok faydalıdır.

Ayrıca kedinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin 5 kolay yolu yazımıza da göz atarak başka nelerin tüylü kankanızla aranızdaki bağları kuvvetlendireceğini öğrenebilirsiniz.

4- Beyni uyarma

telefonla-oynayan-kedi

Doğada kedilerin beyni neredeyse sürekli uyarım halindedir; çeşitli kokular alırlar, sesler duyarlar ve bu da beyinlerinin uyarılmasına neden olur. Oysaki evde kapalı kalan kediler bu uyarımlardan da mahrum kalır ve bu beyin sağlıkları için iyi değildir. Kedinizle düzenli olarak oyun oynamanız beyninin uyarılmasına ve zihinsel açıdan daha sağlıklı olmasına yardım eder.

5- Mutluluk

yün-yumakları-ile-oynayan-yavru-kedi

Oyun oynama kedileri çok mutlu eder! Eğer kediniz depresif bir ruh halindeyse, mutsuzsa buna karşı yapabileceğiniz en etkili şey onunla oynamaktır. Düzenli olarak oyun oynayan kedilerin depresyona girmesi çok zordur çünkü oyun oynayan kedi mutlu kedidir!

Kedileri mutlu etmenin 5 kolay yolu yazımıza göz atarak tüylü kankanızı mutlu etmek için başka neler

yapabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

2 Yorumlar

  1. Teşekkür ediyorum size. Bu yazıları daha çok yayalım. Uardim için hazırım.

  2. Biz teşekkür ederiz 🙂 paylaşırsanız tabi ki çok seviniriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir