Pazartesi , Temmuz 15 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedinizle Asla Paylaşmamanız Gereken 3 Yiyecek

Kedinizle Asla Paylaşmamanız Gereken 3 Yiyecek

Kediler küçük birer gurmedir, yani her bulduklarını mideye indirme eğiliminde değillerdir. Ama bu kedilerin de kendileri için zararlı olabilecek bazı yiyecekleri yemeyeceği anlamına gelmiyor. Özellikle birlikte yaşadığı iki ayaklı dostu insanın yediği bazı şeyleri tatmak isteyebilir kediler ve genellikle insanlar da kedilerin bu isteklerini geri çeviremezler. Tabi ki yemek yerken karşımıza geçip bakışları ile hatta miyuv miyuv nidalarıyla “bana da ver!” diyen bir kediye karşı koymak pek kolay değildir. Ama söz konusu bazı yiyecekler olduğunda kedilere karşı koymamız ve tüm ısrarlarına karşın yemeğimizi onlarla paylaşmamamız gerekiyor. Çünkü söz konusu bu yiyecekler kedilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İşte kedinizle asla paylaşmamanız gereken 3 yiyecek.

1- Soğan- Sarımsak

Soğan ve sarımsak kedilerin sağlıklarını tehdit ediyor!
Soğan ve sarımsak kedilerin sağlıklarını tehdit ediyor!

“Hangi kedi soğan yer ki zaten?” dediğinizi duyar gibiyiz ancak kedilere verilen ev yemeği artıklarında ve özellikle de sucuk, salam, sosis gibi yiyeceklerde de bol miktarda soğan ve sarımsak bulunuyor. Yani kedilere ev yemeği artığı, sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünleri vermek de soğan ve sarımsak yemelerine neden oluyor. Peki, soğan ve sarımsak kediye ne yapıyor. Hemen söyleyelim,; bu iki yiyeceğin içerisinde bulunan maddeler kedilerin kan hücrelerinde yıkıma neden oluyor ve bu da beraberinde kansızlık yani anemi sorununu getiriyor. Ayrıca anemi dışında da bazı kan hastalıklarına yol açma riski bulunuyor.

2- Çikolata

Kedilere asla çikolata vermemek gerekli!
Kedilere asla çikolata vermemek gerekli!

Öncelikle çikolata kedileri kör eder şehir efsanesine bir açıklama getirelim. Çikolatanın kedileri direkt olarak kör etme gibi bir etkisi yoktur. Ancak kedilerin uzun süre çikolata tüketmesi beraberinde diyabet yani şeker hastalığı riskini getirir ve şeker hastalığının ilerleyen devrelerinde körlük ortaya çıkabilir. Çikolatanın kediye zararı konusuna geri dönersek; kedilere çikolata verilmemesinin sebebi kör olmaları değil çikolatanın daha doğrusu kakaonun içerisinde bulunan teobramin isimli maddenin kedilerde zehirleyici etkiye sahip olmasıdır. Eğer kedi aşırı çikolata tüketirse teobramin zehirlenmesi nedeni ile oldukça ciddi semptomlar ortaya çıkabilir hatta çok ağır vakalarda ölüm bile görülebilir. Kedilerde çikolata zehirlenmesi kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu nedenle kedinizle çikolatanızı asla paylaşmayın ve çikolatalarınızı kedinin ulaşamayacağı yerde saklayın!

3-Üzüm

Bizler için doğal bir şifa kaynağı olan üzüm söz konusu kediler olduğunda bir anda ölümcül bir yiyeceğe dönüşüyor. Çünkü üzüm kedilerin böbreklerinin iflas etmesine yol açabiliyor. Akut olarak böbrek yetmezliği gelişmesine neden olarak kedinin hayatını kaybetmesine sebep olabiliyor. Eğer kedinizin kuru ya da yaş üzüm yediğini fark ederseniz hemen veterinere başvurmalısınız!

Bunların yanı sıra başka birçok gıda da kedilere zarar verebiliyor. Bu konu ile ilgili aklınızda olması gereken şu; bizim içim yararlı olan kediler için olmayabilir!

Arı sokması kedileri öldürebilir yazımıza da göz atmadan geçmeyin.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Yorum yok.

  1. Demek sosis de zararlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir