Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizin Zeki Olduğunu Anlamanız İçin 5 İpucu

Kedinizin Zeki Olduğunu Anlamanız İçin 5 İpucu

Bugüne dek bulunan en eski evcil kedi fosili tam 9500 yaşında! Bu da demek oluyor ki kediler en az 10 bin yıldır bizlerle birlikteler ve hayatımıza mutluluk katıyorlar. Kedilerin insanlarla bu kadar iyi anlaşmasında ve bizler tarafından bu denli çok sevilmesinde görünüşleri kadar sosyal becerileri ve yüksek zekaları da rol oynuyor tabi ki. Kediler gerçekten de çok zeki canlılar. Bu arada sizlerle kediler hakkında ilginç bilgiler de paylaşıyoruz yazılarımızda ve yeri gelmişken bir ilginç bilgi daha paylaşalım; yapılan araştırmalar kedilerin hafızasının tam 16 saat olduğunu ortaya çıkartmış. Köpeklerin hafızası ise yalnızca 5 dakika! Ayrıca yine araştırmalardan çıkan sonuç kedilerin sadece işlerine yarayacak bilgileri hafızalarına kaydettiklerini gösteriyor! Bunlar kedilerin genel özellikleri, bir de her kedinin kendine has özellikleri var ve tabi ki her kedi aynı derecede zeki değil. Peki, hayatınızı paylaştığınız tüylü kankanızın zeki olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi hiç düşündünüz mü? İşte kedinin zeki olduğunun belirtileri.

1- ZEKİ KEDİ YARAMAZDIR!

yaramaz kedi

Bir kedinin zeki olduğunun en önemli göstergesi yaramaz olmasıdır! Çünkü zeki kedi her şeyden çabuk sıkılır ve sürekli yeni heyecanlar, ilgisini çekecek yeni şeyler peşinde koşar ve bu da onun yaramaz olarak tanımlanmasına neden olur. Oysaki o yaramaz değil sadece canı sıkılan ve hayatını renklendirmeye çalışan bir cincebektir 🙂 .

2- ZEKİ KEDİ MERAKLIDIR!

meraklı kedi

Merak kediyi öldürür derler, zeki kedilerse meraktan ölürler deyim yerindeyse! Onlar için hayat bir keşiftir, her an yeni bir şeyler keşfetmek için karşı konulmaz bir istek duyarlar; çekmeceleri eşelerler, alışveriş torbalarını karıştırırlar. Yani zeki kedi çok meraklıdır.

3- ZEKİ KEDİ KAPI TANIMAZ!

kapıyı açan kedi

Kedilerde görerek öğrenme esastır ve zeki kediler insanların hareketlerini de görerek öğrenip taklit edebilirler. Bunun en büyük örneği kapı açan kedilerdir. Zeki bir kedi için birlikte yaşadığı insanları gözlemleyip kapıyı nasıl açtıklarını öğrenmek ve bunu hayata geçirmek pek de zor değildir. Ayrıca bu kediler sadece kapı açmakla kalmazlar, mutfak dolaplarını da açarlar hatta ışıkları açanları bile vardır.

4- ZEKİ KEDİ İNSAN DOSTUNU YÖNETİR!

kedi kafalı insan

Zeki bir kedi için birlikte yaşadığı insan dostunun kendisine olan düşkünlüğünü, sevgisini anlamak ve bundan faydalanmak hiç de zor değildir! Zeki kediler insanları yönetirler, örneğin yaş mama mı istiyor, sizi yaş mamanın olduğu yere çeker ve o yaş mamayı vermenizi ne yapıp ne edip sağlar! Siz kedinizi yönettiğinizi sanırken aslında onun yörüngesine girmişsinizdir bile ve bunun farkında da değilsinizdir.

5- ZEKİ KEDİ KOLAY İLETİŞİM KURAR!

kedi ve köpek

Kedilerde zeka beraberinde sosyal becerileri de getirir ve tüm zeki kediler adeta birer iletişim gurusudur! Sadece sizinle değil çevrelerindeki her canlı ile çok başarılı şekilde iletişim kurarlar ve bu sayede bulundukları her ortamın yıldızı olmayı kolayca başarırlar!

Peki, kedinizin sizi sevip sevmediğini merak ediyor musunuz? KEDİNİZİN SİZİ GERÇEKTEN SEVDİĞİNİN 5 İŞARETİ yazımıza göz atarak pisinizin size olan sevgisinin ne denli büyük olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yazımızı son bir not ile bitirelim; her kedi kendine göre zekidir ve her kedi sevilmeyi hak eder!

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. Merhaba
    Serval/savannah kedilerini Türkiye’ye sokmak, veya beslemek yasal mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir