Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizin kuyruğu hakkında bilmeniz gereken 4 gerçek

Kedinizin kuyruğu hakkında bilmeniz gereken 4 gerçek

Kedilere harika bir görünüş katan en önemli parçalarından biri kuyruklarıdır. Ancak doğada hiç bir organ nedensizcesine, yalnızca görsellik için var edilmez ve buna pisilerin kuyrukları da dahildir. Evet, kedi kuyruğu çok güzeldir ama bunun ötesinde çok da işlevseldir. Kedilerin kuyruklarında 19-23 arasında omur bulunur ve kedilerin kuyruklarındaki kemik sayısı tüm vücutlarındaki kemiklerin yüzde 10’unu oluşturur ki bu bilgi bile başlı başına ilginç, öyle değil mi? 🙂 . Tabi ki kedi kuyruğu hakkında ilginç bilgiler bununla sınırlı değil. İşte tüylü kankanızın kuyruğu hakkında bilmeniz gereken 4 gerçek.

1- Kuyruk kedinin dengesini sağlamasına yardımcı olur

kedi-kuyruğu-denge

Kediler memeli canlılardır ve denge organları aslında kulaklarıdır ancak kuyrukları da bu muhteşem canlıların dengelerini sağlamasına yardım eder. Kediler incecik duvarlarda, çitlerin üzerinde yürürken kuyruklarından faydalanarak dengelerini sağlarlar. Ayrıca kuyruk kedilerin koşarken, kaçarken yaptıkları keskin dönüşler esnasında da dengelerini kaybetmesini engeller.

2- Kuyruk kedilerin iletişim için kullandığı en önemli organlarından biridir

kedi-kuyrukları

Kedi iletişimi daha çok beden dili ağırlıklıdır. Kediler her ne kadar bizlerle iletişim kurarken miyavlasalar da bu onların iletişim için kullandığı yöntemlerin çok küçük bir bölümünü oluşturur, zira kediler hem kendi aralarında hem diğer hayvanlarla hem de bizlerle iletişim kurmak için miyavlamaktan çok daha fazla beden dillerini kullanırlar. Kedi kuyruğu ise tüylü kankalarımızın beden dili için kullandığı en önemli organlarından biridir, bir kedinin kuyruğunun durumuna bakarak içinde bulunduğu ruh halini anlayabilirsiniz. Kedilerin kuyruğu bize neler anlatır yazımıza göz atarak tüylü kankanızın hangi kuyruk hareketinin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

3- Kuyruk yaralanmaları kalıcı hasarlara neden olabilir

kedi-kuyruğu

Kedilerin kuyrukları her ne kadar omurilik içine dek uzanmasa da bu kuyruk yaralanmalarının ciddi hasarlara yol açmayacağı anlamına gelmez. Zira kedilerde kuyruk yaralanmaları sinir zedelenmelerine yol açabilir ve bu zedelenmeler hayvanın mesane, arka bacaklar, anüs gibi birçok noktasını etkileyebilir. Bu nedenle kedilerde kuyruk yaralanmaları kesinlikle ciddiye alınmalı ve veterinere başvurulmalıdır!

4- Kediler kuyrukları olmadan da yaşayabilirler

kuyruksuz-kedi

Kediler bugün tüm dünyada popülasyonu en yoğun olan hayvanlardan biri ve bunu tabi ki uyum sağlama becerilerine borçlular. Kuyruk kediler için çok önemli olsa da kediler kuyrukları olmadan da yaşayabiliyorlar. Yani bir kedinin herhangi bir nedenle, kaza neticesinde kuyruğunu kaybetmesi hayatında hemen hiç bir olumsuzluğa neden olmuyor, kısa bir süre sonra kediler kuyrukları olmadan yaşamaya uyum sağlıyorlar. Ancak elbette bunun onlar için bazı eksileri de oluyor, en başta kuyruğu olmayan kediler iletişim kurma konusunda zorlanabiliyorlar. Bu arada birçok kuyruksuz kedi ırkı olduğunu da söylemeden geçmeyelim; Manx kedisi kuyruksuz kedi ırklarının en fazla tanınanlarından biri.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. E.Sevim Demirel

    Çocuktum.Kedimiz yavruladı üç tane siyah yavru doğdu.Çok enteresan üçünün de doğuştan kuyruğu yoktu.Yavrular yürümeye önce kendi etraflarında dönerek başladılar.Daha sonra başlarını sağa sola sallayarak istedikleri yönü tutturmaya çalıştılar ve büyüdüklerinde de bu değişmedi.Bir tür mü yoksa genetik bir bozukluk mu hala çözebilmiş değilim.Sonuçta çok sevimliydiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir