Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlamanın 5 Yolu

Kedinizin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlamanın 5 Yolu

Kedi denilince akan sular duruyor, nasıl durmasın ki! O kediler ki birer estetik harikası, o kediler ki birer sevgi pıtırcığı ve o kediler ki bizlerin en yakın kankası. Durum bu olunca da gün geçtikçe daha fazla insan hayatlarını bu muhteşem canlılar ile paylaşmayı seçiyor. Çok da iyi yapıyorlar zira araştırmalar hayatını kediler ile paylaşanların daha mutlu ve sağlıklı olduklarını ortaya koyuyor. Hatta Bursa Huzurevinde gerçekleştirilen bir araştırma yaşlıların kedi terapisi ile hayata daha sıkı bağlandığını ve daha uzun yaşadıklarını da gösteriyor. Bu konu hakkında kapsamlı bilgi almak için şuraya tıklamanız yeterli. Evet, konumuza dönersek, bizlerin hayatına mutluluk katan, daha sağlıklı ve uzun yaşamamızı sağlayan kedilerimizin daha sağlıklı olması için elbette bizim de bir şeyler yapmamız gerekiyor. İşte kedinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacak 5 öneri.

1- Bol su içmesini sağlayın!

su içen kedi

Kedilerimizi genellikle kuru mama ile besliyoruz, aslında elimizdeki en sağlıklı alternatif de bu. Ama bu diğer yandan kedilerin çok daha fazla su içmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Bunu bir örnekle açıklayalım; kediler doğada fare, kuş gibi canlıları avlayarak besleniyorlar ve bu canlıların %70’inden fazlası su. Yani bu canlıları avlayarak beslenen kediler ile kuru mamayla beslenen kedilerin su ihtiyacı aynı değil. Bu nedenle kedinizin bol bol taze su içmesine mutlaka özen gösterin.

2- Kumunu temiz tutun!

kedi kumu

Kedi bakımının en önemli unsurlarından biri tabi ki kedi kumu. Kedinizin sağlıklı ve mutlu olması için kumunu düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Zira düzenli olarak temizlenmeyen kumlara girip tuvalet yapmak hem kediler için çok rahatsız edici oluyor hem de mikropların çoğalması nedeni ile hastalık oluşmasına yol açma riski taşıyor.

3- Kulaklarını düzenli kontrol edin!

kedi kulağı

Kedilerin en hassas organlarından biri kulakları bu nedenle kedilerin kulaklarını düzenli olarak kontrol etmek gerekiyor, ayrıca temizlik de yapmak önemli. Ancak şunu da söyleyelim, kedilerde kulak temizliği ciddi bir şey, yani eğer bu konuda bilginiz yoksa en doğrusu veterinere yaptırmanız. Kedilerin kulaklarını düzenli konrtol etmek hem olası hastalıkları erken fark etmenizi sağlar hem de bu hastalıklar nedeni ile ortaya çıkabileceği sağırlık, denge kaybı gibi durumların önüne geçmenize yardımcı olur.

4- Aşılarını atlamayın!

aşı yapılan kedi

Kedi bakımı ile ilgili hemen her yazımızda aşıların ne kadar önemli olduğunun altını çiziyoruz. Hele de eğer kediniz dışarıya çıkıyorsa aşılama hayati önem taşıyor. Bu nedenle kedinizin aşılarını sakın atlamayın!

5- Düzenli tarayın!

kedi tarama

Kedileri düzenli taramak tüy sağlıkları açısından sanılandan daha önemli. Düzenli tarama kedinin derisindeki kan dolaşımını da hızlandırarak tüylerinin daha sağlıklı ve kuvvetli olmasını sağlıyor.

Son bir şey; kedinizin daha uzun yaşamasını sağlayacak 5 öneri yazımıza da göz atmadan geçmeyin…

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. Guzel bilgilendirici bir yazi olmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir