Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizin daha çok ilgiye ihtiyacı olduğunun belirtileri

Kedinizin daha çok ilgiye ihtiyacı olduğunun belirtileri

Açık ara ile dünyanın en fazla birlikte yaşanılan evcil hayvanı olan kediler bağımsız karakterleri ile haklı bir üne sahiptirler. Ancak bu kedilerin ev içindeki yaşamda ev halkı ile etkileşim halinde olmadığı anlamına gelmez. Aksine kediler birlikte yaşadıkları insanlar ile sürekli iletişim halinde olmak isterler ve bunun için de türlü yollara başvururlar. Bazen hayatımızı paylaştığımız bu tatlı canlılarla yeteri kadar ilgilenemeyiz, ya zamanımız yoktur ya da başka sorunlarımız vardır ve tüylü kankamıza zaman ayıramayız. Böyle bir durumda kediler gerçekten mutsuz olurlar ve insan dostlarının ilgisini çekmeye çalışırlar. Bu özellikle uzun saatler boyunca evde yalnız bırakılan kedilerde sık görülen bir durumdur. İşte kedilerin daha fazla ilgiye ihtiyaç duyduklarının işaretleri.

1- Aşırı miyavlama

miyavlayan kedi

Miyavlama kedilerin neredeyse sadece insanlarla iletişim kurmak için kullandığı bir araçtır. Yani kediler diğer hayvanlarla ve kedilerle iletişim kurarken hemen hiç miyavlamazlar. Eğer kediniz bir anda eskisinden çok daha fazla miyavlamaya başladıysa bu sizin ilginizi çekmeye çalıştığının en önemli göstergesidir.

2- Elinize ya da bacağınıza atlama

bacağa sürtünen kedi

Evin içinde bir yerden bir yere giderken kediniz aniden bacağınıza, ayağınıza atlayıp tırmalıyorsa, koltukta otururken aniden gelip elinizi tırmalıyor ya da ısırıyorsa bunlar da kedinizin ilgiye ihtiyacı olduğunu gösteren hareketlerdir. Tüylü kankanız size “ne olur benimle ilgilen!” diyordur.

3- Eşyaları aşağıya atma

masada oturan kedi

Kedilerin dikkat çekmek için yaptığı hareketlerden biri de eşyaları düşürmektir. Masanın ya da sehpanın üzerine çıkarak eşyaları aşağıya iterler, siz bu davranışa kızabilirsiniz oysaki bu kedinin size “artık benimle de ilgilen!” diye adeta haykırmasıdır.

4- Yasak yerlere zıplamak

mutfak tezgahındaki kediler

Hayatını kedilerle paylaşanlar gayet iyi bilirler ki kediler yasak tanımaz! Çoğumuz kedilerimizin mutfak tezgahına çıkmasını istemeyiz ve kediler de bunu bilirler, bu nedenle biz ortalıktayken çıkmazlar ama biz yokken tezgahın üstünde fink atmaktan da geri durmazlar. Eğer kediniz bir anda siz yemek yaparken cüretkar şekilde mutfak tezgahına atlıyorsa, yemek yerken masanın ortasına zıplıyorsa tüm bunlar da daha çok ilgiye ihtiyacı olduğunu gösteren davranışlardır.

Ayrıca kedilerin sıkıldığının 5 belirtisi ve kedilerin mutsuz olduğunun 5 işareti yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. Merhaba,

    Son maddenin son cümlersinde bahsettiğiniz, ilgiye ihtiyacı olduğu kanısı sonucunda bu ihtiyacı nelerle gideriyorsunuz?. Çözümleri nelerdir, ne tavsiyelerde bulunursunuz?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir