Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizin Ağzının Kokmasına Neden Olabilecek 5 Ölümcül Hastalık

Kedinizin Ağzının Kokmasına Neden Olabilecek 5 Ölümcül Hastalık

Kedilerin dünyanın en tutkuyla sevilen hayvanı durumundalar ve sandığınızdan çok daha fazla insan yaşamını bu muhteşem canlılar ile paylaşıyor. Kedilerle insanların birlikte yaşamaları bu güzel hayvanların titiz yapıları sayesinde büyük ölçüde kolaylaşıyor. Tabi ki kediler çok titiz olsalar da bu hiç bakıma ihtiyaçları olmadığı anlamına da gelmiyor. Evet, kediler kendilerini mükemmel biçimde temizliyor ve bizim bu konuda onlara yardım etmemize gerek yok ancak sağlıkları konusunda yardımımıza ihtiyaç duyabiliyorlar. Kedilerde en çok görülen sorunlardan biri ağız kokusu ve bu aslında kendi başına bir sorun olmaktan çok bazı sorunların hatta bazı ölümcül hastalıkların belirtisi. Sağlıklı kedilerin ağzında kötü koku olması mümkün değil, yani eğer kedinizin ağzı kötü kokuyorsa bu birçok farklı sağlık sorunu yaşadığına işaret edebilecek bir belirti. Kedilerde ağız kokusu ve kötü nefes kokusu aklınıza dahi gelmeyecek denli ciddi, kimi zaman ölümcül hastalıkların en önemli belirtisi. Dolayısıyla eğer kedinizin ağzı kokuyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmanız gerekiyor. İşte kedilerde ağız kokusuna yol açabilecek ölümcül hastalıklar.

1- Karaciğer yetmezliği

Karaciğer bizler için ne kadar önemliyse tüylü kankalarımız için de o kadar önemli ve karaciğerinde herhangi bir sorun olan kedilerin hayatını kaybetme olasılığı çok yüksek. Kedilerde karaciğer hastalıkları ve karaciğer yetmezliği belirtilerinden biri de kötü ağız kokusu. Özellikle de ağız kokusuna kusma, diş etlerinde, gözlerde sarılık gibi belirtilerle birlikte ağız kokusu da varsa bu kedinizin ciddi bir karaciğer sorunu yaşadığına işaret edebilir.

2- Böbrek yetmezliği

İşte yine kedilerin hayati organlarından biri; böbrek. Böbrekler kedilerin sağlıklı olabilmesi için vazgeçilmez ve kedilerde böbrek sorunları, hastalıkları zamanında fark edilip tedavisi yapılmazsa kedinin hayatını kaybetmesi kaçınılmaz. Kedilerde böbrek yetmezliği belirtilerinden en önemlisi ağızda koku olması, özellikle de idrarı andıran koku olması.

3- Kanser

Kedilerde kanser ne yazık ki eskiye kıyasla daha sık görülmeye başlamış durumda ve kedilerde en fazla karşılaşılan kanser türlerinden biri de ağız içi kanseri. Bu arada yeri gelmişken, kedilerde ağız içi kanserinin en önemli sebeplerinden biri kedilerin yanında sigara içilmesi. Zira sigara dumanındaki kanserojenler kedilerin tüylerine yapışıyor ve kediler tüylerini yalarken tüm bu kanserojenleri ağız içine alıyorlar, yani lütfen kedilerin yanında sigara içmeyin. Sigaranın kedilere zararları yazımızda yanında sigara içmenizin kedinize ne kadar çok zarar verdiğini görmenizi sağlayacak bilgiler sizi bekliyor. Evet, konumuza dönersek kedilerde kötü ağız ve nefes kokusuna neden olan ölümcül hastalıklardan biri kanser ve özellikle de ağız içi tümörleri.

4- Şeker hastalığı

Günümüzde ev kedilerinin hızla kilo alması, obezite sorunu yaşayan kedilerin sayısının artması beraberinde kedilerde şeker hastalığı görülme yüzdesini de yükseltiyor. Kedilerde şeker hastalığı zamanında fark edilip veteriner hekimce tedavi edilirse ölümcül seyretme riski yok denecek kadar azken kedideki şeker hastalığı belirtileri önemsenmeyip veterinere başvurulmayıp hastalığın ilerlemesine göz yumulduğunda ölümle sonuçlanabilme riski bulunuyor ve kedilerde şeker hastalığının belirtilerinden biri de ağız kokusu. Özellikle de daha önce hiç duymadığınız, tatlımsı bir ağız kokusu kedinizin diyabet hastası olduğunu gösterebilir.

5- İç parazitler

Hemen her kedide görülme olasılığı bulunan iç parazitler de kedilerin ağzının kokmasına yol açabilir. Genellikle bu sorun hafife alınsa da aslında iç parazitler özellikle de yavru kediler için ölümcül olabilme riski taşır. Ayrıca yetişkin kedilerde de anemi yani kansızlık gibi ciddi sorunlara yol açabilmesinin yanı sıra salgıladıkları toksik maddeler sebebi ile kedilerde zehirlenmelere de neden olabilirler. Kedilerde ağız kokusunun en çok karşılaşılan nedenlerinden biri ağız kokusu ve kedilerin iç parazitlere karşı mutlaka düzenli olarak aşılatılması gerekiyor.

Mutlaka veterinere başvurmalısınız

Yukarıda saydıklarımız kedilerde ağız kokusu nedenleri içinde en ciddi ve ölümcül olanları, ancak bunların yanı sıra ağız ve diş sorunları, yanlış besleme gibi bazı etkenler de kedinizin ağzının kokmasına yol açabilir. Tüm bu bilgiler ışığında kedimin ağzı kokuyor diyen her kedi sahibinin tüylü kankasını mutlaka veterinere götürmesi ve bu belirtinin altında yatan sağlık sorunun teşhis ve tedavi edilmesini sağlaması gerektiğinin bir kez daha altını çizelim.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir