Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizi Yaşlılık Döneminde Rahat Ettirmenin 5 Yolu
Yaşlı kediler görme kaybı yaşayabilir.

Kedinizi Yaşlılık Döneminde Rahat Ettirmenin 5 Yolu

Kediler birlikte yaşadıkları insanların hayatına mutluluk, huzur ve eğlence katan canlılardır. Gerçek bir kedi sevdalısı için bir kedinin hiç bir kötü yönü yoktur, bir şey hariç; yaşam süresi. Evet, kedilerin en kötü yanı bizlere oranla oldukça kısa süre yaşamalarıdır. Bir kedi ile hayatını paylaşıp onu kaybedenler bunun ne denli üzücü olduğunu bilirler. Üstelik bazı insanların sandığı gibi kaybedilen bir kedinin yerini bir başka kedi asla dolduramaz, çünkü her kedi eşsizdir! Her kedinin karakteri farklıdır, yani nasıl kaybedilen bir insanın yerini başka bir insan dolduramazsa kedinin de yerini başka bir kedi dolduramaz. Elbette hayatımıza başka kediler girer ama onların da yeri farklıdır. Bir kedi sevdalısına düşen kedisini yaşlılık dönemine doğru şekilde hazırlamak ve bu sayede hem daha mutlu ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmesini hem de daha uzun yaşamasını sağlamaktır. İşte kedinizi yaşlılık döneminde rahat ettirmenin 5 yolu.

1-İhtiyaçlarını yakınında tutun

Yaşlı kediler fazla hareket etmez.
Yaşlı kediler fazla hareket etmez.

Yaşlı kedilerde gözlemlenen en önemli değişimlerden biri eskisi kadar hareketli olmamalarıdır. Bu nedenle mama kabına, tuvaletine gitmekte zorlanabilir. Bunu göz önünde bulundurup evinizin bir odasını yaşlı kedi odası haline getirebilirsiniz. Bu odanın bir köşesine kum kabını ve kedinin yatağının yanına da mama ve su kabını koyarak fazla hareket etmesine gerek kalmadan ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayabilirsiniz.

2- Gece ışıklandırması yapabilirsiniz

Yaşlı kediler görme kaybı yaşayabilir.
Yaşlı kediler görme kaybı yaşayabilir.

Kediler üstün görme yetenekleri ile tanınırlar, kedilerin gözlerinde bulunan tapetum licidum isimli tabaka geceleri bile görebilmelerini sağlar, zaten kediler noktürnal canlılardır yani geceleri de aktiftirler. Ancak söz konusu yaşlı kediler olduğunda aynı insanlarda olduğu gibi görme duyuları zayıflar. Bu nedenle yaşlı kedinizin geceleri kendini güvende hissetmesi için gece lambalarından faydalanabilirsiniz. Böylece hayatı boyunca geceleri çok iyi gören ve yaşlılığında bunun eksikliği nedeni ile kendisini eskisi kadar güvende hissetmeyen kedinizi rahatlatabilirsiniz.

3- Atlayamadığı yerlere çıkmasına yardım edin

Yaşlı kediler yüksek yerlere çıkmakta zorlanabilir.
Yaşlı kediler yüksek yerlere çıkmakta zorlanabilir.

Kediler süper hareketli canlılardır ve yüksekte olmayı da çok severler. Ama yaşlı kediler artrit, romatizma gibi çeşitli nedenlerle en sevdikleri yerlere zıplamakta zorlanabilirler. Örneğin her zaman güneşlenmek için yattığı camın kenarına çıkamayabilirler. Bu durumu engellemek ve sevimli ihtiyarın hoşlandığı şeyleri yapmaya devam edebilmesini sağlamak için yatmayı, çıkmayı sevdiği yüksek yerlerin altına rahat çıkabilmelerini sağlamak için rampalar koyabilirsiniz.

4- Alçak kenarlı kum kabı kullanın

Yaşlı kediler kum kabına girmekte zorlanabilir.
Yaşlı kediler kum kabına girmekte zorlanabilir.

Yaşlı kedi bakımı konusunda en önemli şeylerden biri de kum kabı seçimidir. Yaşlı kediler yine romatizma, artrit gibi ağrılı kemik ve eklem hastalıkları nedeni ile yüksek kenarlı kum kaplarına girmekte zorlanabilirler ve bu da tuvaletlerini dışarı yapmalarına yol açabilir. Bu nedenle yaşlı kediler için alçak kenarlı kum kabı kullanmak rahat etmesi için çok önemlidir.

5-  Daha sık veterinere gidin

Yaşlı kedileri düzenli olarak veterinere götürmek önemlidir.
Yaşlı kedileri düzenli olarak veterinere götürmek önemlidir.

Yaşlı kedilerde çok sayıda sağlık sorunu ortaya çıkabilir, bu nedenle yaşlı kedi bakımı için veterinerin desteğini almak, düzenli aralıklarla veterinere götürüp sağlık kontrollerini yaptırmak da çok önemlidir. Bu kedideki olası hastalıkların fark edilmesini, varsa ağrılarının dindirilmesini ve hastalıkların tedavi edilmesini yani hem rahat etmesini hem de daha uzun yaşamasını sağlamak için tek yoldur.

Kedi bakımında en sık yapılan 5 hata yazımıza da bir göz atın deriz.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir