Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizi Neden Tıraş Etmemelisiniz?

Kedinizi Neden Tıraş Etmemelisiniz?

Kediyi kedi yapan en önemli parçalarından biri kürkü yani tüyleridir. Gerçekten de kedileri bu denli çok sevmemizde harika ve aynı zamanda sevimli görünmelerini sağlayan, okşarken parmaklarımızın arasından yumuşacık kayıp giden pofuduk tüylerinin rolü çok büyüktür. Ancak kedilerin tüyleri bizim hoşumuza gitsin, biz okşayıp da mest olalım diye var edilmiş değildir. Kedilerin her noktası gibi tüyleri de işlevseldir, dolayısıyla bir kediyi tıraş etmek kesinlikle doğru değildir. Özellikle yaz aylarında “tüyleri kedimi terletiyor” diye düşünerek kedileri tıraş ettirenler aslında çok büyük bir hata yapıyorlar. İşte kediler neden tıraş ettirilmez sorusunun yanıtları.

Tüyler kedilerin vücut ısısını belirli bir düzeyde tutar

Yukarıda da söylediğimiz gibi birçok kedi insanı kedisini yaz aylarında terlemesini engellemek için tıraş ettiriyor. Oysaki bu kedileri sıcaktan korumak yerine sıcağın olumsuz etkilerine karşı tamamen korumasız bırakıyor. Çünkü kedilerin tüyleri her mevsimde vücut ısılarını belirli bir düzeyde tutan işlevsel bir kıyafettir. Tüylerin altında bir hava katmanı vardır ve bu katman sayesinde kediler sıcaktan korunurlar, tüyleri kesilen kedininse sıcaktan korunmak için hiç bir şansı yoktur.

Tıraş edilmek kedinin cildinin güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalması anlamına gelir

Tüyler sadece sıcaktan değil güneş ışınlarından da korurlar kedileri. Tıraş edilen bir kedinin cildi güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalır ki bu da güneş yanıklarına neden olabilir. Ancak kediyi tıraş ettirmenin zararı bununla da sınırlı değildir zira güneş ışınlarına fazla maruz kalmak aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de cilt kanserine zemin hazırlar. Tıraş edilen ve güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan bir kedide cilt kanseri görülme olasılığı diğer kedilere kıyasla daha yüksektir. Ayrıca güneş yanıkları da umduğunuzdan daha ciddi sorunlara, yaralara neden olabilir.

Kedilerin kollarında bıyıkları vardır

Bıyıklar kedilerin en önemli duyu organlarından biridir. Adeta birer anten görevi gören bıyıklar kedilerin çevreyi algılamasında büyük rol oynar ve kedilerin sanılanın aksine yalnızca kaşlarında ve yanaklarında bıyıkları yoktur, kollarının yani ön patilerinin arkasında da bıyıkları bulunur ve tıraş ettirmek bu bıyıkların da kesilmesine neden olur ki bu kedi için çok can sıkıcıdır, zira çevreyi algılamakta kullandığı bıyıkların önemli bir kısmından mahrum bırakılması anlamına gelir. Kedilerin kusursuzluk sırrı kedi bıyığı ve kedilerin neden bıyıkları vardır yazılarımıza göz atarak pisilerin bıyıcıklarının ne kadar önemli olduğu hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tıraş edilmek kedilerin psikolojisini olumsuz etkiler

Tıraşın bir zararı da kedilerin psikolojisini son derece olumsuz etkilemesidir. Tüyleri kesilen bir kedi kendini savunmasız hisseder, ayaklarındaki bıyıklar da kesildiği için çevreyi algılamaktaki becerisi azalır ve tüm bunlar beraberinde kedide ruhsal sorunlar ortaya çıkmasını getirir. Tıraş edilen kediler saklanabilir, insanına olan güvenini yitirebilir.

Tüyler kedileri yaralanmalardan korur

Kedilerin tüyleri tüm bunların yanı sıra yaralanmalardan korunmalarını sağlayan bir zırh gibidir. Tüyler sayesinde birçok durumu yara almadan atlatabilen kedilerin tüyleri kesildiği anda derileri en ufak şeyde yaralanmaya açık hale gelir. Örneğin dikenli bir çiçeğin yanından geçen tüylü kediye hiç bir şey olmazken tüyleri kesilmiş bir kedi dikenler tarafından çizilip yaralanabilir, ki bu en basit yaralanmalara örnektir, yani çok daha ciddi yaralanmalarla da karşılaşılabilir tıraş edilmiş kedilerde.

İstisnalar

Kedilerin tıraş edilmesi gereken durumlar da vardır elbette, ancak buna yani bir kedinin tıraş edilmesi gerktiğine karar verebilecek tek kişi veteriner hekimdir. Ameliyatlar, yaralanmalar, cilt hastalıkları gibi tıbbi açıdan tüylerin tıraş edilmesinin gerekli olduğu durumlarda veteriner hekim kedinin tedavisini daha doğru şekilde yapabilmek adına tüylerini bölgesel ya da tamamen tıraş etmeyi uygun bulabilir, böyle bir durumda veteriner hekimin kararına uyup, tedavi için ne gerekiyorsa yapmasını onaylamak en makul tavırdır.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir