Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizi Asla Yıkamamanız İçin 5 Geçerli Sebep

Kedinizi Asla Yıkamamanız İçin 5 Geçerli Sebep

Kedilerin dünyanın en sevilen ve en fazla bakılan evcil hayvanı olmasında bu muhteşem canlıların estetik ve sevimli görüntüleri, kendine has karakterleri kadar çok temiz ve titiz canlılar olmalarının da rolü büyük. Gerçekten de kediler köpeklerin aksine kendilerini kusursuz biçimde temizleyebiliyorlar ancak hal böyleyken ne yazık ki bazı kedi insanları inatla kedilerini yıkıyorlar. Bunun altında yatan en önemli sebep insanların kedileri kendi değer yargılarına, koşullarına göre değerlendirmeleri, oysaki kediler insan değil ve insanlarla aynı gereksinimlere de sahip değiller doğal olarak. Evet, bizlerin temizlenmek için yıkanmaya ihtiyacımız var ancak kedilerin yok! Yani kedi yıkanır mı diye düşünüyorsanız kedilerin kesinlikle yıkanmaması gerektiğini bilmelisiniz. İşte kedi neden yıkanmaz sorusunun yanıtları.

1- Kedilerin dillerinde kendilerini kusursuz şekilde temizlemelerini sağlayan papillalar bulunur

Kedi dili hakkında 4 şaşırtıcı gerçek yazımızda da uzun uzun anlattığımız gibi kedilerin dilinde papilla ismi verilen ters kancalar ya da dikenler olarak tanımlayabileceğimiz yapılar vardır ve kediler papillalar sayesinde kendilerini mükemmel biçimde temizlerler. Papillalar sayesinde sadece kendilerini temizlemekle kalmazlar aynı zamanda tüylerini tararlar, üzerlerindeki pire gibi parazitleri yakalayabilirler. Papillalar inanılmaz işlevseldir ve kediler papillaları ile kendilerini en az yıkanmış kadar iyi temizleyebilirler.

2- Kediler sudan hoşlanmazlar

Çoğu kedi sudan hoşlanmaz, bunun istisnası Van kedileridir. Van kedisi hakkında bilmedikleriniz yazımızda da anlattığımız gibi bu muhteşem kediler kendi istekleri ile suya giren nadir kedi ırklarından biridir, Van kedisi dışındaki kedilerin çoğu sudan, ıslanmaktan hiç hoşlanmazlar dolayısıyla yıkanmak kediler için gerçek bir işkencedir. Bu arada tüm Van kedileri suyu sever diye bir kural da yoktur, bunu da eklemeden geçmeyelim.

3- Yıkanmak kediler için travmatik bir deneyimdir

Kendinizi kedinizin yerine koyun ve hiç ihtiyacınız olmadığı halde ve sudan nefret etmenize karşın zorla yıkandığınızı düşünün, bu hoşunuza gider miydi? Tabi ki hayır! Sudan hoşlanmayan kediler için yaka paça tutulup zorla yıkanmak son derece travmatik bir deneyimdir. Kedinizi zorla yıkamanız size olan güvenini zedeleyebilir, hatta aranızdaki ilişki bir daha asla eskisi gibi olmayabilir.

4- Kedilerin tüylerini kurutmak çok zordur

Kedi neden yıkanmaz sorusunun cevaplarından biri de kedilerin tüylerini kurutmanın çok zor oluşudur. Tüyleri köpeklere kıyasla çok daha sık ve ince olan kedileri kurutmak bu nedenle çok zordur. Ne kadar kurutulursa kurutulsun tüylerinin dibi ıslak kalır. Bir kediyi tam anlamı ile kurutabilmek için cildini çok ısıtmak gerekir ki bunun için kullanacağınız saç kurutma makinesi de kedinin hem korkmasına neden olacaktır hem de cildinin aşırı ısınması canını acıtacaktır. Az kurutayım derseniz bu sefer de ıslak kalan tüyleri nedeni ile hasta olma riski ortaya çıkacaktır.

5- Yıkanmak cilt hastalıklarına zemin hazırlar

Kedilerin tüylerinin altında ve derilerinin üzerinde koruyucu bir yağ tabakası vardır, yıkanan kedinin bu tabakası zarar görür ve bu da beraberinde cilt hastalıklarına yakalanma riskinin yükselmesini getirir. Koruyucu tabakası zarar gören kedilerde tahriş, egzama ve benzer cilt sorunları ile karşılaşılma riski oldukça yüksektir. Ayrıca sanılanın aksine yıkanan kediler güzel kokmaz, özellikle de sık yıkamak kedilerin kokmasına yol açabilir ve bunun sebebi de yine söz konusu tabakanın zarar görmesidir. Tüm bu bilgiler ışığında kedinizi yıkamadan önce bir kez daha düşüneceğinizi ve çok gerekli olduğu durumlar dışında kendini kusursuz olarak temizleyebilen bu güzel canlıları yıkamayacağınızı umuyoruz. Lütfen kedileri yıkamayın, çünkü kediler kendilerini mükemmel şekilde temizleyebiliyorlar ve yıkanmaya hiç ama hiç ihtiyaçları yok.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir