Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinizi asla cezalandırmamanız için 5 neden

Kedinizi asla cezalandırmamanız için 5 neden

Kediler köpeklerin aksine sürü hayvanı değiller ve bu nedenle hiç bir kedi bir sürüye bağlı yaşayan köpekler gibi başkalarına bağımlı değildir. Yani kediler tek başına yaşayan ve daha önemlisi tek başına avlanan hayvanlardır ve bu da beraberinde kedilerin bağımsız ruhlu olmasını getirir. Ancak hayatını kedilerle paylaşan bazı insanlar kedilerin bu özelliğini hiçe sayarak onları kendi istedikleri gibi olmaları için eğitmeye çalışırlar.Oysaki kediler eğitilmeye yatkın canlılar da değildir. Hele de bir kediyi eğitmek için cezalandırmak kedi bakımında yapılabilecek en büyü hatalardan biridir. Kedi eğitiminde cezalandırmanın kesinlikle yeri yoktur, bunun yerine pozitif eğitim yani ödüllendirme yönteminden faydalanılabilir ancak bu da bir kedinin ancak sınırlı şekilde eğitilebilmesini sağlar. Hem zaten kediler neredeyse kusursuz canlılardır, neden onları eğitmek isteyesiniz ki? İşte kedinizi asla cezalandırmamanız için 5 çok geçerli neden.

1- Kediler kindar değildir!

kedileri-asla-cezalandırmamanız-için-6-neden

Kediler bazen ev içinde birlikte yaşadıkları insanları sinirlendiren şeyler yapabilirler; örneğin yatağa ya da koltuğa çiş yapabilir ya da sehpadaki bibloları yere atabilir ancak bilmelisiniz ki bunlar kedilerin size karşı kin duyduğu için yaptığı hareketler değildir! Kedilerin bu gibi davranışlar sergilemesinin altında yatan neden çoğunlukla sizinle iletişim kurmak, sizin dikkatinizi çekmek istemesidir. Yani bir kediyi kendi yöntemleri ile sizinle iletişim kurmaya çalıştığı için cezalandırmaya kalkmanız sizinle konuşmak isteyen arkadaşınızı cezalandırmanızla aynı şeydir! Bu arada KEDİNİZİN DAHA ÇOK İLGİYE İHTİYACI OLDUĞUNUN BELİRTİLERİ yazımıza göz atarak kedinizin ilgi çekmek için yaptığı diğer hareketler hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

2- Kedilerin kötü davranışları sizin bir yansımanızdır!

kedi

Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı, huzurlu bir ortamda yaşayan kediler kötü davranışlar sergilemezler ve kedinizin sağlıklı olması da huzurlu bir ortamda yaşamasını sağlamak da sizin sorumluluğunuzdur! Siz kedinize doğru şekilde bakmıyorsanız kediniz de kötü davranışlar sergileyebilir, yani kedinizin kötü davranışları sizin bir yansımanızdır ve bunun için onu cezalandırmaya da hakkınız yoktur!

3- Cezalandırma kedinin sizden korkar hale gelmesine neden olabilir!

korkmuş-kedi

Kedinizi cezalandırmanız kedinin sizden korkar hale gelmesine neden olabilir! Cezalandırılan kedilerin birlikte yaşadıkları insanlara karşı güveni kalmaz, eskisi gibi sosyal ve sevgi dolu olmak yerine hırçın ve çekingen bir ruh haline bürünebilirler hatta kaçma eğilimi sergileyebilirler.

4- Kediler cezalandırılmayı anlamazlar

gri kedi

Akşam işten eve geldiniz ve bir de baktınız ki kediniz kum kabının dışına kakasını yapmış, çok sinirlendiniz ve kedinizi cezalandırmaya kalktınız, oysaki kedi neye kızdığınızı kesinlikle anlamayacaktır. Kediyi hoş olmayan bir davranış yaparken yakaladığınızda kızmanızı belki anlayabilir ancak üzerinden saatler geçmiş bir şey için onu cezalandırmaya kalktığınızda emin olun kedi neye sinirlendiğinizi ve neden kendisine kötü davrandığınızı kesinlikle anlamayacaktır!

5- Aranızdaki ilişki bozulabilir!

saklanmış-kedi

Kediyi cezalandırmak aranızdaki ilişkinin bozulmasına yol açabilir. Kedi size olan güvenini ve sevgisini kaybedebilir ve bunun neticesinde o eski mutlu günleriniz bir daha geri gelmemek üzere hayatınızdan çıkabilir. Kedileri cezalandırmak doğru mu sorusunun yanıtının hayır olmasının en önemli sebebi de budur; cezalandırma kedi ile insan dostu arasındaki tüm bağların kopmasına yol açabilir!

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir