Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedinize Asla Yapmamanız Gereken 7 Şey

Kedinize Asla Yapmamanız Gereken 7 Şey

Kediler ile yaşamak dünyanın en keyifli şeyidir; kedilerin içinde olduğu bir hayat asla sıkıcı olmaz, sevgisizlik kavramına yer yoktur o hayatta, yani kedili hayat mutlu hayattır! Ancak kedili hayatın bizlere yüklediği bazı sorumluluklar da var ve bu sorumlulukları atlamak ya da önemsememek bazen çok ciddi sonuçlara yol açabilir. İşte kedinize asla yapmamanız gereken 7 şey.

1-Parazit tedavisi atlamak

photolibrary_rf_photo_of_cat_scratching
İç ve dış parazit tedavisi kediler için çok önemli!

Bir kedinin sağlıklı, mutlu ve huzurlu olması için parazit tedavisi çok önemlidir. Bu nedenle kedinizin iç ve dış parazit tedavisini asla atlamamalısınız!

2- Kontrolsüz dışarı bırakmak

cat-in-garden-big
Özellikle şehirlerde kedileri kontrolsüz dışarı bırakmak çok riskli

Kedileri kontrolsüz olarak dışarı bırakmak hele de trafiğin yoğun olduğu şehirlerde kesinlikle çok riskli bir harekettir. Evet, kedi sevmek kediyi eve kapatmak değildir ama söz konusu kedinin başına gelebilecek sayısız kaza olduğunda tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

3- Diş temizliğine özen göstermemek

Brushing-your-cats-teeth
Dişleri sağlıklı olmayan bir kedi sağlıklı olamaz!

Kedilerin ağız ve diş sağlıklarının genel sağlık durumları üzerinde direkt etkisi vardır. Bu nedenle kedinize asla yapmamanız gereken şeylerden biri de diş temizliğini ihmal etmektir. Özellikle sürekli yumuşak gıdalar ile beslenen kedilerde diş sorunları ile karşılaşılma riski çok yüksektir!

4- Camı açık bırakmak

cat-on-the-kitchen-window-vladimir-kholostykh

Öncelikle şunu söyleyelim; kediler her zaman dört ayak üstüne düşmez! Ev kedilerinin en sık karıştığı kazaların ilk sıralarında yüksekten düşme geliyor ve bu nedenle kedinizi asla açık camlı bir odada yalnız bırakmamalısınız! Eğer kediniz camdan ya da balkondan düşerse görünürde hiç bir hasar olmasa bile iç kanama ya da kırık olabileceğini unutmayarak hemen veterinere başvurmanız gerektiğini de ekleyelim.

5- Veteriner kontrollerini atlamak

cat-and-vet-okay

Evet, sevgili kediniz çok sağlıklı görünüyor olabilir ama bu onun sağlıklı olduğu anlamına gelmez! Bu nedenle kedilerin yavruluk döneminden başlayarak düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Hele de yaşlı kedilerin veteriner kontrollerini atlamak ölümcül sonuçlar doğurabilir!

6- Kedinize sert davranmak

cheeky-cat-cats-16096856-1280-800-1280x800

Kediniz hoşunuza gitmeyecek bazı şeyler yapıyor olabilir, örneğin mutfak tezgahındaki bir parça tavuğu aşırmış olabilir ama ne olursa olsun ona asla sert davranmamalı, itip kakmamalı ya da yazması bile korkunç ama ona asla vurmamalısınız!

7-Aşılarını yaptırmamak!

Kedileri aşılatmamak ölüme davetiye çıkartır!

Bir kediye yapılabilecek en kötü şeylerden biri aşılarını atlamak ya da hiç yaptırmamaktır! Kedilerde görülen birçok ölümcül hastalığın tek korunma yolu aşılamadır.

En ölümcül 5 kedi hastalığı yazımızda aşısız kedilerin hayatına mal olabilecek bazı hastalıklar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir