Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedinin Kızgınlık Dönemine Girdiğinin İşaretleri

Kedinin Kızgınlık Dönemine Girdiğinin İşaretleri

Hepimizin bildiği gibi kediler memeli hayvanlardır ve çiftleşme yolu ile ürerler. Bu da beraberinde hem dişi hem de erkek kedilerin zaman zaman kızgınlık dönemine girmesini getirir. Aslında kediler ortalama olarak 6-8 aylıkken cinsel ergenliğe erişirler ve dişi kediler bundan sonra belirli dönemlerde kızgınlık dönemine girip çiftleşirken toraman erkek kediler çiftleşmeye her zaman hazırdır. Neyse, gelelim konumuza; kedilerde kızgınlık belirtileri nelerdir? İşte siz kedi fanatiklerine kedilerin kızgınlık dönemine girdiğinin belirtileri konulu süper bir yazı :).

1-Yuvarlanır!

Her fırsatta kendini yere atar başlar yuvarlanmaya!

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri içinde en çarpıcı olanı kendini yere atıp yuvarlanmasıdır. Baygın, baygın bakaraktan yerde yuvarlanan kediniz bilin ki artık bir manitası olsun istiyordur :).

2-Ah o acı miyavlamalar!

Öyle acı acı miyavlar ki kelimeler yetmez anlatmaya!

Genellikle pencere kenarına geçip öyle acı acı miyavlar ki dayanmak zordur. Bundaki amacı sizi bezdirmek değildir, etraftaki olası manitalara çağrı yapmaktır. Tabi o bir kedidir, acı acı miyavlamalarının o pencereleri aşıp da manitalara ulaşamayacağını bilemez ki!

3-Çiş furyası

Kedilerde kızgınlık belirtileri içinde çişin yeri ayrıdır!

Bir çiş furyasıdır başlar! Erkek kediler etrafa az miktarda ve feci kokulu idrar püskürtürler, dişilerse çok sık çiş yapmaya başlarlar! Ona ya bir manita bulacaksınızdır ya da sizi çişiyle boğacaktır!

4-Kuyruk dikilir!

Kuyruk dikilir!

O kuyruk bir türlü aşağıya inmez! Hele bir de dişi kediyse eskaza “evladım indir şu kuyruğunu!” deyip poposuna dokundunuz mu hemen kenara açar kuyruğunu başlar pırk pırk etmeye, manitası sanır valla sizi bizden söylemesi :).

5-Bir ilgi, bir alaka!

Kediler kızgınlık döneminde ilgiyle boğarlar insanı!

Ya tamam, herkesin kedisi çok sevgi doludur da, kızgınlık dönemi kedileri bir başka sırnaşık hale getirir! Size bir ilgi, bir alaka göstermeye başlar ki “ölücem mi acaba?” diye tribe girersiniz. 🙂

Yazımızı bitirirken, eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kısırlaştırmanın en makul seçenek olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir