Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedim Beni Neden Isırıyor?

Kedim Beni Neden Isırıyor?

Pilsiz çalışan mırıltılı radyo, tüylü topaç, sevgi yumağı kediler tüm bu özelliklerinin yanı sıra başına buyruk halleri, kendilerine has davranışları, estetik görünüşleri ve bunlar gibi daha bin bir sebeple dünyanın en sevilen hayvanı unvanını o öpülesi patilerinde tutuyorlar, sanıyoruz bu unvanın o patilerden alınması da imkansız. Evet, kediler dünyanın en sevilen ve en fazla birlikte yaşanan hayvanları ancak bazen hayatını kedilerle paylaşan insanları üzebilecek davranışlar sergiledikleri de bir gerçek. Aslında bize kalırsa bu davranışların hiç biri sorun değil ancak kedim beni neden ısırıyor diye merak eden kedicilerin bu merakını gidermek de boynumuzun borcu :). İşte kediler neden ısırır sorusunun yanıtları.

Diş kaşınması

Yavru kediler de aynı bizler gibi süt dişlerini değiştirip hayatları boyunca taşıyacakları dişlerini çıkartırlar. Yavru kedilerde diş çıkarma 3,5 aylık olduklarında başlar ve ortalama 6-7 aylık olduklarında süreç tamamlanır. Bu süreçte kedilerin dişleri kaşınır ve bu nedenle sizi ısırabilirler.

Çözüm: Yavru kedilere diş değişimi boyunca dişlerini kaşımalarını sağlayacak özel diş oyuncaklarından almanız ve onları bu oyuncaklarla oynamaya teşvik etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca diş kaşınması nedeni ile ortaya çıkan ısırmalar diş değişim sürecinin bitmesinin ardından kendiliğinden ortadan kalkar.

Oyun ısırması

Bu sorunun kaynağı kedilerin avcı genlerinde yatar; kediler avcı canlılardır ve özellikle de elleriniz, parmaklarınız gibi kendilerinden küçük canlıları örneğin fareleri kovalama, yakalama, ısırma eğilimindedirler, üstelik çoğu kez kediler fareleri öldürmeden önce saatlerce oynarlar yani av kediler için aynı zamanda bir eğlence ve oyundur. Halının üzerinde fıtı fıtı oynaşan ayak parmaklarınız ya da koltukta hareket ettirdiğiniz eliniz kedinin içindeki avcıyı uyarabilir ve bu da elinize, ayağınıza atlayıp ısırması ile sonuçlanır. Bu kediler henüz yavruyken o kadar rahatsız edici değildir ancak minik pisi büyüyüp de kocaman bir toraman olduğunda ciddi bir soruna dönüşebilir.

Çözüm: Kedilerde bu nedenle ortaya çıkan saldırganlığı, ısırmayı engellemenin yolu yavruluktan itibaren elle ya da ayakla değil oyuncaklarla oynamaya alıştırmaktır. Kedinizin ilgisini çekebilecek şekillerde ve renklerde oyuncaklar alarak onunla bu oyuncakları kullanıp oynamanız elinize ya da ayağınıza oyun oynamak için atlayıp ısırmasını engelleyecektir.

Severken ısırma

Kedinizi okşarken birden bire dönüp elinizi ısırıyor ve sonra yere atlıyor, bunu hemen hemen her kedici hayatınta bir hatta birçok kez yaşamıştır. Bu tip saldırganlığın ve ısırmanın sebebi henüz anlaşılamamış durumda. Kedi davranışı uzmanları bu nedeni bilinmeyen davranışın altında sevilen kedinin aşırı uyarılmasının yatıyor olabileceği görüşündeler.

Çözüm: Severken ısırmanın tam olarak nedeni bilinmediği için çözüm yolu kedinin saldıracağını ya da ısıracağını anladığınız anda sevmeyi bırakmaktan geçiyor. Kedinizi severken şu hareketleri yapmaya başladıysa her an sizi ısırabilir;

  • Kafasını hızlı şekilde çeviriyorsa,
  • Kulaklarını yatırmış ya da hızlı şekilde hareket ettiriyorsa,
  • Kuyruğunu hızlı hızlı oynatıyorsa,
  • Huzursuzlanmaya başlamışsa,
  • Göz bebekleri büyümüşse.

Kedinizde bu işaretlerden birini gördüğünüz anda sevmeyi bırakmanız ısırılmaktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bölgeyi koruma

Kediler için alanları çok önemlidir ve kedi neden ısırır sorusunun bir yanıtı da alanlarını koruma isteğidir. Bu saldırganlık ve ısırmalar genellikle diğer hayvanlara yöneliktir ancak nadir de olsa bir kedi bir insanı alanını, bölgesini korumak için ısırabilir.

Sinirlenme ve korkma

Kedilerin ısırmasının altında yatan sebeplerden biri de korku ve sinirdir. Bu ısırma korkuyu ve agresifliği tetikleyen etkenler ile birlikte ortaya çıkar ve eğer korkmuş bir kedinin sütüne gitmezseniz bu nedenle ısırılma gibi bir risk de yoktur.

DİKKAT: ANİDEN ORTAYA ÇIKAN ISIRMA SORUN GÖSTERGESİ OLABİLİR!

Kedinizin daha önce ısırma alışkanlığı yokken aniden ısırmaya başladıysa, özellikle vücudunun bir bölgesine dokunduğunuzda ısırıyorsa bunlar ruhsal ya da fiziksel bir sağlık sorunu yaşadığına işaret ediyor olabilir ve böyle bir durumla karşılaştığınızda kedinize kızmak yerine hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız en doğrusudur. 

Ayrıca kedilerde görülen davranış bozuklukları ve nedenleri  ve kediler insanı neden yalar yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir