Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerle İlgili Çözülememiş Bir Gizem: Henry’nin Cebi

Kedilerle İlgili Çözülememiş Bir Gizem: Henry’nin Cebi

Kediler daha doğru bir ifade ile evcil kediler dünya sahnesine çıktıkları ilk günden beri insanlar tarafından gizemli bulunuyorlar. Bilim ilerledikçe binlerce yıldır insanların merakını cezbeden bu muhteşem canlılarla ilgili gizemler de bir bir çözülüyor, ancak hala kedilerle ilgili birçok şey gizemini korumaya devam ediyor ve Henry’nin cebi de bu gizemlerden biri. Henry’nin cebi olarak bilinen nokta kedilerin kulağının kenarındaki cep görünümlü küçük deri katmanı ki hayatını tüylü kankalarla paylaşan herkes bu küçük kulak keseciklerinin varlığından haberdar ancak hiç birimiz bu keselerin ne işe yaradığını bilmiyoruz.

Henry’nin cebi bazı başka hayvan türlerinde de bulunuyor

Henry’nin cebi olarak adlandırılan kulak cepleri bazı başka hayvanlarda da bulunuyor, örneğin Alman kurdu kulak cebi olan köpek ırklarından biri, bazı köpek ırklarında kulak cebi olsa da bu durum ile bütün köpeklerde karşılaşılmıyor oysaki tüm evcil kedilerin mutlaka kulak cepleri var.

Kedi kulağının anatomisi büyüleyici

Bizler kulaklarımızı neredeyse hiç hareket ettiremezken bir kedi kulaklarını üstelik birbirinden bağımsız olarak 180 derece çevirebilir. Yani kediler 2 kulaklarını aynı anda başka taraflara çevirebilir ve bu küçük ayrıntı aslında kedilerin hayatta kalmasında önemli rol oynar, çünkü kedilerin hem avlanmasını hem de tehlikelerden korunmasını kolaylaştırır. Ayrıca genel kanı köpeklerin kedilerden daha keskin bir işitme duyusuna sahip oldukları yönündedir ancak bu doğru değildir. Köpekler insanlardan çok daha iyi duyar ama köpeklerin keskin duyma konusunda kedilerle yarışma şansı yoktur, çünkü kediler dünyadaki en iyi duyan canlılardan biridir ve köpeklerden çok daha keskin işitme duyuları vardır.

Kedi kulak anatomisinin en ilginç parçası Henry’nin cebi

İstisnasız olarak tüm evcil kedilerin kulağında bulunan kenar cepleri ya da diğer ismi ile Henry’nin cebi kedileri inceleyen bilim insanlarının dikkatinden tabi ki kaçmamış ama bugüne dek bu ceplerin ne işe yaradığına ilişkin herhangi bir sonuca varılabilmiş değil.

Bir görüş var ancak kanıtlanamıyor

Bilimsel ismi kutanöz marjinal kese olan Henry’nin cebinin işlevsel olduğunu kanıtlayan hiç bir bilgi yok, ancak işlevsel olmadığına ilişkin bir bilgi de yok ve bazı bilim insanları bu cebin işlevinin özellikle kediler avlanırken bazı frekansları kedinin kulak içine yönlendirmek olduğu görüşünde. Ama bu görüşü destekleyecek hiç bir kanıt bulunmuyor ve işte bu nedenle Henry’nin cebi kedilerle ilgili bir gizem olmaya devam ediyor.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir