Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin zekasını geliştiren besinler

Kedilerin zekasını geliştiren besinler

Beslenme kedi bakımının kesinlikle en önemli unsurlarından biri. Kedileri yavruluk dönemlerinden itibaren doğru şekilde beslemek hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri için vazgeçilmez. Peki, kedileri daha zeki hale getirecek ya da diğer bir deyişle kedilerin zekasını geliştirecek besinler var mı? Bu sorunun yanıtı tabi ki evet! Nasıl ki biz insanlar söz konusu olduğunda da bazı besinler zihinsel gelişime yardımcı oluyorsa aynı şey tüylü kankalarımız için de geçerli. İşte karşınızda kedilerin zekasını geliştiren yiyecekler.

Omega-3

kedilerin-zekasini-gelistiren-yiyececekler

Omega-3 bildiğiniz gibi insan beslenmesinde ve sağlığında son derece ciddi rol oynuyor ve omega-3 yağ asitleri dokosaheksaenoik asit ile eikozapentaneoik asit aynı bizlerde olduğu gibi kedilerde de hafızanın ve öğrenme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor. Omega-3 içeren ve kedilerin diyetinde yer verebileceğimiz en önemli besin tabi ki balık. Özellikle somon balığı, hamsi ve sardalya kedilerin zeka gelişimi için son derece faydalı besinler. Yalnız şu uyarıyı yapmadan geçmeyelim; kedilere bu besinleri dengeli şekilde ve mutlaka kılçıklarını çıkartarak vermek gerekiyor.

Prebiyotikler ve probiyotikler

Prebiyotikler ve probiyotikler kedilerin özellikle bağırsak sağlıkları için çok önemlidir ve bunun yanı sıra genel sağlıkları üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bir kedinin genel sağlık durumunun iyi olması beraberinde zeka gelişimin de daha sağlıklı olmasını getirir. Kedinizin diyetinde hangi prebiyotikler ve probiyotiklere yer verebileceğiniz konusunda veterinerinize danışabilirsiniz.

Antioksidanlar

kedilerin-zekasina-faydali-yiyecekler

Son yıllarda adını gittikçe daha fazla duymaya başladığımız antioksidanlar kediler için de çok önemli. Serbest radikallerle savaşan ve bu sayede hücreleri koruyan, beyin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan antioksidanlar da kedilerde zeka gelişimi açısından oldukça faydalı besinler. Uzmanlar kedilere A-C ve E vitamini desteği ile antioksidan verilebileceğini belirtiyorlar. Ancak elbette bunun için de öncelikle veteriner hekime danışmalısınız ve hangi antioksidan vitaminleri kullanmanız gerektiği hakkında bilgi almalısınız. UNUTMAYIN, KEDİLERE ASLA VETERİNER ÖNERİSİ DIŞINDA VİTAMİN DAHİ OLSA HİÇ BİR İLAÇ VERMEMEK GEREKİYOR!

Yaşlı kediler için diyet destekleri

yasli-kedi

Yaşlı kedilerin de aynı insanlar gibi beyinsel işlevlerinde yavaşlama ortaya çıkıyor ve bu da başta hafıza sorunları olmak üzere çeşitli olumsuzluklara yol açıyor. Yapılan araştırmalar yaşlı kedilerde görülen zihinsel gerilemenin önüne geçmek için ginko biloba, E vitamini ve B6 vitamini içeren besinlerin son derece faydalı olduğunu ortaya koyuyor. Bu vitaminleri içeren besinlere kedilerin diyetinde erken yaşlardan itibaren dengeli biçimde yer vermek hem zeka gelişimlerine yardımcı oluyor hem de zihinsel açıdan daha sağlıklı bir yaşlılık geçirmelerini sağlıyor.

Balık

kedilerin-zekasini-gelistiren-yiyececekler

Balık şüphesiz ki kedi denilince akla gelen ilk yiyeceklerden biri. Ancak uzmanlar kediler için her balığın faydalı olmadığını ayrıca ucuz kedi mamalarında kullanılan balıkların denizlerin bütün zehrini içeren balıklar olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle eğer kedinize zeka gelişimi için balık verecekseniz ve bunun için mamayı tercih ediyorsanız kesinlikle kaliteli mamalar kullanmalısınız. Ayrıca taze balık da gayet iyi bir seçenek. Yalnız şu uyarıyı da yapalım, balık kedilerin ana besin kaynağı olmak için uygun değil ve yine diğer besinlerin yanında dengeli miktarda ve kılçıksız şekilde verilmesi gerekiyor.

Bu arada kedinizin zeki olduğunu anlamanız için 5 ipucu ve en zeki kedi ırkları yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir