Perşembe , Ağustos 22 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin vücut dili ne anlatır?

Kedilerin vücut dili ne anlatır?

Kedilerin dünyanın en sevilen hayvanlarından biri olmasının nedeninin yalnızca estetik ve sevimli görünüşleri olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanıldığınızı söylemeliyiz. Zira kedilerin dünyanın en sevilen hayvanları arasında yer almasının ve daha da ötesinde dünyanın en çok beslenen hayvanı unvanını patilerinde tutmasının en önemli sebeplerinden biri iletişim kurma yetenekleri. Hatta öyle ki kediler bizlerle yani insanlarla iletişim kurmak için miyavlıyorlar, evet kediler diğer kedilerle ve hayvanlarla iletişim kurmak için hemen hemen hiç miyavlamazken bizlerle miyavlayarak iletişim kuruyorlar, yani miyavlama kedilerin özellikle insanlarla iletişim kurmak için kullandığı bir yöntem ve bu bilgi bile tek başına kedilerin iletişim kurmaya ne kadar önem verdiklerini kanıtlamaya yetiyor. Ancak kedilerde iletişim sadece miyavlama ve diğer seslerle sınırlı da değil, kedilerde beden dili bu güzel ve zeki canlıların diğer canlılarla iletişim kurarken seslerden çok daha fazla kullandığı bir yöntem. Bu da şu anlama geliyor, kedilerin sergilediği her davranışın ve bedenlerinin aldığı her şeklin aslında bizlere anlattığı bir şeyler var. Peki, kedilerin vücut dili ne anlatır? İşte bu sorunun yanıtları.

Kuyruk hareketleri

Kedilerin vücut dili denilince en çok kullandıkları organları şüphesiz ki kuyruklarıdır. Kediler ruh hallerine ya da içinde bulundukları durumlara göre kuyruklarına farklı şekiller verirler, işte kedilerin kuyruk hareketleri ve anlamları.

 • İnik ve kabarmış kuyruk: Korkuyorum
 • Dik durumdaki kuyruk: Mutluyum
 • Yere yapışık kuyruk: Üzgünüm
 • Ucu kıvrık ve dikilmiş kuyruk: Haydi, arkadaş olalım!
 • Vücutla aynı hizada geriye doğru uzanmış kuyruk: Hımm, bu benim ilgimi çok çekti!
 • Kalkık ve titreyen kuyruk: Seni çok seviyorum!

Elbette kedilerin kuyrukları bunlar dışında da bazı şeyler anlatabilir. Kedilerin kuyruğu bize neler anlatır yazımıza göz atarak tüylü kankanızın kuyruk hareketleri hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca kedinizin kuyruğu hakkında bilmeniz gereken 4 gerçek yazımıza da göz atmadan geçmeyin bizce.

Gözler

kedilerde-vucut-dili

Kedi gözü diye bir fenomen var bu dünyada! Ama tabi ki kedilerin gözleri yalnızca hassas ve estetik bir organ olmakla kalmıyor, zira kediler kelimenin tam manasıyla gözleri ile konuşuyorlar. İşte kedilerin göz hareketleri ve anlamları…

 • Kısık gözler: Şu an çok rahatım hatta uyumak üzereyim.
 • Kocaman açılmış gözler: Şu an dikkat kesilmiş durumdayım ya da korkuyorum.
 • Kırpıştırılan gözler: Seni çok seviyorum!

Daha fazlası için kedilerin gözleri bize neler anlatır yazımıza göz atabilirsiniz, ayrıca kedi gözü hakkında bilmedikleriniz yazımızda da tüylü kankanızın gözünün ne kadar ilginç bir organ olduğu hakkında şaşırtıcı bilgiler sizi bekliyor.

Kulaklar

kedilerin-kulak-hareketlerinin-anlamlari

İşte kedilerin beden dili için en çok kullandıkları diğer organları; kulaklar! Tüylü kankalarımız kulakları ile bize çok şey anlatırlar tabi onları anlamak için kulakları ile ne anlatmak istediklerini bilmek gerekir. İşte kediler kulakları ile bize ne anlatır sorusunun yanıtları.

 • Arkaya yatık kulaklar: Kızgınım!
 • Rahat biçimde dik duran kulaklar: Mutluyum
 • Kafaya paralel şekle gelmiş kulaklar: Her an kavga edebilirim!
 • Öne doğru eğilmiş kulaklar: Oyun oynamak istiyorum!

Bunların yanı sıra her kedi sahibinin anlamını bilmesi gereken 5 kedi kulak hareketi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Evet, bunlar yani kuyruk, kulaklar ve gözler kedilerin beden dili için en çok kullandıkları bölgeleridir. Ancak bunların yanı sıra;

 • Açık göbek: Güven içindeyim ve beni sevmeni istiyorum.
 • Tümsek biçimini almış vücut: Korkuyorum

Anlamlarına gelir… Umuyoruz bu yazımız tüylü kankanızla aranızdaki iletişimin çok daha içten ve başarılı bir hale gelmesine yardımcı olur 🙂 .

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir