Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Üzgün Olduğunun 5 Belirtisi

Kedilerin Üzgün Olduğunun 5 Belirtisi

Kediler diğer birçok hayvana göre etrafları ile ilgisiz, çok daha vurdumduymaz gibi görünseler de aslında çevreleri ile sürekli bir etkileşim halindelerdir ve çevrelerinde olup biten olaylar karşısında sevinirler, üzülür ya da sinirlenirler. Kedilerle gerçek ve sağlıklı bir iletişim kurmanın yolu kedilerin hangi durumlar karşısında nasıl tepkiler gösterdiklerini bilmekten geçer. Özellikle de kedilerin beden dili ve sadece miyavlama değil çıkarttıkları tüm sesler hakkında bilgi edinmek biz kedi severler ile biricik aşkımız pofutuk kediler ile aramızdaki ilişkinin çok daha iyi olmasını sağlamak için vazgeçilmezidir. Bizler için hayatımızı paylaştığımız tüylü kankalarımızın mutlu ve huzurlu olması çok önemlidir ama ne kadar özen göstersek de ince ruhlu pisiler birçok neden yüzünden üzülebilirler. Peki, kedilerin üzgün olduğu nasıl anlaşılır? İşte bu sorunun cevapları.

1- Rutin dışı sesler çıkartmak

miyavlayan-üzgün-kedi

Kedilerin üzgün olduklarında en sık yaptıkları şeylerden biri rutin dışı şekilde miyavlamaktır. Genellikle düşük perdeli ve tekdüze olan bu miyavlamalar dikkat çekici şekilde uzun sürer. Yani kediniz alçak sesle, tekdüze bir tonda ve sürekli miyavlıyorsa bu onun üzgün olduğunu gösterir.

2- Sessizlik

üzgün-kedi

Normal zamanlarda sessiz olan kediler ilk maddedeki gibi çeşitli sesler çıkararak üzüntülerini belli ederken normalde konuşkan olan kedilerin bir anda sessizleşmesi de üzüntü belirtisidir.

3- Agresiflik

üzgün-yavru-kedi

Üzüntü bazı kedilerde agresifliğe neden olabilir. Size göre ortada hiç bir neden yokken agresiflik yapan kedinizin bu tip davranışlarının altında üzülmüş olması yatıyor olabilir. Bu yüzden kedilere agresiflik yaptıkları için kızmadan önce bu davranışların altında yatan nedeni bulmaya odaklanmak gerekir.

4- Kuyruğu aşağıda tutmak

kuyruğunu-aşağıda-tutan-kedi

Kuyruğu her zamankinden farklı şekilde yanda tutmak ya da aşağıya sarkıtmak da kedilerde üzüntü belirtileri arasında yer alıyor. Bu arada kedilerin kuyruğu bize neler anlatır yazımıza göz atarak kedilerin kuyruk hareketlerinin anlamları konusunda kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

5- Saklanma ve sosyalleşmekten çekinme

üzgün-kedi-3

Kedilerin üzgün olduklarında yaptıkları şeylerden biri de saklanmaktır. Ayrıca hem diğer kedi ve hayvanlarla hem de insanlarla sosyalleşmekten de çekinebilirler.

Kedilerin üzülmesine neden olan etkenler arasında aileden bir insan ya da hayvanın ölümü, taşınma, aileye yeni bir üyenin katılması gibi birçok şey sayılabilir. Ancak yukarıda saydıklarımız kedinin üzgün olmasından kaynaklanabileceği gibi çeşitli sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Bu nedenle size tavsiyemiz bu gibi rutin dışı davranışlarla karşılaştığınızda öncelikle kedinizi bir veterinere götürüp bu belirtilere neden olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmenizdir.

Kedilerin mutsuz olduğunun 5 işareti yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir