Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin Tüyleri Yazın Terlemelerine Neden Olur Mu?

Kedilerin Tüyleri Yazın Terlemelerine Neden Olur Mu?

” Kediyi kedi yapan en önemli parçalarından biri tüyleridir!”

                                                Bir kedi atasözü

Evet, kediler evrimin binlerce yıllık süzgecinden geçerek bugünkü hallerini almış canlılardır ve birçok kedi türü dünyadan yok olmuşken evcil kedi ya da kısaca kedi olarak adlandırdığımız türün halen dünyada olmasının en büyük nedeni kusursuz uyum sağlama becerileridir. Kedilerin tüyleri de bu uyumun önemli bir parçasıdır. O kedi tüyleri ki pisileri hemen her dış etkenden koruyan bir kalkan görevi görürler. Bu tumturaklı girişten sonra yazımızın esas konusu olan kedilerin tüyleri yazın terlemelerine neden olur mu sorusunun yanıtına geçebiliriz.

KEDİLER İNSANLAR GİBİ TERLEMEZLER!

yazın kediler

Terlemek denilince bizim aklımıza gelen daha doğrusu terleme tanımının karşılığı vücuttaki ter bezleri aracılığıyla vücuttan atılan sıvıdır. Ancak kedilerin insanlar gibi vücutlarında ter bezleri yoktur. Bu da kedilerin bizim kast ettiğimiz anlamda terlemediği anlamına gelir. Yani kediler terler mi sorusunun yanıtı hayır. Aslında tam da hayır demek pek doğru olmayabilir…

KEDİLER PATİLERİNDEN TERLERLER

kedi patisi

Kedilerin pati altlarında ter bezi benzeri oluşumlar vardır ve tam olarak terlemek denilemese de terleme benzeri bir durum oluşur patilerinde. Bu nedenle kediler patilerinin altından terler denilir ki bunun da mantıken pek yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Ancak kedilerin patilerinin altından terlemesi elbette vücut ısılarını düzenlemek için yeterli değildir.

TÜYLER KEDİLERİN VÜCUT ISISINI DENGELER

tüylü kedi

Kedilerin tüyleri onların kalkanıdır; kedileri hem darbelerden, ısırılma, tırmalanma sonucu oluşabilecek yaralanmalardan hem de sıcak ve soğuktan korurlar. Kedilerin tüylerinin altında bir hava tabakası vardır ve bu tabaka bu tatlı hayvanların vücut ısını yaz ve kış aylarında belirli bir düzeyde tutar. Yani kedilerin tüyleri yazın terlemelerine neden olur mu sorusunun yanıtı hayır!

TÜYLERİ KESİLEN KEDİ HER TÜRLÜ DIŞ ETKENE KARŞI KORUMASIZ KALIR!

tıraş edilmiş kedi

Ne yazık ki bazı bilinçsiz kedi dostları “kedim yazın terliyor” düşüncesi ile kedileri tıraş ettiriyor! Bu bir kediye yapılacak en büyük kötülük desek abartmış sayılmayız! Tıraş edilen kediler;

  • Güneş ışınlarına
  • Sıcağa
  • Darbelere
  • Isırıklara
  • Yaralanmalara

Karşı tamamen korumasız kalıyor! Siz “kedim terliyor” düşüncesi ile kedinizi tıraş ettirdiğinizde sıcaklardan korunmak için elinde olan tek şeyi; tüylerini elinden almış oluyor ve vücut ısısının daha çok yükselmesine, sıcaklara karşı korunmasız kalmasına neden oluyorsunuz!

TIRAŞ ETTİRİLEN KEDİLERDE GÜNEŞ YANIĞI OLUŞUYOR!

kedilerde güneş yanığı

Güneşte fazla kalmak aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de güneş yanığı oluşmasına yol açabiliyor. Yukarıda gördüğünüz kedide güneş yanığı kulaklarında oluştuğu için kulakları ampüte edilmiş, yani ameliyatla alınmış. İşte tıraş ettirilen kedilerde güneş yanığı vücudun her yerinde oluşabiliyor ve neticesi ummadığınız kadar ciddi olabiliyor!

TIRAŞ ETTİRMEK CİLT KANSERİNE DAVETİYE ÇIKARTIYOR!

kedilerde cilt kanseri

Son yıllarda kedilerde cilt kanseri vakalarında artış yaşanıyor ve bunda kedilerin tıraş ettirilmesinin rolü de büyük. Çünkü tıraş ettirilen kediler güneşin zararlı ışınlarına karşı tamamen savunmasız kalıyor ve bu da cilt kanserine zemin hazırlıyor.

Bununla da kalmıyor ve tıraş kedilerde ruhsal sorunlara, depresyona da neden olabiliyor. Yani kedilerin tüyleri yazın terlemelerine neden olmadığı gibi onları sıcaklardan da koruyor.

LÜTFEN KEDİLERİ TIRAŞ ETTİRMEYİN!

Kedinizi yaz aylarında sıcaklardan sağlıklı biçimde korumak için KEDİLERİ SICAKLARDAN KORUMA YÖNTEMLERİ yazımıza göz atın deriz.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir