Pazartesi , Ekim 22 2018
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Tüy Dökmesini Azaltmanın 5 Yolu

Kedilerin Tüy Dökmesini Azaltmanın 5 Yolu

Kediler çok sevilseler de nedense döktükleri tüyler bazı kedi sahiplerini çok rahatsız ediyor, oysaki bizce gülü seven dikenine nasıl katlanıyorsa kediyi seven de tüyüne katlanmalı 🙂 . Ama tabi bazı durumlarda kedilerin tüy dökmesi gerçekten rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor ve bunu dikkate almak gerekiyor zira normalin dışında tüy dökülmesi durumunun altında bazen ciddi sağlık sorunları yatıyor olabilir.  Ayrıca kedilerin aşırı tüy dökmesini engellemek de mümkün. Bunun için tabi ki kediye doğru bakmak gerekiyor. İşte kedilerin tüy dökmesi nasıl azaltılır sorusunun yanıtları.

1- Düzenli tarayın!

Kedileri düzenli olarak fırçalamak tüy dökülmesine karşı en etkili yöntemlerden biri.
Kedileri düzenli olarak fırçalamak tüy dökülmesine karşı en etkili yöntemlerden biri.

Kediler normal olarak tüy dökerler ve özellikle mevsim geçişlerinde yani bahar aylarında eski mevsim için çıkarttıkları tüyleri döküp yerine yeni mevsime uygun tüyler çıkartırlar. Zaten hayatını pisilerle paylaşanlar da en çok bu dönemlerde tüylerden şikayet ederler. Kedileri yalnızca bahar aylarında değil her zaman düzenli olarak taramak hem tüylerinin daha sağlıklı olmasını ve daha az dökülmesini sağlar hem de dökülen tüylerin etrafa saçılmasını engeller.

2- Doğru besleyin

Doru beslenen kedilerin tüyleri çok dökülmez!
Doru beslenen kedilerin tüyleri çok dökülmez!

Bir kedinin sağlıklı olmasının yolu doğru beslenmesinden geçer ve bu tüy sağlığı için de geçerlidir. Vücudunun gereksinim duyduğu maddeleri yeterli miktarda alan kedilerde tüy dökülmesi rahatsız edici boyutta olmaz. Bunun için size öncelikli tavsiyemiz kediniz için mama seçerken yaşını ve varsa özel sağlık koşullarını göz önünde bulundurmanız.

3- Veteriner kontrollerini aksatmayın

Kedileri düzenli olarak veterinere götürmek önemli.
Kedileri düzenli olarak veterinere götürmek önemli.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kedilerin normalden fazla tüy dökmesinin altında bazı sağlık sorunları da yatıyor olabilir. Yani düzenli olarak veterinere götürülüp kontrolleri yaptırılan kedilerde tüy dökme sorunu ile karşılaşılma olasılığı çok düşüktür.

4- Kedinizin susuz kalmamasına özen gösterin!

Susuzluk kedilerin tüy dökmesine yol açabiliyor!
Susuzluk kedilerin tüy dökmesine yol açabiliyor!

Kedilerde tüy dökülmesi nedenleri içinde en önemlilerinden biri de susuzluk, zira susuzluk kedilerin tüy dökmesine yol açabiliyor. Bu nedenle kedinizin su kabında daima bol ve taze su bulundurun.

5- Daha çok süpürün

Evi daha çok süpürmek de kedi tüylerine karşı etkili bir önlem.
Evi daha çok süpürmek de kedi tüylerine karşı etkili bir önlem.

Tabi ki temizlik de önemli. Evi elektrik süpürgesi ile daha sık süpürmeniz de tüylerde duyduğunuz rahatsızlığı önemli ölçüde azaltır.

VE ASLA TIRAŞ ETTİRMEYİN!

Tıraş edilmiş kedi

Kedim tüy döküyor, tıraş ettireyim de kurtulayım düşüncesi kesinlikle doğru değil! Tıraş ettirmek kedilerde cilt kanserine yol açabiliyor ayrıca ruhsal sorunlara da neden olabiliyor. Sırf kendi rahatınız için kedinizi tıraş ettirmeniz ona yapacağınız büyük bir haksızlık olur! Elbette eğer tıraş edilmesini gerektiren bir cilt hastalığı ya da başka bir durum varsa ve veterineri sağlığı için tıraş edilmesi gerektiğini belirtirse bu ayrı. Kedinizi neden tıraş etmemelisiniz yazımıza da mutlaka göz atın bizce.

Ayrıca bakınız

77 Yaşında Bir Sevgi Abidesi

Dışişleri Bakanlığından emekli 77 yaşındaki Azime İplikçi, her gün maaşıyla ciğer ve kuru mama aldığı …

Bir yorum.

  1. Benim kedim acayip derecere tuy dokuyor hep tariyoruma ama olmuyor simdi tuylerini dokmemesi icin neler yapmaliyim simdi ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir