Cuma , Temmuz 19 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Stresli Olduğunun 5 İşareti

Kedilerin Stresli Olduğunun 5 İşareti

Kediler her ne kadar bağımsız karakterleri ve başına buyruk halleri ile tanınsa da bu onların çevrelerinde olan bitene karşı ilgisiz oldukları ya da etrafta olup bitenlerden etkilenmedikleri anlamına gelmiyor. Aksine kediler çok sosyal canlılar ve çevrelerindeki hemen her canlı ile ilişki kuruyorlar ve ayrıca çevrelerinde olan biten her şeyden etkileniyorlar. Kedilerde stres birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor ve özellikle de hayatlarındaki değişiklikler kedilerin strese girmesine yol açabiliyor.

KEDİLERDE STRES NEDENLERİ

kedilerde stres

Kedilerde stres belirtileri hakkında bilgi vermeden önce kedileri strese sokan nedenlerden bahsetmekte fayda var. Kedilerde stres nedenleri şunlar;

  • Taşınma
  • Evde yapılan dekor değişiklikleri
  • Aileye katılan yeni bir hayvan
  • Aileye katılan yeni bir insan
  • Evdeki huzursuzluklar
  • Etrafta aşırı yüksek ses olması ( Kedilerin nefret ettiği 7 şey yazımızda da bahsetmiştik bundan)
  • Uzun süre kapalı kalma
  • Hastalıklar
  • Ailede bir hayvanın ya da insanın ölümü

Yani kediler gerçekten de çok sayıda etken nedeni ile strese girebilirler, bu nedenle hayatını kediler ile paylaşan bizlerin dört ayaklı kankalarımızı da düşünerek hareket etmemiz ve ev içindeki yaşantımızı onların da hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını göz önünde bulunduracak şekilde düzenlememiz önemlidir. Kedilerde stres belirtilerini fark etmek dikkatli bir kedi dostu için pek de zor değildir.

1- İŞTAHSIZLIK

kedilerde iştahsızlık

Kedilerin iştah durumu hem ruhsal hem de fiziksel sağlıkları ile ilgili fikir sahibi olmak için en önemli dayanağımızdır. Kedilerde iştahsızlık stres belirtilerinin de ilk sırasında yer alır. Ancak şunu söylemeden geçmek olmaz; eğer kediniz iştahsızsa ve bunun yanı sıra ishal, kusma gibi fiziksel hastalık belirtileri de varsa bunun altında yatan neden stresten çok viral bir enfeksiyon ya da farklı bir hastalık olabilir. Bu yüzden bir kaç hastalık belirtisinin bir arada olduğu durumlarda mutlaka veterinerinize ulaşmanız gerekir. En ölümcül 5 kedi hastalığı konumuza da göz atmadan geçmeyin deriz.

2- AŞIRI YEME

mama yiyen kedi

Kedilerde aşırı yeme de stres belirtisidir. Aslında kedinizin iştah durumunda aniden ortaya çıkan her türlü farklılığı ciddiye almanız gerekir. Çünkü aşırı yeme stresin yanı sıra bazı hastalıkların da semptomları arasındadır.

3- SAKLANMA

saklanmış kedi

Saklanma kedilerde en önemli stres belirtilerinden biridir. Ancak stres nedeni ile saklanan kediyi saklandığı yerden çıkması için zorlamak yerine strese neden olan etkenleri ortadan kaldırıp kendiliğinden çıkmasını beklemek kesinlikle daha doğrudur.

4- AŞIRI YALANMA

kendini yalayan kedi

Stres kedilerde takıntılı davranışlara yol açabilir ve bu davranışların en tipik olanı da aşırı yalanmaktır. Hatta bazen stres kedilerin bir noktalarını tüysüz kalana dek yalamalarına yol açabilir.

5- EVE ÇİŞ YA DA KAKA YAPMA

kedi kakası

Kediler temizlikleri, titizlikleri ile dünyaya nam salmış canlılar, bu yüzden kediniz eğer kum kabı dışına çiş ve kaka yapıyorsa bilin ki ortada yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Eve çiş ve kaka yapma kedilerde en önemli stres belirtilerinden biridir.

Ayrıca kedilerin mutsuz olduğunun 5 işareti yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir yorum.

  1. Benim kedim kumunun dışına çiş yapıyor ancak stresli olmasına dağir hiç bir neden yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir