Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Sıkıldığının 5 Belirtisi

Kedilerin Sıkıldığının 5 Belirtisi

Kediler ev hayatına kusursuz uyum sağlarlar ancak bu onların ev yaşamından sıkılmayacağı anlamına gelmez. Kedi bakımı bu sevimli canlıların önüne mama ve su koymaktan çok daha fazlasıdır ve bir kedinin ruh sağlığı da en az fiziksel sağlığı kadar özen gösterilmesi gereken bir konudur. Kediler özellikle de tek başına yaşayan yani evde bir hayvan arkadaşı olmayan kediler zamanla sıkılabilirler. Bu nedenle kedinizle her gün mutlaka en az yarım saat ayırıp oynamanız, vakit geçirmeniz gerekir. Kaldı ki oyun ev kedilerinin egzersiz yapmasını sağlamak için de tek çaredir. Hareketsizlik kedinin sadece sıkılmasına değil kilo almasına, kalp-damar hastalıklarına da zemin hazırlar. Yani eğer kedinizin mutlu ve sağlıklı bir pofutuk olmasını istiyorsanız onunla düzenli olarak oynamanız ve oyun için kedinin hareket etmesini sağlayacak oyuncakları seçmelisiniz. Örneğin küçük bir çıngıraklı top bu iş için çok uygun olabilir. Kedinize topu atarak hem eğlenmesini hem de topun ardından koşarak günlük egzersiz ihtiyacının hiç değilse bir kısmını gidermesini sağlayabilirsiniz. Gelelim yazımızın asıl konusuna; kedilerde sıkıntı belirtileri nelerdir? Ya da diğer bir değişle kedinin sıkıldığı nasıl anlaşılır? İşte bu sorunun yanıtları aşağıda sizi bekliyor.

1-AŞIRI YEME

mama yiyen kedi

Kediler yemek konusunda seçicidirler, zaten hayatını kedilerle paylaşanlar bunu gayet iyi bilir. Ancak eğer kediniz normalden fazla ve sürekli mama yiyorsa bu sıkıldığının en önemli göstergelerinden biridir. Sıkılan kediler sıkıntılarını durmadan mama yiyerek geçirme yoluna gidebilirler.

2- İŞTAHSIZLIK

mamanın önünde oturan kedi

Bazı kediler sıkıldıkları için çok yerken bazıları da tam tersine mama yemeyi reddedebilir. Yani iştahsızlık da kedilerde sıkıntı belirtileri arasındadır.

3- ÇOK UYUMAK

uyuyan sarman kedi

Kediler uykuculukları ile tanınan canlılardır ve insanlara kıyasla çok daha uzun uyurlar. Ayrıca kediler gündüzleri uyuyan ve akşam saatlerinde aktif olan hayvanlardır ve kediler günde ortalama olarak 13-18 saat arasında uyurlar. Ancak eğer kediniz dikkat çekici şekilde çok uyumaya başladıysa bu da sıkıldığının göstergesidir.

4- AŞIRI YALANMA

kendini yalayan kedi

Sıkılma kedilerin takıntılı davranışlar geliştirmesine neden olabilir ve aşırı yalanma da bu davranışlardan biridir. Sıkıldığı için aşırı yalanan kedilerin özellikle sürekli patilerini yaladıkları gözlemlenmiştir. Hatta bazen bu yalama davranışı o denli aşırıdır ki kedinin patileri yara olur. Aynı şekilde eğer patisini değil vücudunun herhangi bir noktasını yalarsa tüy dökülmeleri meydana gelebilir. Yani kedilerde aşırı yalanma sıkıntının önemli bir belirtisidir.

5- EŞYALARI AŞIRI TIRMALAMA

kapıyı tırmalayan kedi

Her kedi tırnaklarına bakım yapmak ve kaslarının sağlığını korumak için mobilyaları tırmalar. Ayrıca kediler bu hareketi patilerindeki ter bezi benzeri yapılardan salgıladıkları kokuyu mobilyalara bırakarak işaretleme yapmak için de kullanırlar. Ancak eğer bu davranış normalin ötesine geçmişse, kediniz sürekli etrafı tırmalıyor, halıları eşeliyorsa bu da sıkıldığını gösterir. Bu arada evden dışarı çıkamayan kedilere tırmalama tahtası almak gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Yazımızı bitirirken bu belirtilerin altında sıkıntının yanı sıra fiziksel bazı sorunlar da yatıyor olabileceğini ve en doğrusunun öncelikle kediyi veterinere götürüp detaylı şekilde muayene edilmesini sağlamak olduğunu da ekleyelim.

Ayrıca kedilerin mutsuz olduğunun 5 işareti ve kedilerin stresli olduğunun 5 işareti yazılarımıza da göz atarak kedinizi çok daha yakından tanıma şansı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir