Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Nefret Ettiği 7 Şey

Kedilerin Nefret Ettiği 7 Şey

Kediler sofistike canlılardır; lezzetsiz yiyecekleri sevmezler, pis ortamlarda bulunmaktan hoşlanmazlar, sürekli aynı şeyi yemek onlara göre değildir… Kedilerin bunlar ve bunlar gibi daha birçok huyu, alışkanlığı, sevdiği ve sevmediği şey vardır. Aslında kediler için biraz kaprisli demek pek de yanlış sayılmaz. Ama kedilerin kaprisli olması da normaldir, öyle ya onlar ki dünyanın gelmiş geçmiş en önemli ressam ve dehalarından biri olan Leonardo da Vinci’nin sözleri ile “doğanın baş yapıtıdır” lar… Yani kediler doğanın yıldızıdır ve hepimiz biliriz ki yıldızlar biraz kaprisli olur 🙂 . İşte bu nedenle hayatımızı ve evimizi paylaştığımız bu küçük ve tüylü yıldızlara karşı davranışlarımıza dikkat etmemiz, evin düzenini onların da rahatını düşünecek şekilde ayarlamamız gerekir. Yoksa, küçük yıldızlar mutsuz olabilir. İşte kedilerin nefret ettiği 7 şey.

1- Pis kum kabı

Pis kum kabı bir kedi için kabustur!
Pis kum kabı bir kedi için kabustur!

Kim sifonu çekilmemiş bir tuvalet ile karşılaşınca sinirlenmez ki? İşte kediler için de pis kum kabı tam da böyle bir şeydir. Hiç bir kedi kakalarla dolu bir kum kabına girip tuvaletini yapmak istemez! Ayrıca kediler titiz canlılardır ve bu onlar için sandığımızdan çok daha büyük bir kabustur! Bu nedenle kedinizin kum kabını düzenli olarak temizlemelisiniz, yoksa size tepkisini halının ortasına kakasını yaparak gösterebilir ki bunda çok da haklıdır!

2- Taze olmayan yiyecekler

Kediler taze olmayan yiyeceklerden nefret ederler!
Kediler taze olmayan yiyeceklerden nefret ederler!

Kediler kendi çapında birer gurmedir dolayısıyla tat alma duyuları çok gelişmiştir, bu da beraberinde taze olmayan yiyeceklerden asla hoşlanmamalarını getirir. Kedinize daima taze yiyecekler vermeye özen gösterin, zira bayat yiyecekler kedilerin yalnızca damak tadını örselemez bunun yanı sıra sağlıkları için de risklidir. Özellikle konserve mama alırken tarihini mutlaka kontrol edin ve son kullanma tarihi geçmemiş bile olsa eğer yakınsa almayın. Çünkü eski konservelerin içindeki mamalara metal tadı ve kokusu karışır ve kediler süper hassas tat alma duyuları ile bunu anında yakalarlar.

3- Sert sevilmek

Kediler sert sevilmekten nefret eder!
Kediler sert sevilmekten nefret eder!

Köpekler hank hunk canlılardır ve genellikle sert sevilmekten, itişip kakışmaktan hoşlanırlar oysaki kediler sert sevilmekten asla hoşlanmazlar, hatta bundan kelimenin tam manası ile nefret ederler! Kedileri yumuşak hareketlerle sevmek gerekir.

4- Mamalarını diğer kedilerle paylaşmak

Bir kedi için mamasını diğer bir kedi ile paylaşmak hiç hoş değildir!
Bir kedi için mamasını diğer bir kedi ile paylaşmak hiç hoş değildir!

Kediler mamalarını diğer kediler ile paylaşmaktan da aynı kaptan yemek yemekten de nefret ederler. Bu nedenle eğer birden fazla kedi bakıyorsanız her birinin ayrı mama kabı olması en doğrusudur. Aksi takdirde kedi mecbur kaldığı için diğer kedi ile aynı kaptan yemek yer ama bu durum onu çok mutsuz eder!

5- Kargaşa ve yüksek ses

Kediler kargaşadan ve yüksek sesten nefret ederler!
Kediler kargaşadan ve yüksek sesten nefret ederler!

Kediler huzur hayvanıdır, kavgadan, gürültüden, kargaşadan nefret ederler! Nasıl ki çocukların yanında kavga etmemek gerekiyorsa kedilerin de yanında kavga etmemek gerekir, aksi takdirde kedinin ruh sağlığı bile bozulabilir, bizden söylemesi!

6- Yıkanmak

Kediler yıkanmaz!
Kediler yıkanmaz!

Kediler birer temizlik ve titizlik abidesidir, günün büyük kısmını kendilerini yalayıp temizleyerek geçirirler ve yıkanmaya ihtiyaçları yoktur! Kedilerin en nefret ettiği şeylerden biri yıkanmaktır!

Kedileri yıkamak gerekir mi ve kedinizi asla yıkamamanız için 5 geçerli sebep yazılarımıza da göz atın.

7- Zorla sevilmek

Kedileri zorla sevmeyiniz!
Kedileri zorla sevmeyiniz!

Kediler kendi istedikleri zaman yanınıza gelip size kendilerini sevdirirler. Bunun dışındaki zamanlarda kedileri zorla sevmek, mıncırmak bu tatlı hayvanların hiç hoşuna gitmez hatta bundan nefret ederler! Kediler tarafından tırmalanan insanların çoğunun yaptığı da budur, bir kediyi o istemezken sevmek!

Kedinize asla yapmamanız gereken 7 şey yazımıza da göz atın bizce 🙂 .

 

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir yorum.

  1. Ayni ben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir