Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Düşünen / Kedilerin Nefret Ettiği 5 İnsan Hareketi

Kedilerin Nefret Ettiği 5 İnsan Hareketi

Kedileri hepimiz çok seviyoruz ve hayatımızı tüylü kankalarla paylaşmak hepimize büyük bir mutluluk veriyor. Ancak bazen çok sevdiğimiz kedilerin neler istediğini, nelerden hoşlandığını ya da hoşlanmadığını önemsemiyoruz ya da yeterince önemsemiyoruz. Hayatını kedilerle paylaşan insanların birçoğu tüylü kankalarının hiç hoşuna gitmeyecek hatta nefret ettiği davranışlar sergiliyorlar ve bu da tabi ki kedileri hem rahatsız hem de mutsuz ediyor. Bununla da kalmıyor, sürekli olarak hoşlanmadığı davranışlara maruz kalan kediler kendilerine karşı bu davranışlarda bulunan insan dostlarından uzaklaşıyorlar. İşte kedilerin nefret ettiği insan hareketleri.

Sıkı tutulmak

Bir kedinin mutlu olmasının ilk koşulu kendini güvende hissetmektir, oysaki sıkı şekilde tutulan kediler kendilerini savunmasız hissederler ve bu hareketten nefret ederler. Sıkı tutulan kediler kendilerini savunmasız hissettikleri için saldırgan tavırlar sergileyebilirler ve bu konuda onlara kızma hakkımız da yoktur. Yani lütfen kedileri Elmyra gibi sıkmayalım 🙂 .

Giydirilmek

Bir kedi neden giydirilir, nasıl bir ruh hali bir kediye giysi giydirmeye yol açabilir doğrusu bunu anlamak mümkün değil. Kediler giydirilmekten kelimenin tam manası ile nefret ederler ve bu onlara yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir. Öncelikle kediler aşırı titizdirler ve günün büyük kısmını kendilerini temizleyerek, güzel tüylerine uzun uzun bakım yaparak geçirirler ve giysiler kedilerin kendilerini temizlemesine engel olur. Ayrıca kaşıntıya yol açabilir ve giysi yüzünden kendilerini kaşımaları da imkansızdır, buna bir de giysilerin kedilerin hareket kabiliyetini kısıtlaması eklenince kedilerin giysilerden neden nefret ettiklerini anlamak sanıyoruz pek de zor değil. Kedi sevmek kedileri insanlaştırmaya çalışmak, ihtiyaçları olmadığı ve rahatsız olmalarına yol açtığı halde giydirmek değildir. Lütfen kedileri giydirmeyelim.

Sosyalleşmeye zorlanmak

Kediler özgür karakterleri ile haklı bir üne sahiptir. Aslında bunun altında yatan neden kedilerin sürü hayvanı değil tek başına yaşayan canlılar olmasıdır. Ancak bu kedilerin sosyal ilişkiler konusunda başarısız olduğu anlamına gelmez. Aksine başına buyruk tüylü kankalarımız hem diğer kedilerle ve hayvanlarla hem de bizlerle gayet başarılı şekilde iletişim kurabilen sosyal yönü kuvvetli canlılardır. Ama bu kedilerin sizinle ya da başkalarıysa siz istediğinizde sosyalleşeceği anlamına gelmez. Kediler kendileri istediğinde iletişim kurma hakkına sahiptir. Yani kedileri ne kendinizle ne de başkalarıyla sosyalleşmeye zorlamamanız gerekir çünkü bu tip zorlamalar kedileri ciddi anlamda strese sokar.

Normal davranışlar için cezalandırmak

Tüylü kankanız tabağınızdan bir parça et çaldığında, mutfak tezgahına çıktığında, kustuğunda ona kızıyor hatta cezalandırıyorsanız kedinizin nefret ettiği birçok şeyi bir arada yapıyorsunuz demektir. Bunların hepsi kedilerin normal davranışlarıdır ve normal davranışları için azarlanmak, cezalandırılmak bir kedi için gerçekten çok rahatsız edicidir. Ayrıca kedileri cezalandırmak doğru bir tavır değildir. Eğer kedinizi cezalandırıyorsanız kedinizi asla cezalandırmamanız için 5 geçerli neden yazımıza göz atarak bunun ne denli büyük bir hata olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ani hareketler

Bir kedi için ani hareketler tehdittir, doğada ani hareket saldırı anlamına gelir ve siz uyuyan ya da kendi halinde takılan kedinize ani hareketler yaptığınızda bunu içgüdüsel olarak saldırı şeklinde algılar. Kedilere ani hareketler yapmak yerine sakince yaklaşmak, eğer sevecekseniz bunu önceden hissettirmek ve kabullenmesini beklemek gerekir.

Tüm bunlar farkında olmadan ve genellikle kötü niyetli de olmadan yaptığımız ancak kedilerin nefret ettiği hareketlerdir. Bu davranışlara sürekli maruz kalmak tüylü kankanızın sizden uzaklaşmasına, size olan güvenini kaybetmesine hatta strese ve depresyona girmesine neden olabilir. Lütfen kedilerin birer birey olduğunu ve onlara kendi istediğimiz gibi değil onların istediği gibi davranmamızın daha sağlıklı olduğunu unutmayalım.

 

 

Ayrıca bakınız

İş Adamı Kediyi Sopayla Dövdü

Bahçelievler’de tekstilci işadamı Hakan G.’nin evinde kediyi sopayla defalarca dövmesi cep telefonu kamerasına yansıdı. İnsanın …

4 Yorumlar

  1. Dişi bir kedim var kısırlaştırdım. Kedim çok hareketli. Az ve sık yiyor. Yerinde durmuyor ve evimde oradan oraya koşuyor. Ayrıca oyun oynarken normal kediler gibi pençesiz bir şekilde elimi yakalayacağına adeta canımı yakıyor! Oyun oynadığını farkındayım ama sanki biraz kendini kontrol edemiyor gibi. Nedenini öğrenmek istiyorum lütfen yardımcı olun.

    • Merhaba bana kalırsa başka bir sorunu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kedim kızgın dönemindeyken oldukça uysal ve ılımlıydı. Ayrıca sıcakladığı için sinirlenmeside mümkün havalar malumunuz. İnşallah bir an önce düzelir iyi günler 🙂

  2. Merhaba kedim ile oyun oynarken elimi resmen çizikler içinde bırakıyor ne yapmalıyım

  3. İsmehan saykan

    Kapimizib onundeki bir suru kedi warr kucuk bebegim war evim bhce kati her yeree işiyo neolr yardmci olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir