Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Kusursuzluk Sırrı: Kedi Bıyığı

Kedilerin Kusursuzluk Sırrı: Kedi Bıyığı

Kediler doğanın en kusursuz eserlerinden biridir, çünkü kediler eşsiz bir estetiğin işlevsellikle mükemmel birleşimidir. Zira tüylü kankalarımız çok sevimli ve estetik görünmekle birlikte uyum sağlama ve hayatta kalma konularında da en az görüntüleri kadar etkileyici yeteneklere sahiptirler. Kediler her şeyden önce çok başarılı birer avcıdırlar ve hayatta kalabilmelerinde bunun rolü büyüktür. Kedilerin bu denli iyi birer avcı olmalarında ise dillere destan olacak kadar keskin duyma, görme ve koku alma duyularının yanı sıra bıyıklarının da katkısı yadsınamaz. Kedi bıyığı bu muhteşem canlıların kusursuzluklarının en önemli parçalarından biridir. Peki, kedilerin bıyıkları ne işe yarar?

Bıyıklar birer duyu organıdır!

kedi bıyığı

Kedi bıyıklarının bilimsel ismi vibrissae‘dir ve bu farklılaşmış kılların her biri bir duyu organıdır.

Bıyıklar titreşimleri beyne iletir!

kedi bıyıkları

Kediler bıyıkları sayesinde havadaki tüm titreşimleri hissederler. Etraftaki titreşimleri bir antenmişçesine toplayan bıyıklar bunları kedinin beynine iletir. İşte kedilerin insanlardan daha dengeli olmasının ya da daha doğru bir ifade ile dengelerini daha iyi sağlayabilmesinin altında yatan neden budur; çünkü onların bıyıkları vardır!

Kediler noktürnal hayvanlardır

gece avlanan kedi

Hemen herkes bilir ki kedilerin gözleri geceleri parlar. Peki kedilerin gözleri geceleri neden parlar bunu hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi kedilerin noktürnal canlılar olmasıdır. Noktürnal gece aktif ya da yarı gece aktif canlıları tanımlamakta kullanılan bir kelimedir. Tüm noktürnal canlılarda olduğu gibi kedilerde de yansıtıcı hücrelerden oluşan tapetum lucidum isimli bir tabaka vardır ve bu tabaka kedilerin gözünün arkasına düşen ışığı yeniden retinaya yansıtır ve bu da kedilerin çok düşük ışıkta bile oldukça iyi görebilmesini sağlar. İşte kedilerin gözlerinin parlamasının nedeni bu tabakadır. Ancak kedilerin başarılı bir gece avcısı olmasında sadece tapetum lucidum tabakasının rol oynadığını söylemek doğru olmaz, zira bu canlıların gece avlarındaki en büyük yardımcısı aslında bıyıklarıdır! Bıyıkları sayesinde kediler ortamda hiç ışık olmasa dahi avlarının yaydığı titreşimleri hissedebilir ve bu sayede onları avlayabilirler.

Bıyıklar kör kedilerin beyaz bastonudur!

kör kedi

Görme engelli insanların kullandığı bastona beyaz baston ismi verilir. Günümüzde bu bastonların sensörlü olanları da üretilmiş durumda ve bu sayede görme engellilerin hayatı da büyük ölçüde kolaylaştı. İşte kedi bıyığı kör kedilerin adeta beyaz bastonudur; bir kedi görmese dahi bıyıkları sayesinde etrafındaki tüm hareketleri algılayabilir, hareketleri algılamakla da kalmaz çünkü hareketsiz nesnelerin de nerede olduğunu algılar. İşte bu nedenle kör kediler hayatlarını neredeyse diğer kediler kadar büyük bir başarı ile idame ettirmeyi başarabilirler. Yeri gelmişken, eğer bir gün karşınıza kör bir kedi çıkarsa sakın onu hayatınıza almaktan çekinmeyin. Emin olun bir kedi kör de olsa size mutluluktan başka bir şey vermeyecektir ve ekstra bakıma ihtiyacı da yoktur. (Editörün notu: Benim kör bir kedi dostum var hayatımı paylaştığım ve gören 4 kedi arkadaşımdan hiç bir farkı yok.)

Peki, bıyıkları kesilen kedi yürüyemez efsanesi doğru mu?

bıyıkları kesilen kedi yürüyemez mi

Kediler binlerce yıldır insanları kendilerine hayran bırakmayı hem de hiç zorlanmadan başarıyorlar ve bu da beraberinde kediler hakkında bir çok şehir efsanesi tadında iddianın ortaya atılmasına neden oluyor. Kedilerin bıyıkları kesilirse yürüyemezler iddiası da bunlardan biri. Her şeyden önce kediler birer memeli ve tüm memelilerde olduğu gibi denge organları kulakları, ardındansa yardımcı denge organı olan kuyrukları geliyor. Evet, kediler denge kurmak için elbette bıyıklarından da faydalanıyorlar ancak kedi bıyığı bu hayvanların dengeleri ile direkt ilgisi olan bir organ değil. Yani kedilerin bıyıkları kesilirse yürüyemezler mi sorusunun yanıtı hayır. AYRICA KEDİLERİN BIYIKLARINI KESMEYİNİZ EFENİM! NE GEREKSİZ VE SAÇMA BİR MERAK BU! KEDİLER BIYIKLARI KESİLİNCE YÜRÜYEBİLİRLER ANCAK DEPRESYONA GİREBİLİRLER!

Evet, gördüğünüz gibi kedilerin bıyıklarının bu canlıların muhteşemliklerinde oynadığı rol gerçekten çok büyüktür. Bu arada kediler hakkında yanlış bildiklerimiz ve kedinizin göbeği hakkında 5 ilginç gerçek yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Kedili kalın, kedilerle kalın, kedilerinizin bıyıklarını çok sevin 🙂 .

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

2 Yorumlar

  1. Tebrik ediyorum seni kıymetli arkadaşım.

  2. Çok teşekkür ediyorum Günay hanım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir