Çarşamba , Ağustos 21 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin Kum Kabı Dışına Çiş Yapmasının 5 Nedeni

Kedilerin Kum Kabı Dışına Çiş Yapmasının 5 Nedeni

Evde kedi bakımı denilince akla gelen ilk şeylerden biri tabi ki kum kabı, zira içgüdüsel olarak idrarlarını ve dışkılarını kapatma eğiliminde olan kedilerin ev içinde tuvalet sorununu hem rahat şekilde çözmenin hem de evin içine tuvaletlerini yapmamalarını sağlamanın tek yolu kum kabı kullanmak. Ancak bazen tüylü kankalarımız kum kabı dışına çiş yaparlar ve bu rahatsız edici bir durumdur. Kediniz kum kabı dışına çişini yapıyorsa aklınıza gelmesi gereken ilk şey herhangi bir sağlık sorunu yaşıyor olabileceğidir. Kediler neden kum kabı dışına çiş yapar sorusunun öncelikle yanıtı çeşitli sağlık sorunlarıdır ve bu nedenle böyle bir sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey veteriner hekime başvurmaktır, eğer hekim yapacağı muayenede kedinin kum kabı dışına çiş yapmasına yol açabilecek herhangi bir fiziksel neden, hastalık bulamadıysa o zaman yazımızda anlatacağımız nedenlerden herhangi biri kedinizi kum kabına dışına çiş yapmaya itiyor olabilir. İşte kedim neden kum dışına işiyor diye merak edenlere bu sorunun cevapları.

1-Kumu pistir

Kediler inanılmaz titiz canlılardır ve kirli bir kum kabına tuvaletlerini yapmayı reddetmeleri gayet normaldir. Kum kabının pis olması kedinin çişini kum kabı dışına yapması ile sonuçlanabilir. Ayrıca kumdaki kakaları almak da kedi için yeterli değildir zira kedi kumda çiş bulunmasından da rahatsız olabilir. Bu nedenle kakaları her gün düzenli olarak alsanız da kumun tümünü haftada en az 2 kez değiştirmeniz bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

2-Kediler seçicidir

Kediler seçici hayvanlardır ve her kumu sevmeyebilirler. Bize hepsi aynı gibi gelen topaklanan kumlar kediler için aynı değildir ve kedinizin kum kabı dışına çiş yapmasının altında kullandığınız kumu sevmemiş olması yatabilir. Özellikle kokulu kumlar bazı kedilerin hiç hoşuna gitmeyebilir. Bunun için kumu değiştirmeniz, hatta eğer imkanınız varsa iki ayrı kum kabına iki farklı kum koyarak kedinize seçme şansı sunup daha sonra da seçtiği kumu kullanmaya devam etmeniz en doğrusudur. Bu arada kristal kedi kumunu kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Kristal kedi kumunun zararları yazımıza göz atarak bu kumun zararları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3-Kum kabı yanlış yerde olabilir

Kediler de insanlar gibi tuvaletlerini sakin yerlerde yapmayı tercih ederler. Kedim çişini kum kabı dışına yapıyor diyorsanız bunun bir nedeni de kum kabının doğru yerde durmaması olabilir. Eğer kum kabı gürültülü, kalabalık bir yerde duruyorsa oradan alıp sessiz, sakin ve kedinin kendini güvende, rahat hissederek çiş yapabileceği bir yere koymanız kum kabını kullanmaya başlamasını sağlayabilir.

4-Kutu seçimi yanlış olabilir

Kediler için kum kabı seçimi de en az kum seçimi kadar önemlidir. Bazı kediler özellikle kapalı kum kabı kullanmayı reddedebilirler, bunun sebebiyse kapalı kum kabının içinde çiş nedeni ile oluşan amonyak kokusunun açık kum kabından çok daha yoğun olmasıdır. Eğer kum kabı kapalıysa bunu açıkla değiştirmeniz de işe yarayabilir. Ayrıca küçük kum kapları da kedilerin kullanmayı reddetmesine neden olabilir.

5-Stres

Stres de kedilerde kum kabı dışına çiş yapma nedenleri arasında yer alır. Aslında stres kedilerde birçok farklı davranış bozukluğuna yol açabilir ve kum kabı dışına çiş yapma da bunlardan biridir. Eğer taşındıysanız, eve yeni bir insan ya da hayvan geldiyse bu ve bunun gibi çeşitli etkenler kedinizin strese girmesine yol açmış olabilir ve bu da beraberinde çişini etrafa yapmasını getirmiş olabilir. Kedilerin stresli olduğunun 5 işareti yazımıza göz atarak kedinizin neden strese girdiğini, stresli olduğunu nasıl anlayabileceğinizi kapsamlı şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Ayrıca bakınız

“Önce İnsan” Diyenlere…

Hani bazılarının ağızlarında pelesenktir; önce insan, insana yardım etmek varken, onca aç insan varken.. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir