Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin korkak olmasının nedenleri

Kedilerin korkak olmasının nedenleri

Her kedi ayrı bir dünyadır ve aynı insanlar gibi her kedi eşsizdir. Bu da beraberinde her kedinin farklı karakteri olmasını getirir ki tam da bu nedenle hiç bir kedi bir diğerinin yerini tutmaz ve her kedi ile kurduğumuz ilişki biriciktir. Kedilerin karakterlerinin oluşmasında birçok faktör rol oynar, eğer neymiş onlar diye merak ettiyseniz sizi hemen kedilerin karakterinin oluşmasında rol oynayan 5 önemli faktör yazımıza ışınlayalım, ama sonra dönmeyi unutmayın 🙂 . Evet, bazı kediler çok cesurken bazı kedilerse çekingen hatta korkaktır. Kedim çok korkak diye düşünüyor ya da dertleniyorsanız bilmeniz gerekli ki kedinin böyle olmasının altında bazı geçerli nedenler yatar. İşte kimi kedilerin korkak ya da çekingen olmasının nedenleri.

Tamamen evcil olmamak

saklanmış-kedi

Kedi evcil bir türdür ancak bu evlerimizde bizlerle birlikte yaşayan tatlı pisilerin atalarından yadigar vahşi genler taşımadıkları anlamına gelmez. Bazı kedilerde atalarından yadigar bu genler daha baskındır yani tam manası ile evcilleşememişlerdir ve bu da beraberinde ev hayatına uyum sağlamakta zorlanmalarını getirir. Böyle kediler içinde bulunduları ortama yeterince uyum sağlayamadıkları için korkak ve çekingen olabilirler.

Travmalar

çığlık-atan-kedi

Özellikle hayatı sokakta başlayıp sonra kurtarılarak sıcak bir yuvaya kavuşan kedilerin geçmişlerinde çeşitli travmalar yaşamış olması büyük bir olasılıktır. Birçok yavru kedi doğumlarından itibaren sokaklarda çok zor koşullar altında hayatta kalmaya çalışırlar ve bu arada başta insan kaynaklı travmalar olmak üzere çeşitli travmatik olaylara maruz kalabilirler ve bu beraberinde korkak ve çekingen bir ruh halini getirir. Ayrıca ev kedilerinin de herhangi bir kaza yaşadıktan sonra daha çekingen olduğu gözlemlenmiştir.

Aşırı gürültülü ve kalabalık ev ortamı

the-ring-cat

Kedilerin nefret ettiği 7 şey  yazımızda da söz ettiğimiz gibi kediler yüksek ses ve kargaşadan hiç hoşlanmazlar! Bu nedenle çok kalabalık, gürültülü ve kargaşanın hakim olduğu ev ortamları kedilerin kendini güvende hissetmesine engel olur ve bu da pisileri korkaklığa sürükleyebilir.

Bölgesel anlaşmazlık

Kediler doğaları gereği bölgeci hayvanlardır ve birden fazla kedinin bir arada yaşadığı evlerde bazen bölgesel anlaşmazlıklar çıkabilir. Daha güçlü olan kedinin bölgeye hakim olması nedeni ile diğer kedilerde çekingenlik ya da korkaklık durumu ortaya çıkabilir. Bunun nedeni de kedinin kendini yine güvende hissetmemesidir.

Tıbbi sorunlar

siyah-beyaz-kedi-2

Kedilerin bir anda rutin dışı davranışlar sergilemesinin altında çoğu kez tıbbi sorunlar yani hastalıklar yatar. Eğer kediniz normalde korkak ya da çekingen değilken bir anda bu tip davranışlar sergilemeye, aşırı saklanmaya, sosyalleşmekten çekinmeye başladıysa bazı sağlık sorunları yaşıyor olma olasılığı yüksektir. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken kedinizdeki davranış değişikliklerini ciddiye almak ve nedenlerinin bulunabilmesi için mutlaka veterinere başvurmaktır.

Kedilerde depresyon belirtileri yazımız da ilginizi çekebilir bu arada.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir