Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Miyavlayan / Kedilerin kendini yalnız hissettiğinin belirtileri

Kedilerin kendini yalnız hissettiğinin belirtileri

Kediler köpeklerin aksine sürekli ilgi bekleyen canlılar değillerdir, hatta köpeklerin aksine her kedinin bazen yalnız kalmaya, kafasını dinlemeye ihtiyacı vardır. Ancak bu kedilerin tamamen yalnızlıktan hoşlanan hayvanlar olduğu anlamına gelmez. Kediler her ne kadar başına buyruk ve özgür ruhlu hayvanlar olsalar da aynı zamanda çok da sosyaldirler ve çevrelerindekilerle iletişim kurmaya, sosyalleşmeye gereksinim duyarlar. Sosyalleşme eksikliği yaşayan, uzun saatler boyunca evde tek başına bırakılan kediler kendilerini yalnız hissedebilirler ve bu da beraberinde ruhsal bazı sorunları getirebilir. Hatta kedilerin kendilerini yalnız hissetmesi sonucu yaşadıkları ruhsal çöküntü genel sağlık durumlarının bozulmasına dahi yol açabilir. İşte kedilerin kendini yalnız hissettiğinin belirtileri.

1- Aşırı ve zamansız uyuma

uyuyan-kedi

Kediler noktürnal canlılardır yani genellikle gece aktiftirler, bu nedenle çoğu kedi insanı sevgili tüylü kankasının çok uyuduğu yanılgısına kapılsa da aslında kedilerin özellikle gündüz saatlerini uyuyarak geçirmeleri normaldir. Ancak kendini yalnız hisseden kediler depresif bir ruh haline bürünebilirler ve bu da beraberinde aşırı uyumayı, uyku saatlerinde değişiklikleri getirebilir.

2- Kum kabı sorunları

kedi-kum-kabı

Söz konusu kediler olduğunda hemen her ruhsal sorunda olduğu gibi yalnızlık hissi de kum kabı dışına tuvalet yapma gibi davranışlar sergilemeye neden olabiliyor. Kendini yalnız hisseden kedi birlikte yaşadığı insanlara bunu anlatmak için çişini ya da kakasını kum kabı dışına hatta evin çeşitli yerlerine yapabiliyor.

3- Sert tavırlar

sinirli-kedi

Kedilerde yalnızlık beraberinde agresif, sert tavırları getirebilir. Birçok farklı ruhsal problem ve stresin yanı sıra yalnızlık da kedilerin sert davranışlar sergilemesine, saldırganlık eğilimi göstermesine yol açabilir. Bu arada kedilerin stresli olduğunun 5 işareti yazımıza göz atarak kedinizin stresli olduğunda ne gibi rutin dışı davranışlar sergilediği hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

4- Yüksek sesler çıkartma

 

miyavlayan-kedi

Kedinizin daha çok ilgiye ihtiyacı olduğunun belirtileri yazımızda da benzer biri durumdan bahsetmiştik; kediniz bir anda eskisinden çok daha fazla miyavlamaya ve özellikle de daha yüksek sesle miyavlamaya başladıysa bu da kendini yalnız hissetmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Yazımızı bitirirken her zaman söylediğimiz gibi kedinizde ortaya çıkan ani değişiklikleri daima ciddiye almanız gerektiğini hatırlatalım ve yukarıda saydığımız tüm belirtilerin yalnızlık nedeni ile olabileceği gibi çeşitli fiziksel rahatsızlıklara da işaret edebileceğini ekleyelim.

Ayrıca kediler neden depresyona girer ve kedilerde depresyon belirtileri yazılarımıza da mutlaka göz atın bizce 🙂 .

 

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir