Cumartesi , Temmuz 20 2019
Anasayfa / Biliyor muydunuz? / Kedilerin kendini güvende hissetmediğinin 6 işareti

Kedilerin kendini güvende hissetmediğinin 6 işareti

Bir kedinin mutlu ve huzurlu olmasının yolu kendini güvende hissetmesinden geçer! Kediler kendilerini güvende hissetmediklerinde bu durum tüm davranışlarına yansır. Bu sevimli canlıların kendilerini güvende hissetmemelerinin farklı sebepleri olabilir. Özellikle doğru şekilde davranılmayan kediler, cezalandırılan kediler ( kedinizi asla cezalandırmamanız için 5 neden yazımızda bu konu ile ilgili kapsamlı bilgi sizi bekliyor) güvensiz olabilirler ve bu nedenle diğer kedilerden farklı davranışlar sergileyebilirler. Bu nedenle bir kedi ile ilişki kurarken onun da duyguları olduğunu ve kendini güvende hissetmeye ihtiyaç duyduğunu asla unutmamanız gerekir. Kendini güvende hissetmeyen kediler aynı zamanda strese de girerler yani güvensizlik kedinin yalnızca davranışlarına yansımaz kendini mutsuz da hissetmesine yol açar. Tüm bu açılardan bakınca bir kedinin güven duymaya ne denli çok ihtiyacı olduğunu anlamak pek de zor değildir. Peki, kedinizin güvensiz olduğunu nasıl anlayabilirsiniz. İşte kedilerde güvensizlik işaretleri.

1- Gizlenme

saklanmış-kedi

Kendini güvende hissetmeyen kedilerin en sık yaptığı şey saklanmaktır. Kediler normalde de arada sırada saklanarak kafa dinlemek isterler ya da ortamda ters bir şeyler varsa saklanarak ortalığın durulmasını beklerler. Ancak eğer kediniz sürekli saklanıyorsa bu bir sorunun varlığına işaret eder ve güvensizlik de bu sorunlar arasında yer alır.

2- Kum kabı dışına çiş yapmak

kedi-kum-kabı

Hayatını kediler ile paylaşan insanlar kedilerin kum kabı dışına çiş ya da kaka yapmasına çok kızarlar. Oysaki bu davranış çoğu zaman bir sorun göstergesidir. Kediler kendilerini güvende hissetmediklerinde yaşam alanlarını daha güvenli hale getirmek için işaretleme yapmaya yani evin çeşitli noktalarına çiş yapmaya başlarlar. Kediniz kum kabı dışına çiş yapıyor diye ona kızmadan önce bunun altında yatan nedeni bulmaya çalışmanız çok daha doğru bir davranıştır!

3- Aşırı mırlama

tekir-kedi

Birçok yazımızda değindiğimiz gibi mırlama kedilerin yalnızca mutlu olduklarında çıkarttıkları bir ses değildir. Kediler kendilerini yalnız, kötü, mutsuz ve güvensiz hissettiklerinde de mırlarlar. Kendini güvende hissetmeyen kediler aşırı şekilde ve tek düze bir tonda mırlayarak sakinleşmeye çalışırlar.

4- Saldırganlık

kızgın-kedi

Kedilerde saldırganlık ama özellikle de ani saldırganlık da güvensizliğin en önemli belirtilerinden biridir. Kedi size nedensiz gibi görünen anlarda ani saldırganlık sergiliyorsa bu size güvenmediği ya da bulunduğu ortamda kendini güvende hissetmediği için olabilir.

5- Kuyruğu aşağıda tutmak

kuyruğu-aşağıda-duran-kedi

Kendini güvende hissetmeyen kediler kuyruklarını aşağıda tutarlar. Eğer kediniz kuyruğu aşağıda geziyorsa bu güvensizlik içinde olduğunun en önemli göstergelerinden biridir. KEDİLERİN KUYRUĞU BİZE NELER ANLATIR yazımıza göz atarak tüylü kankanızın kuyruğu ile anlattıkları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

6- Aşırı yalanma

kendini-yalayan-kedi

Olumsuz duygular kedilerde takıntılı davranışlar gelişmesine yol açabilir ve aşırı yalanma da bunlardan biridir. Evet, tüm kediler çok titizdir ancak kediniz normalin ötesinde aşırı şekilde yalanıyorsa bu kendini kötü ya da güvensiz hissettiğinin belirtisi olabilir.

Kedilerin stresli olduğunun 5 belirtisi yazımıza da göz atmadan geçmeyin.

Ayrıca bakınız

Türkiye’de 15 Milyon Kişi Evini Kedilerle Paylaşıyor

Kediler binlerce yıl önce evcilleştirilmesi ile birlikte en yakın dostlarımız oldu. İstatistik portalı Statista’nın paylaştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir